عدم حمایت از تولید داخل، عدم نظارت و رانت؛ سه ضلع واردات واگن

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در خصوص علت واردات واگن به کشور علی‌رغم وجود داشتن پتانسیل‌های تولید داخلی آن گفت: عدم حمایت مسئولین ازتولیدکنندگان داخلی، رانت دولتی و عدم نظارت مسئولان متولی دست‌به‌دست هم می‌دهند برای فراهم شدن زمینه‌های واردات واگن که نتیجه آن تعطیلی صنعت ریلی کشور است.

سید جواد حسینی کیا، عضو کمیسیون صنایع‌ومعادن مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار حوزه حمل‌ونقل عیارآنلاین، پیرامون واردات واگن به کشور گفت: موضوع واردات واگن و عدم استفاده از تولیدات داخلی بارها در کمیسیون صنایع و معادن مجلس موردبحث و بررسی قرارگرفته است. وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت هم نسبت به آن واکنش نشان دادند و حتی گفتند روی ریلی می‌خوابند و نمی‌گذارند واگن به داخل کشور وارد شود.

وی ادامه داد: با توجه به اهمیت موضوع، آن تعداد واگنی که قرارداد ساخت آن‌ها بسته‌شده بود وارد کشور شد ولی از ورود و ساخت واگن‌های دیگر ممانعت به عمل آمد و مقرر شد نیاز کشور به واگن توسط تولیدکنندگان داخلی تأمین شود.

این نماینده مجلس با توجه به موجود بودن ظرفیت تولید واگن در داخل کشور افزود: ظرفیت و آمادگی کامل برای تولید واگن در داخل کشور توسط شرکت‌های ایرانی وجود دارد ولی متأسفانه گاهی اوقات این ظرفیت‌ها نادیده گرفته می‌شود و می‌روند سراغ واگن‌های خارجی.

وی ادامه داد: واردات واگن از کشورهای خارجی علاوه بر ضربه زدن به تولید و صنعت داخلی، عاملی در جهت ایجاد بیکاری و عدم رونق اقتصادی کشور می‌شود.

حسینی‌کیا در خصوص علت واردات واگن به کشور علی‌رغم وجود داشتن پتانسیل‌های تولید داخلی آن گفت: عدم حمایت مسئولین ازتولیدکنندگان داخلی، رانت دولتی و عدم نظارت مسئولان متولی دست‌به‌دست هم می‌دهند برای فراهم شدن زمینه‌های واردات واگن که نتیجه آن تعطیلی صنعت ریلی کشور است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در خصوص این استدلال که واگن‌های وارداتی نسبت به واگن‌های داخلی ارزان هستند به همین دلیل باید در اولویت خرید قرار گیرند تصریح کرد: به‌هیچ‌عنوان این استدلال پذیرفته نیست مخصوصاً برای شرکت‌های دولتی و تبعاتی مثل بیکاری، رکود را به ارمغان می‌آورد. لذا باید از محصولات تولید داخل حتی اگر گران‌تر از نمونه مشابه خارجی باشند حمایت شود.

حسینی کیا در خصوص راهکار پیشنهادی خود برای مدیریت وضع فعلی تولیدکنندگان داخلی گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت باید سامانه‌ای را برای معرفی محصولاتی که امکان تولید داخلی آن‌ها وجود دارد راه‌اندازی کند و از ورود محصولاتی که مشابه داخلی آن‌ها وجود دارد جلوگیری به عمل آورد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: