۸ خرد ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۰۷
نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:

شیوع بیماری تب کریمه کنگو، ناشی از ضعف در نظارت سازمان دامپزشکی است

قربانی، نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با انتقاد از اینکه شیوع بیماری تب کریمه کنگو، ناشی از ضعف در نظارت سازمان دامپزشکی است، افزود: همچنین سودجویان اقدام به واردات گوشت های آلوده می کنند که به این مورد نیز همانند مبارزه با مواد مخدر نیازمند اقدامات جدی است.

به گزارش عیارآنلاین، «دکتر محمدحسین قربانی» درخصوص طرح برخی اخبار مبنی بر ابتلاء چند نفر به تب کریمه کنگو در کشور، گفت: تب کنگو از دام و گوشت آلوده به انسان سرایت می کند، ضمن اینکه واردات بی رویه و قاچاق دام ازمناطق مختلف و مرزهای شرقی نیز از عوامل ایجاد این بیماری است.

نماینده مردم آستانه اشرفیه درمجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه عدم نظارت سازمان دامپزشکی بر دامپروری و دامداری به شکل سنتی و صنعتی نیز تاثیر قابل ملاحظه ای در ابتلاء به این بیماری دارد، افزود: همچنین احتمال ابتلاء به بیماری تب کنگو از طریق کشتارهای غیرحرفه ای و بدون مجوز در مراکز تحت نظارت نیز وجود دارد، اما آنچه که مهم است بحث نظارت بر کشتارهای دام است که وزارت جهاد کشاورزی و سازمان دامپزشکی باید به این موضوع دقت کنند.

وی با بیان اینکه نظارت بر دامداری های محلی و صنعتی ازسوی جهادکشاورزی و دامداری ها ضروری است، تصریح کرد: مردم باید از گوشت دام  در مراکز تحت نظارت نهادها و دستگاه ها استفاده کنند، نه اینکه از هر گوشتی در هر مراکزی که عرضه می شود بدون نظارت کشتارگاه ها و دامپزشکی از مواد گوشتی استفاده کرد؛ همچنین واردات گوشت های منجمد نیز یکی از عوامل ایجاد این بیماری است.

قربانی با اشاره به اینکه طبق ادعای سازمان دامپزشکی نظارت بر کشتار و گوشت دام های وارداتی صورت می گیرد، گقت: گزارش ها از ابتلاء چندین نفر در استان اصفهان به این بیماری بسیار نگران کننده است و این موضوع می تواند خطرآفرین باشد؛ البته وزارت بهداشت و درمان اقدامات لازم در جهت درمان و پیشگیری را به خوبی انجام می دهد.

نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با انتقاد از اینکه شیوع چنین بیماری هایی ناشی از ضعف در نظارت سازمان دامپزشکی است، افزود: همچنین سودجویان اقدام به واردات گوشت های آلوده می کنند که به این مورد نیز همانند مبارزه با مواد مخدر نیازمند اقدامات جدی است.

منبع: حکیم مهر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: