۱۵ خرد ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۱۰
عضو کمیسیون عمران مجلس در گفتگو با عیارآنلاین:

رونق ساخت‌وساز در روستا در اشتغال و جلوگیری از مهاجرت مؤثر است

افضلی گفت: تخصیص بخشی از اعتبارات لایحه ۱٫۵ میلیارد دلار به بخش مسکن قطعاً می‌تواند در تولید اشتغال برای روستاییان کارساز باشد چرا که رونق‌بخش مسکن تأثیر فراوانی بر صنایع وابسته به خود دارد.

سید حسین افضلی، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار حوزه مسکن عیارآنلاین، پیرامون وضعیت مسکن روستایی در کشور گفت: مسکن روستایی یکی از مهم‌ترین ابعاد توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی روستاها است. در چند سال گذشته به مسئله مقاوم‌سازی و بازسازی روستاها توجه خوبی نشده است و اگر هم اقدامی صورت گرفته عموماً بدون توجه به مسائل فرهنگی و اقتصادی روستاها بوده است.

وی ادامه داد: در کشور ما فرهنگ‌های مختلفی با آداب‌ورسوم متفاوت وجود دارد که برای مسکن خود معماری و ویژگی‌های کالبدی خاصی دارند.

نماینده مردم فارس در خصوص عملکرد دستگاه‌های اجرایی پیرامون مقاوم‌سازی مساکن روستایی افزود: در چند سال گذشته تخریب بسیاری از مساکن روستایی در برابر زلزله به دلیل عدم مقاوم‌سازی آن‌ها سندی برای ارزیابی عملکرد دستگاه‌های اجرایی و متولی این امر است.

وی ادامه داد: طبق مشاهدات میدانی از مناطق زلزله‌زده روستایی متوجه شده‌ایم ساختمان‌های که مقاوم‌سازی شده بودند کمترین خسارت و آسیب را متحمل شده‌اند و در مقابل ساختمان‌های که مقاوم‌سازی نشده بودند بیشترین آسیب را دیده بودند. به همین دلیل نتیجه می‌گیریم مقاوم‌سازی و ساخت خانه‌های روستایی دارای اهمیت بالای است.

افضلی پیرامون تأثیر رونق ساخت‌وساز مسکن روستایی در ایجاد اشتغال روستاییان افزود: رونق  ساخت‌وساز مسکن در روستاها قطعاً به ایجاد اشتغال برای روستاییان کمک خواهد کرد و بشدت در جلوگیری از مهاجرت کارساز خواهد بود.

وی ادامه داد: اگر ساختمان‌های روستایی مقاوم‌سازی و یا دوباره ساخته شوند روستاییان ترغیب به احداث واحدهای تولیدی خانگی همچون قالی‌بافی، پرورش قارچ و صنایع‌دستی خواهند شد و در طول سال برای آن‌ها اشتغال‌زایی می‌شود.

افضلی در خصوص تخصیص بخشی از اعتبارات لایحه ۱٫۵ میلیارد دلار به بخش مسکن روستایی گفت: تخصیص بخشی از اعتبارات لایحه ۱٫۵ میلیارد دلار به بخش مسکن قطعاً می‌تواند در تولید اشتغال برای روستاییان کارساز باشد.

وی در پایان تصریح کرد: رونق‌بخش مسکن تأثیر فراوانی بر صنایع وابسته به خود دارد. اگر در روستاها ساخت مسکن رونق یابد مصالح ساختمانی موردنیاز از خود روستا یا نزدیک‌ترین شهرستان به آن روستا تأمین خواهد شد که خود عاملی در جهت ایجاد اشتغال محسوب می‌شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: