۷ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۰۷
رئیس سازمان محیط زیست:

۷۰ درصد از ریزگردهای کشور منشای خارجی دارد

ابتکار، رئیس سازمان محیط زیست: همکاری مردم ، جوامع محلی و روستائیان در کاهش میزان ریزگردها و برطرف کردن کانون های گردو غبار نقش به سزایی در این مهم ایفا می کنند هر چند که ۷۰ تا ۸۰ درصد از گرد و غبار کشور منشای خارجی دارد. برای جلوگیری از افت آب های زیر زمینی و خشک شدن تالاب ها که اثرات مخربی نظیر گرد و غبار به همراه دارد ، چاره ای جز حرکت به سمت کشاورزی سازگار با اقلیم با بهره گیری از دانش روز نداریم.

به گزارش عیارآنلاین، معصومه ابتکار روز یکشنبه در حاشیه مراسم بهره برداری از پروژه تصفیه خانه مرکز دامپروری صنعتی شهرستان پیشوا گفت : مسأله ریز گردها و رسیدگی به این معضل به صورت جدی در دستور کار دولت قرار دارد و تلاش می شود تا با رایزنی های مستمربا کشورهای همسایه ، این مشکل برطرف شود.
وی افزود: هشت میلیون هکتار کانون بحرانی در کشور عراق وجود دارد و این کشور آمادگی دارد تا در حوزه احیای تالاب ها، کاشت نهال و تثبیت خاک فعالیت کند.
وی تصریح کرد : در حال حاضر تمامی کانون های داخلی گرد و غبار در داخل کشور شناسایی شده و طرح های نوینی با همکاری جهاد کشاورزی و سازمان منابع طبیعی در حال تدوین و یا اجرا می باشد.
ابتکار افزود:همکاری مردم ، جوامع محلی و روستائیان در کاهش میزان ریزگردها و برطرف کردن کانون های گردو غبار نقش به سزایی در این مهم ایفا می کنند هر چند که ۷۰ تا ۸۰ درصد از گرد و غبار کشور منشای خارجی دارد.
وی با اشاره اجرای طرح های زیست محیطی در کشور گفت : فعالیت های اقتصادی به ویژه در حوزه کشاورزی و دامپروری که با سلامت خاک و آب در ارتباط است باید با محیط زیست سازگار باشد تا ضمن ایجاد توسعه در تولید ، آسیب کمتری به محیط زیست وارد شود.
رئیس سازمان محیط زیست گفت: دولت یازدهم همواره از طرح هایی که با افزایش بهره وری مصرف انرژی و کاهش میزان مصرف آب همراه بوده حمایت می کند .
وی تصریح کرد: دولت تلاش دارد تا با آموزش ، حمایت از کشاورزان و ارائه تسهیلات و جهت گیری به سمت بهره وری ، زمینه کاهش میزان برداشت آب از سفره های زیرزمینی را فراهم کرده و تعادلی به سفره های زیر زمینی بخشیده است ، ضمن این که دولت در کاهش مصرف کود و سموم شیمیایی و بازیافت پسماندها در بخش کشاورزی گام های موثری برداشته است.
ابتکار تأکید کرد: برای جلوگیری از افت آب های زیر زمینی و خشک شدن تالاب ها که اثرات مخربی نظیر گرد و غبار به همراه دارد ، چاره ای جز حرکت به سمت کشاورزی سازگار با اقلیم با بهره گیری از دانش روز نداریم.

منبع: جماران

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: