وعده های آقای رئیس جمهور

حسن روحانی در خصوص حل معضل بیکاری چه وعده هایی داده است؟

اجرای طرح کارورزی، محدودیت واردات، افزایش سرمایه گذاری و گردشگری خارجی، افزایش صادرات غیرنفتی، استفاده از توان شرکت‌های دانش بنیان و فضای مجازی از مهم ترین وعده های آقای رئیس جمهور جهت حل معضل بیکاری هستند.

به گزارش عیارآنلاین، اکنون که ۳۸ سال از انقلاب اسلامی ایران می‌گذرد، ایجاد اشتغال با توجه به نرخ بی­کاری به­ خصوص بیکاری بالای دانش‌آموختگان، به چالشی جدی برای کشور تبدیل شده است و اهمیت آن برای کشور کاملاً مشخص است. مسئله اشتغال در شرایط فعلی از یک خواسته صرفاً اقتصادی برای کشور فراتر رفته و به موضوع اجتماعی و امنیتی تبدیل‌شده است.

نامزدهای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری درباره راهکار خود برای حل معضل بیکاری وعده داده هایی دادند، بعد از انتخاب آقای حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور دولت دوازدهم، بازخوانی وعده های آقای رئیس جمهور جهت حل این معضل، جهت ارزیابی میزان تحقق این وعده در طول ۴ سال آینده مهم به نظر می رسد که در ادامه مهم ترین وعده بیان شده است:

اجرای طرح کارورزی اولین اقدام دولت دوازدهم جهت حل معضل بی کار

در طرح کارورزی اولین اقدام دولت دوازدهم خواهد بود. در شورای اشتغال این طرح را تصویب کردیم که در دو استان به‌صورت نمونه در حال اجرا است و از طریق این طرح ۷۰ درصد جوانانی که آموزش می‌بینند، جذب بنگاه‌ها می‌شوند. (۹ اردیبهشت۱۳۹۶)

فقط با گردشگری ۴ میلیون اشتغال درست می‌شود

در این سرزمین فقط صنعت توریسم می‌تواند معضل بیکاری را ریشه‌کن کند./ ما ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار بیکار داریم و اگر تنها ۱۰ میلیون گردشگر وارد کشور شود بیش از ۱۳٫۳ میلیارد دلار درآمد ارزی و ۴ میلیون اشتغال درست می‌شود، یعنی با یک حرکت صحیح در یک مسئله اقتصادی و اجتماعی می‌توانیم بیکاری را حل کنیم. (۱۵خرداد۱۳۹۲)

صنعت توریسم، بخش معدن، صنعت و صنایع و فناوری های نوین از جمله زمینه هایی هستند که ظرفیت های مناسبی برای ایجاد اشتغال و در ضمن ایجاد تحرک در اقتصاد دارند. دولت باید با رفع موانع و تسهیل شرایط، بخش خصوصی را به فعالیت بیشتر در عرصه اقتصاد و ایجاد اشتغال تشویق کند. (۱۰ فروردین ۹۳) برای اشتغال در این کشور باید در زمینه گردگشری و توریسم که یکی از صنایعی است که به سرعت اشتغال‌آفرین است، متمرکز شویم. (۱۰ اردیبهشت ۹۶ )

در دولت دوازدهم با افزایش سرمایه‌گذاری و صادرات غیرنفتی اشتغال گسترده‌ای برای جوانان ایجاد خواهد کرد و سالی یک میلیون گردشگر جذب کشور می‌کند. (۱۰ اردیبهشت ۹۶ )

برای ایجاد اشتغال نیازمند سرمایه گذاری خارجی هستیم

اگر می‌خواهیم اشتغال را افزایش دهیم همه قوا باید دست به دست هم دهند و علت اصلی اینکه می‌گوییم سرمایه گذاری خارجی باید انجام شود، این است که بحث اشتغال مطرح است و برای ایجاد اشتغال نیازمند سرمایه هستیم. ( ۱۲ دی ۱۳۹۵)

فراهم کردن زمینه سرمایه گذاری برای اشتغالزایی

اگر شغل برای جوانان می‌خواهیم باید زمینه و شرایط سرمایه گذاری را آماده کنیم. مردم به سادگی سرمایه خود را روی زمین نمی‌گذارند و به کار تولیدی مشغول نمی شوند. در چهار سال دولت دوازدهم ۶۰ میلیارد دلار به صندوق توسعه ملی واریز می‌شود که می توانیم ۱۴۰ میلیارد دلار برای سرمایه‌گذاری در کشور و اشتغالزایی صرف کنیم. (۱۰ اردیبهشت ۹۶ )

اشتغالزایی با استفاده از توان شرکت‌های دانش بنیان و فضای مجازی

در سال گذشته درآمد شرکت‌های دانش بنیان ۳۰ هزار میلیارد تومان بوده و نشان می‌دهد با این شرکت‌ها می‌توانیم اشتغالزایی کنیم. (۱۰ اردیبهشت ۹۶ ) یکی از راه‌های ایجاد اشتغال‌ همان فضای مجازی است، وزارت ارتباطات امروز اعلام کرده است، ۱۰۰ هزار شغل از طریق ICT در کشور به وجود آمده که البته برای این کار باید فضای مجازی ما متناسب باشد و پهنای باند آماده‌ای داشته باشیم. ( ۱۲ دی ۱۳۹۵)

افزایش صادرات غیرنفتی

ما در پی اشتغال گسترده در این کشور هستیم و برای این هدف باید صادرات غیرنفتی خود را افزایش بدهیم. (۱۰ اردیبهشت ۹۶ )

محدودیت واردات بی رویه

از طریق واردات بی رویه بر بیکاری جوانان کشور دامن زده شده است. (۱۲ اردیبهشت ۹۳ )

جمع‌بندی

اجرای طرح کارورزی، محدودیت واردات، افزایش سرمایه گذاری و گردشگری خارجی، افزایش صادرات غیرنفتی، استفاده از توان شرکت‌های دانش بنیان و فضای مجازی از مهم ترین وعده های آقای رئیس جمهور در ایام تبلیغات دوازدهمین دوره ریاست حمهوری جهت حل معضل بی کاری هستند که باید دید در چهار سال آینده چه میزان از این وعده ها عملیاتی خواهد شد.

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: