صدماتی که توافق پاریس به کشاورزی کشور می‌زند، کمتر از بخش صنعت نخواهد بود

کارشناس شبکه کانون‌های تفکر ایران با تأکید بر اینکه صدمات پذیرش توافق پاریس به بخش کشاورزی، کمتر از بخش صنعت نخواهد بود، مطرح کردن موضوع گرمایش زمین را فاقد اعتبار علمی کافی دانست و گفت: یکی از اعضای مجلس سنای انگلستان اعتراف می‌کند که این بحث‌ها در اصل سیاسی بود.

به گزارش عیارآنلاین، حمید سینی‌ساز، کارشناس کارگروه کشاورزی شبکه کانون‌های تفکر ایران در نقد توافق پاریس ، اظهار داشت: با توجه به گزارش نسخه ۲۰۱۳ [۱]IPCC ضریب موازنه گرمایش جهانی برای گاز متان ۳۶ برابر گاز دی‌اکسید کربن در نظر گرفته شده است. بخش عمده‌ای از گازهایی که در دام‌پروری براثر فعالیت‌های معده گاو تولید می‌شود، گاز متان است. لذا قطعاً پذیرش این توافقنامه صدماتی که به بخش کشاورزی می‌زند، کمتر از بخش صنعت نخواهد بود. با همین توجیهات می‌شود حکم به حذف همه دام‌های دنیا بدهیم. لذا به نظر نمی‌آید این‌گونه حکم دادن‌های کلی درباره عناصر طبیعت خیلی گویا باشد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه بر اساس قوانین اسلامی و اخلاقی بومی کشور، باید صرفه‌جویی کنیم، افزود: با وجود این قوانین بومی، چرا ما حتماً باید خودمان را بدهکار مجامع بین‌المللی کنیم؟ خودمان بر اساس همین آموزه‌های اسلامی و نیز اسناد بالادستی این کار را انجام می‌دادیم. سؤال من این است که اگر وعده‌های مالی در این معاهده نبود، بازهم دولت مشتاق امضا کردن این توافق بود؟

سینی‌ساز ادامه داد: یکی از اعضای مجلس سنای انگلستان، به نام لُرد لاوسون بِلِیدی در مصاحبه‌ای اعتراف‌گونه، می‌گوید زمانی که مارگارت تاچر، نخست‌وزیر انگلیس بود، به من گفت اگر بتوانی به یک نحوی ثابت کنی و برای این بحث گرمایش زمین مبنای علمی بتراشی بودجه خوبی من به آن اختصاص می‌دهم. اعتراف می‌کند که این بحث‌ها در اصل سیاسی بود. در آن مقطع، کارگران معدن در انگلستان اعتصاب کرده بودند، در خاورمیانه هم جنگ خلیج‌فارس شروع شده بود و امنیت انرژی اروپا و آمریکا به خطر افتاده بود. انگلستان تازه شروع کرده بود به تولید انرژی از منبع هسته‌ای و می‌خواست به نحوی با این کار جلوی کشورهای دیگری که هنوز به انرژی هسته‌ای دست نیافته بودند را بگیرد و انحصار صادرات محصولات صنعتی را در دست خود نگه دارد. بعد از آن وعده‌ها بود که بودجه تحقیقات محیط‌زیست سازمان ملل ده برابر افزایش پیدا کرد.

****************************************************

پی‌نوشت:

[۱] Intergovernmental Panel on Climate Change

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: