رئیس کمیسیون آموزش: نظام آموزش عالی کشور پاسخگوی مطالبات و انتظارات اقتصاد کشور نیست

رئیس کمیسیون آموزش گفت: نظام آموزش عالی کشور پاسخگوی مطالبات و انتظارات اقتصاد کشور نیست و باید رابطه بین دانشگاه و صنعت باهمدیگر تقویت شود.

به گزارش عیارآنلاین، ‌به نقل از دانشگاه فنی و حرفه ای، محمدمهدی زاهدی در مراسم افطاری که با حضور جمعی از اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و مدیران دانشگاه در سازمان مرکزی دانشگاه فنی و حرفه ای برگزار شد گفت: توجه به دانشگاه فنی و حرفه ای از اهمیت بسزایی برخوردار است و در برنامه ششم توسعه مجلس شورای اسلامی توجه ویژه ای به دانشگاه فنی و حرفه ای شده به صورتی که چند ماده از این برنامه به رفع مشکلات دانشگاه اشاره دارد و در همین زمینه در  کمیسیون آموزش کمیته ای با عنوان کمیته مهارتی تشکیل شده است.

وی افزود: باید روش آموزش در کشور تغییر کند و با یک برنامه ریزی دقیق تر نگرش ها اصلاح شود .

رئیس کمیسیون آموزش مجلس ادامه داد: در نگاه جدید آموزش بخصوص در آموزش عالی باید بیشتر وارد بحث مهارت آموزی و کارآفرینی شویم تا مشکلات بیکاری بالاخص در بین جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاه ها حل شود.

زاهدی گفت: بحث آموزش باید مبتنی برخلاقیت باشد بنابراین دانشگاه فنی وحرفه ای می تواند در این امر سهم مهمی داشته باشد.

وی درباره دانشگاه نسل سوم گفت: واسط بین وضعیت فعلی و وضعیت مطلوب دانشگاه ها دانشگاه نسل سوم است دانشگاه نسل سوم ویژگی هایی دارد که از آنها می توان به توجه به مهارت، کارآفرینی، توجه جدی به ارتباط با صنعت، اقتصاد مبتنی بر دانش، شرکت های دانش بنیان و حضور شرکت های دانش بنیان در درون دانشگاه ها و دانشگاه های ماموریت محور اشاره کرد.

زاهدی اظهار داشت: با توجه به زیرساخت های دانشگاه فنی حرفه ای این دانشگاه در خط مقدم آموزش مهارتی قرار دارد و باید کمک کنیم که این دانشگاه روز به روز قوی تر شود. محور اصلی آموزش عالی مهارتی در کشور دانشگاه فنی و حرفه ای است.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس افزود: امیدواریم با همکاری بین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دانشگاه فنی و حرفه‌ای بتوانیم توانمندسازی مهارتی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی سابق را داشته باشیم و مهارت‌آموزی را براساس برنامه‌ای که در برنامه ششم توسعه دیده شده، در دانش‌آموزان و دانشجویان فعلی توسعه دهیم.

 زاهدی بیان داشت: در برنامه ششم توسعه توجه ویژه ای به این موضوع وجود دارد به گونه ای که نگاه جدید به آموزش عالی کشور موجب تقویت روحیه کارآفرینی در میان دانشجویان و فارغ التحصیلان می شود.

وی با بیان اینکه زمینه‌های ایجاد و گسترش دانشگاه‌های نسل چهارم در برنامه ششم توسعه در نظر گرفته شده است، خاطرنشان کرد: در برنامه ششم توسعه، افزایش سهم آموزش‌های مهارتی به گونه‌ای است که سهم ۲۲ درصد آموزش‌های مهارتی به ۳۵ درصد در نظام آموزشی می‌رسد بنابراین دانشگاه‌های کشور به جای پرداختن به آموزش صرف دانشجویان به مسئله کارآفرینی و فضای کسب و کار توجه کنند و این همان دانشگاه تمدن سازی است که در سخنان مقام معظم رهبری نیز به آن اشاره شده است.

زاهدی تصریح کرد: نظام آموزش عالی کشور پاسخگوی مطالبات و انتظارات اقتصاد کشور نیست و باید رابطه بین دانشگاه با صنعت و صنعت با دانشگاه باید تقویت شود و دانشگاه ها بتوانند با تولید ایده به محصول و علم به ثروت در حوزه اقتصاد کشور نقش‌آفرینی کنند.

نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی در خصوص حل مشکلات ۳۵۰۰ نفر از کارکنان قرارداد معین دانشگاه فنی و حرفه ای یعنی تبدیل وضعیت آنها از قراردادی به پیمانی افزود: مسوولین دانشگاه درخواست خود را برای استعلام از مجلس و رای گیری در کمیسیون ارسال کنند تا در نهایت در صورت موافقت اعضای این کمیسیون طرح به هیأت رییسه مجلس و صحن علنی جهت پیگیری ارسال شود.

وی ادامه داد: برنامه ریزی برای سفرهای استانی و بازدید از دانشکده و آموزشکده های فنی و حرفه ای یکی از کارهای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی است که در دستور کار قرار دارد.

منبع: مهر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: