یادداشت/

رسوایی باندبازها در صحنه دانشگاه آزاد

پس از افشاگری دکتر ولایتی از فساد مدیریت باندی در دانشگاه آزاد، محمدیان و چند نفر از مدیران فعلی و سابق این دانشگاه توضیحات جدیدی از فساد در این ملک طلق ارائه کردند…

به گزارش عیارآنلاین، سال‌هاست که دانشگاه آزاد را ملک طلق هاشمی‌ها می‌دانند؛ اکنون هم که دم خروس فسادهای مالی دانشگاه آزاد بیرون زده، قسم‌های حضرت عباسی مدعیان بلند شده است. بیش از ۳۵ سال است که از این دانشگاه حسابرسی مالی به عمل نیامده و حالا که رئیس هیئت امنا دستور حسابرسی مالی صادر کرده است، سید حسن خمینی بدون مطالعه اساسنامه دانشگاه آزاد به رئیس‌جمهور نامه نوشته، میرزاده رئیس برکنار شده بیانیه داده و روزنامه‌های زنجیره‌ای – خاندانی هم به دفاع از حریم ناپاک ملک طلق‌شان برخاسته‌اند. فسادهای مالی شرکت‌های خانوادگی دانشگاه آزاد برملا شده است و آنهایی که واهمه دارند جزئیات بیشتر حیف و میل چند ده ساله‌شان با شهریه‌های گزاف دریافتی از دانشجویان بیشتر از این رو شود، به فرافکنی روی آورده‌اند، ‌وگرنه یک عزل و نصب و یک حسابرسی آن هم بعد از ۴۰ سال این همه نامه‌نگاری و هوچی‌گری ندارد.

با انتصاب علی اکبر ولایتی به عنوان رئیس هیئت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی بود که نخبگان علمی و کارشناسان امیدوار شدند تحولاتی جدی در انتظار مدیریت این دانشگاه است و به زودی با خالی شدن جریان خاص حاکم در این دانشگاه و تغییر در شاکله‌های مدیریتی، این نهاد علمی نیز در مسیر تحول علمی و شکوفایی قرار خواهد گرفت.  سرآغاز این تغییرات نیز پس از چند ماه به برکناری ریاست این دانشگاه و انتصابات جدید خلاصه شد، برکناری‌ای که تنها پس از چند روز ازسوی برخی مخالفان دارای مطامع سیاسی از درگاه دانشگاه آزاد، زیر سؤال رفت و با القای برخی شبهات که خالی از هرگونه اطلاعات نسبت به مفاد اساسنامه این دانشگاه بود، وجاهت قانونی اخذ رأی در این عزل و نصب را مورد انتقاد قرار دادند.
به گفته علی اکبر ولایتی، ‌وی بعد از انتصاب به ریاست هیئت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی در مسائل متعدد و پیچیده از جمله فسادهای مالی وارد شده است. فسادهای مالی که از زمان حیات مرحوم هاشمی رفسنجانی مطرح بوده است و هاشمی ‌با شنیدن گزارش این مفسده‌ها، خواستار برخورد با رئیس دانشگاه آزاد پس از انتخابات می‌شود.
در گفت‌وگویی که علی‌اکبر ولایتی روز گذشته انجام داده به برخی از این مفسده‌ها اشاره شده و ضمن توضیح درباره انتصاب علی‌محمد نوریان از سوی مرحوم هاشمی‌رفسنجانی به سمت بازرسی در اینباره می‌گوید: بنا به شهادت برخی از اعضای هیئت مؤسس و امنا ( که در صورت لزوم اسامی آنها را خواهم گفت) به خواست آقای هاشمی قرار بود آقای میرزاده عزل شود.
روایتی متفاوت از مفاسد اقتصادی دانشگاه آزاد
ولایتی تصریح کرده است: بخشی از مشکل اصلی در این میان دخالت فرزندان آقای میرزاده در امور دانشگاه ‌آزاد و دخالت آنها در انعقاد قراردادهای مالی کلان است که اسناد همه اینها موجود است. حتی اظهارات بعضی از رؤسای واحدهای دانشگاه آزاد موجود است که با امضای خط خود دراین‌باره نوشته‌اند.
وی برای نمونه توضیح داده است: فرزند آقای میرزاده از برخی رؤسای واحدها خواسته است که با شرکت خاصی قرارداد انعقاد کنند و آن فرد زیربار نرفته و مغضوب آقای میرزاده قرار گرفته است. گزارش‌های متعدد و مستدل مبنی بر این فسادها موجود است.  ولایتی با اشاره به تذکرات جدی در این زمینه تصریح کرده است: از تاریخ نصب اینجانب به سمت رئیس هیئت مؤسس، بنده به طور مکرر با آقای میرزاده مکاتبه کرده‌ام و به صورت حضوری به او تذکر دادم که معاملات و قراردادهای کلان بدون اطلاع اینجانب و مشورت با افراد صاحب‌نظر و مصلح منعقد نشود. از جمله این قراردادها شراکت در یک کارخانه داروسازی به مبلغ بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان بود که به محض اطلاع گفتم که باید متوقف شود.
رئیس هیئت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی به بیان تدابیر اتخاذ شده برای جلوگیری از بروز مفاسد بیشتر پرداخت و ادامه داده است: قرار بر این شد که بنده نماینده‌ای معرفی کنم. بنده آقای دکتر رهایی، رئیس سابق دانشگاه امیرکبیر را معرفی کردم که در جلسات تصمیم‌گیری برای انعقاد قراردادها حضور داشته باشد و هر معامله‌ای که ایشان به صلاح ندیدند، متوقف شود تا رسیدگی در مورد آن صورت گیرد. پس از این بود که آقای میرزاده نامه‌ای برای من نوشتند و در آن نامه این رسیدگی‌ها را که برای جلوگیری از بروز مفاسد بود، دخالت‌های غیرقانونی نامیدند. ایشان در آن نامه گفته بودند که هیئت مؤسس و هیئت امنا اجازه ورود در کارهای اجرایی دانشگاه را ندارند. در این میان شواهد متعدد مبنی بر فسادهای موجود در معاملات به اینجانب می‌رسید.

وی برای نمونه اظهار داشته است: رئیس دانشگاه اسلامشهر شرحی نوشت و همچنین حضوراً برای اینجانب بیان کرد. او گفت که هیئت تصمیم‌گیر در دانشگاه‌آزاد به وی ابلاغ کرده‌اند که زمینی را به مبلغ بیش از ۵۰ میلیارد تومان برای پارکینگ دانشگاه از یک خانواده خاص و مقیم خارج کشور خریداری کند. او با آنها وارد معامله می‌شود و پس از چانه‌زنی بسیار این مبلغ را به ۳۶ میلیارد تومان کاهش می‌دهد. در این میان از سوی وکیل آن خانواده به او پیشنهاد می‌شود که ۱۰ درصد معامله را به عنوان رشوه بگیرد و به همان مبلغ بیش از ۵۰ میلیارد رضایت بدهد که وی زیربار نمی‌رود و معامله را لغو می‌کند.  حال بگذریم از اینکه دانشگاه آزاد اسلامشهر آیا به چنین زمینی در این مقیاس و با این قیمت آن هم برای پارکینگ نیاز دارد یا نه؟!

یکه‌تازی احسان میرزاده در فساد دانشگاه آزاد

روایت ولایتی از مفاسد این دانشگاه در حالی است که رئیس اسبق واحد اصفهان دانشگاه آزاد اسلامی هم دلایل استعفای خود از این دانشگاه را علنی کرده و گفته است: شاید جزو معدود رؤسای واحدهای دانشگاه آزاد بودم که اعتراض خود را به شیوه مدیریت آقای میرزاده علنی بیان می‌کردم که نتیجه آن شد که اینقدر برای من بهانه‌تراشی کردند تا مجبور به استعفا شدم.  احمدعلی فروغی با تأکید بر اینکه وضعیت دانشگاه آزاد اسلامی در زمان آقای میرزاده اسفناک بوده، اظهار داشته است: احسان میرزاده فرزند رئیس سابق دانشگاه آزاد سعی می‌کرد طرح‌های دانش‌بنیان و پژوهشی با درآمدهای بسیار خوب و اشتغال‌های بسیار زیاد را از دانشگاه خارج و آن را تصاحب کند.
وی تصریح کرده است: متأسفانه طرحی به‌نام «آزاد اکسپو» را فرزند میرزاده از دست دانشگاه آزاد اسلامی درآورد و تصاحب کرد.

در جلسه عزل میرزاده چه گذشت؟

بر همین اساس و به گفته علی اکبر ولایتی برای برطرف کردن این مشکلات راهی جز عمل به مسئولیت و دستور برای تشکیل جلسه رسیدگی به مفاسد مالی باقی نمی‌ماند. جلسه فوق‌العاده‌ای که با دعوت و حضور ۹ نفر عضو تشکیل می‌شود و درباره موضوع رئیس دانشگاه آزاد و مسائل مربوط به مدیریت این دانشگاه بحث و بررسی صورت می‌گیرد، اما در نهایت به خروج وزرای علوم و بهداشت و نیز شخص میرزاده به همراه حسن خمینی خلاصه می‌شود.
این آبستراکسیون و خروج هماهنگ شده از اساس برای این صورت گرفت که جلسه تصمیم‌گیری از رسمیت قانونی بیفتد اما در نهایت با توجه به حضور اکثریت اعضای هیئت امنا، یعنی پنج نفر، جلسه همچنان دارای حد نصاب بوده و به همین دلیل ادامه می‌یابد.
به گفته ولایتی پنج نفر از هفت نفر اعضای حاضر در جلسه ابتدا به استعفای میرزاده در مدت یک هفته و سپس عزل وی در صورتی که استعفا ندهد، رأی می‌دهند، رأیی که با توجه به اکثریت بودن، از وجاهت قانونی برخوردار است و با انتشار صورتجلسه مشخص شده به امضای پنج نفر از اعضا یعنی علی اکبر ولایتی، محمد محمدیان، عبدالله جاسبی، بهمن یزدی صمدی و علی محمد نوریان هم رسیده است.

اعتراض سید حسن خمینی و بی‌توجهی به اساسنامه دانشگاه آزاد

اسکندری مدیر امور رسانه‌ای دانشگاه آزاد هم نسبت به ترکیب و نحوه برگزاری جلسه عزل میرزاده موضع‌گیری کرده و به استناد اساسنامه دانشگاه آزاد حضور دو فرد ادعاشده را منطبق بر اساسنامه و قانونی دانسته است.
جالب اینجاست که حسن خمینی دو روز پیش با ارسال نامه‌ای به رئیس‌جمهور خواستار ورود به روند عزل میرزاده شده است ! آقای خمینی که در جلسه بررسی مفاسد میرزاده حضور داشته و برای از رسمیت انداختن جلسه همسو با وزرای دولت جلسه مزبور را ترک می‌کند،‌ ای کاش   اگر حساب میرزاده و جریان خاص حاکم بر دانشگاه آزاد پاک می‌بود، آن جلسه را ترک نمی‌کرد و لااقل برای ثبت در تاریخ هم که شده به دفاع از عملکرد میرزاده می‌پرداخت، نه اینکه با ترک جلسه صورت مسئله را پاک کند.

روایت کامل جلسه

جلسه‌ای که حجت‌الاسلام محمدیان، عضو هیئت‌ امنای دانشگاه آزاد اسلامی نیز روایتی کامل از آن را مطرح کرده و می‌گوید:« آقای سیدحسن خمینی که حداقل در عزل و نصب سه رئیس دانشگاه آزاد در زمان مرحوم آقای هاشمی‌رفسنجانی حضور داشت و کمترین اعتراضی نکرد، اکنون که به صورت کاملاً قانونی و مطابق اساسنامه رئیس دانشگاه برکنار و سرپرست قانونی به جای ایشان انتخاب شده است، لب به اعتراض می‌گشاید!‌ای کاش حداقل یک بار اساسنامه دانشگاه آزاد را مطالعه می‌کردند!»

اکنون که فسادهای گسترده و چندین و چند ساله مالی دانشگاه آزاد برملا شده و نقش برخی وابستگان به آقای هاشمی در آن روشن شده است،‌ای کاش حسن خمینی به تأسی از امام خمینی (ره) یاور محرومان و ستمدیدگان می‌شد، نه اینکه با نامه‌نگاری به دفاع از عملکرد مفسدان برخیزد و خواستار ورود مجدد آنان به عرصه مدیریتی برای استمرار فساد باشد.

هر چند که شاید اگر نامه نگاری و هوچی‌گری برخی افراد در این زمینه نبود، جدی شدن حسابرسی مستقل از دانشگاه آزاد در طول ۳۵ سال گذشته این چنین علنی و افشاگرایانه نمی‌شد، اما جالب اینجاست به رغم افشای اسناد و مدارک حمید میرزاده، رئیس سابق دانشگاه آزاد اسلامی از تمامی موارد مطروحه تعبیر به اتهام کرده و در نامه‌ای پنج بندی دست به رد و تکذیب واضحات زده است !

ارائه مدارک تخلفات میرزاده و فرزندش به قوه‌قضائیه

تکذیب‌های میرزاده در حالی است که معاون پارلمانی دانشگاه آزاد گفته است: «تخلفات در زمان مدیریت میرزاده در دانشگاه آزاد محرز بوده و مدارک و مستندات تخلفات آقای میرزاده و پسر ایشان قطعاً در اختیار قوه قضائیه قرار داده خواهد شد تا مراجع ذی‌صلاح به آن رسیدگی کنند.»

اما در نهایت چند نکته برای آنان که دست به فرافکنی زده و از این جابه‌جایی‌ها و اتمام فسادهای مالی به «هاشمی‌زدایی» تعبیر کرده‌اند:  مگر نه آنکه عبدالله جاسبی از یاران نزدیک به آقای هاشمی در دانشگاه آزاد محسوب می‌شد، پس چگونه است که به‌رغم امضای وی پای صورتجلسه عزل ریاست سابق دانشگاه آزاد، همچنان پرچمدار «هاشمی‌زدایی» از این روند شده‌اید؟!

علاوه بر این فسادهای مالی از زمان حیات مرحوم هاشمی رفسنجانی مطرح بوده است و حتی شخص هاشمی ‌نیز با شنیدن گزارش این مفسده‌ها، خواستار برخورد با میرزاده پس از انتخابات بوده، پس چگونه است که شما همچنان با برخی تعبیرات نخ‌نما شده، در صدد ساختن کلاه از این نمد برای خود هستید؟!
برخورد رسانه‌های خاندانی – زنجیره‌ای هم با این پدیده درخور توجه است ! این نشریات درست در همان روزی که خبر فسادهای گسترده در دانشگاه آزاد رسانه‌ای شده، نامه حسن خمینی به رئیس‌جمهور در حمایت از رئیس برکنار شده به دلیل فسادهای مالی را رسانه‌ای کرده‌اند. محرومان یا شهریه‌های گزاف گرفته شده از دانشجویان و خرج‌کرد آن در غیرردیف‌های مقرر به کنار،‌ ای کاش این نشریات خاص که رسالت خود را حمایت بی‌چون و چرا و به هر شرایطی از خاندان هاشمی تعریف کرده‌اند، لااقل در رثا و رسای فساد اینچنین واضح تیتر و عکس نمی‌زدند.

منبع: جوان آنلاین

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: