استاد توسعه روستایی در گفت‎وگو با عیارآنلاین:

پرداخت وام بدون توجه به چرخه کسب‌وکار برای روستا مفید نیست

رضوانی درخصوص اختصاص بخشی از اعتبارات لایحه ۱٫۵ میلیارد دلار به ساخت مسکن روستایی گفت: اگر بخشی از این اعتبارات به کارگاه‌های تولید مصالح ساختمانی به منظور طرح‌های ساخت و بهسازی مسکن، اختصاص یابد، قطعاً اشتغال فراوانی ایجاد خواهد کرد.

محمدرضا رضوانی، مسئول قطب علمی مطالعات و برنامه‌ریزی روستایی دانشگاه تهران در گفتگو با خبرنگار حوزه کشاورزی عیارآنلاین، پیرامون لایحه برداشت ۱٫۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستایی و عشایری گفت: ما برای شکل‌گیری اشتغال و کارآفرینی به یک چرخه به هم پیوسته‌ای قائل هستیم. پرداخت وام و اعتبارات برای اشتغال‌زایی در مناطق روستایی و عشایری یک حلقه از چرخه کسب‌وکار و ایجاد کارآفرینی است.

وی ادامه افزود: شناسایی فرصت‌های کسب‌وکار و کارآفرینی، آموزش و برگزاری دوره‌های آموزشی، ایجاد کسب‌وکار، تأمین مالی، پرداخت وام و تسهیلات، تولید و در نهایت بازاریابی زنجیره‌های کامل ایجاد کسب‌وکار روستایی هستند.

وی ادامه داد: پرداخت اعتبارات حمایتی و قرض‌الحسنه در غالب آن چرخه کسب‌وکار و کارآفرینی ایجاد اشتغال است که می‌تواند مفید باشد. بنابراین اگر فقط به پرداخت وام اتکا شود و برای مراحل قبلی برنامه‌ریزی نشود نمی‌تواند کمکی به کشاورزان کند.

استاد برنامه‌ریزی توسعه روستایی دانشگاه تهران بابیان اینکه نباید لایحه ۱٫۵ میلیارد دلار را جدا از برنامه ششم توسعه تدوین می‌شد افزود: این لایحه باید با ماده ۲۷ برنامه ششم توسعه که مربوط به توسعه روستایی است گره می‌خورد. در ماده ۲۷ آمده است در ۵ هزار روستا طرح‌های توسعه اشتغال اجرا شود و به‌عنوان یک سند در اختیار ارگان‌های مختلف قرارگرفته است.

وی ادامه داد: اما در لایحه پیشنهادی دولت مقررشده است این اعتبارات به شهرهای با جمعیت ۱۰ هزار نفر اختصاص یابد که مغایرت اساسی با احکام برنامه ششم توسعه کشور دارد.

رضوانی در خصوص انتخاب سازمان برنامه‌وبودجه به‌عنوان متولی لایحه ۱٫۵ میلیارد دلار افزود: سازمان برنامه بودجه فاقد بدنه اجرایی در روستاها است به همین دلیل انتظار می‌رفت نهادهای که به‌طور مستقیم با اقتصاد و توسعه روستایی درگیر هستند مثل وزارت جهاد کشاورزی با مشارکت سایر دستگاه‌ها به‌عنوان متولی انتخاب می‌شدند.

این استاد دانشگاه در خصوص اختصاص بخشی از اعتبارات لایحه ۱٫۵ میلیارد دلار به ساخت مسکن روستایی گفت: اگر بخشی از اعتبارات این لایحه به کارگاه‌های تولید مصالح ساختمانی که پشتوانه آن طرح‌های ساخت و بهسازی مسکن است اختصاص یابد قطعاً اشتغال‌زایی فراوانی ایجاد خواهد کرد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: