تحلیل طرح جدید کنگره آمریکا/1

تحریم جدید آمریکا و افزایش ترس همکاری اقتصادی با ایران

تصویب تحریم‌های جدید آمریکا که باعث اضافه شدن افراد و نهادهای زیادی از ایران در لیست تحریم آمریکا (SDN) می‌شود، همکاری اقتصادی با ایران را بیش از بیش با مشکل روبرو نموده و می‌تواند تأثیر زیادی بر اقتصاد داشته باشد که مهم‌ترین آن عدم دسترسی آزادانه ایران به پول‌های خود از جمله پول نفت است.

به گزارش عیارآنلاین، نمایندگان مجلس سنای آمریکا، اخیرا طرحی را با عنوان «قانون مقابله با اقدامات بی ثبات کننده ایران ۲۰۱۷» مطرح کرده اند که در صورت تصویب آن در سنا، مجلس نمایندگان و سپس امضا توسط رئیس جمهور آمریکا، قابلیت اجرایی پیدا می کند. این قانون با پیشنهاد کروکر رئیس کمیته روابط خارجی سنا و حمایت ۳۶ سناتور جمهوری خواه و ۱۴ سناتور دموکرات ابتدا در ۲۳ مارچ مطرح شد و سپس در جلسه ۲۵ می، کمیته روابط خارجی سنا به رای گذاشته شد و با ۱۸ رای موافق و ۳ رای مخالف تصویب شد و منتظر تصویب در صحن سنا است.

در صورت تصویب و اجرای این قانون، فشارها بر اقتصاد ایران افزایش می یابد. مهم ترین مفاد تحریمی این قانون که می تواند بر اقتصاد ایران موثر باشند عبارتند از:

۱- براساس بخش بخش«۴(a)» این قانون، هر فرد و نهادی درگیر یا فرد و نهادی که احتمال درگیری در  فعالیت های موشک های بالستیک ایران، از جمله فراهم کردن مواد و نقش داشتن در توسعه برای دستیابی ایران به موشک های بالستیک یا حمل و نقل آن دارد و افراد و نهادهای فراهم کننده خدمات مالی، کالا، تکنولوژی در حمایت از افراد درگیر در فعالیت های موشک بالستیک ایران یا نهادهایی که به نیابت از این افراد و نهادها کار می کنند یا در کنترل آنها می باشند شامل این تحریم‌ها می شوند، که براساس تحریم‌های تشریح شده در  بخش «۴(b)» باید اموال و دارایی ها، سود آنها و تراکنش هایی که این افراد در آمریکا یا تحت کنترل آمریکا انجام می دهند بلوکه شود و همچنین از صدور ویزا برای آنها خودداری می شود.

آنچه مسلم است، این تحریم علاوه بر افزایش بار روانی برای همکاری‌های اقصادی ایران، با توجه به اینکه دامنه بسیار گسترده‌ای دارد و افراد و نهادهای زیادی را شامل می شود، باعث سخت شدن شرایط تجارت با ایران می‌شود.

۲- براساس بخش«۵(b)» این قانون، سپاه و تمامی افراد، وابستگان و عوامل آن (در داخل و خارج ایران) شامل این تحریم می‌شوند. براساس بخش«۵(c)» اعمال این تحریم‌ها، براساس دستور اجرایی ۱۳۲۲۴ مربوط به افراد و سازمان های تروریستی است که در صورت اجرا، همه افراد، گروه ها و نهادهای وابسته به سپاه پاسداران که در کنترل سپاه هستند یا نیمی از آن در اختیار سپاه است و همچنین افراد و نهادهایی که از سپاه پاسداران حمایت می کنند، یا خدمات و کمک ارائه می کنند شامل این تحریم می‌شوند. براساس این قانون و در صورت تصویب، ادراه کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری(افک) آمریکا باید اموال و دارایی افراد مشخص شده توسط وزارت خارجه یا وزارت خزانه‌داری را  که در آمریکا یا تحت کنترل آمریکاست بلوکه کند و سپاه، وابستگانش و تمامی افراد و نهادهایی که به سپاه پاسداران خدمات ارائه می دهند، در لیست تحریم (SDN) قرار می گیرند، که ارائه خدمات مستقیم یا غیرمستقیم به آنها ممنوع می شود. این بخش از تحریم ها، از دو جهت قابل توجه است، اولا در این بخش تحریم های علیه سپاه پاسداران دقیقا منطبق با تحریم های سازمان های تروریستی وضع شده است. ثانیا با توجه به این تحریم ها، ارائه دهندگان خدمات به سپاه پاسداران یا نهادهای تحت کنترل آن نیز در لیست تحریم‌های آمریکا (SDN) قرار می گیرند، که این موضوع ریسک همکاری با ایران را بسیار افزایش می دهد، چرا که قرارگرفتن در لیست تحریم‌های آمریکا (SDN) مجازات بسیار سنگینی برای هر نهاد اقتصادی از جمله بانک ها است، که نتیجه آن محروم شدن از همکاری های اقتصادی است. ریچارد نفیو عضو تیم مذاکره کننده آمریکا در مذاکرات هسته‌ای نیز در مورد تحریم های گسترده مشابه سازمان های تروریستی علیه سپاه می‌گوید: «این اقدام می تواند شرکت های خارجی را از انجام تجارت با ایران بازدارد».

۳- از دیگر موارد تحریمی این قانون، می‌توان به تحریم حقوق بشری علیه هر فرد و نهاد ایرانی درگیر در فعالیت های ضد حقوق بشری ایران(از نگاه آمریکا) و افراد و نهاد های درگیر در تولید سلاح های متعارف از و یا برای ایران و تاکید بر باقی ماندن سایر تحریم ها و افراد و نهادهای تحریمی، در لیست تحریم و اجرای تحریم ها علیه آنها اشاره کرد.

با توجه به اینکه پس از برجام هنوز تحریم‌های ثانویه آمریکا پابرجا است و بانک‌های خارجی به علت ترس برخورد تراکنش‌های بانکی با افراد حاضر در لیست تحریم SDN حاضر به همکاری با ایران نیستند، تصویب این تحریم ها که باعث اضافه شدن افراد و نهادهای زیادی از ایران در لیست تحریم می‌شود، همکاری با ایران را بیش از بیش با مشکل روبرو نموده و می‌تواند تأثیر زیادی بر اقتصاد داشته باشد که مهم‌ترین آن عدم دسترسی آزادانه ایران به پول‌های خود از جمله پول نفت است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: