۳ خرد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۲

نگاه سرمایه‌ای منجر به افزایش قیمت مسکن شده است/ در دولت دوازدهم به مسکن مهر توجه شود

عضو کمیسیون عمران مجلس در گفتگو با عیارآنلاین، گفت: مسکن مهر از جمله پروژه‌های بی‌نظیر بعد انقلاب اسلامی بود که باهدف تأمین مسکن ارزان‌قیمت برنامه‌ریزی شد و تا حدودی هم از افزایش قیمت مسکن جلوگیری کرد ولی در اجرا یک سری نقاط ضعف داشت که باید در دولت دوازدهم به آن توجه شود.

قلی‌اله قلی زاده، عضو کمیسیون عمران مجلس در گفتگو با خبرنگار امور زیربنایی عیارآنلاین، پیرامون وضعیت بخش مسکن در کشور گفت: متأسفانه مدیریت بخش مسکن در چند دهه گذشته همواره دارای اشکالاتی بوده است. عدم تعادل بین عرضه و تقاضای مسکن، حرکت نقدینگی بیش‌ازحد به سمت مسکن و عدم پیش‌بینی‌های جمعیتی برای تدارک مسکن ازجمله مواردی هستند باعث ایجاد مشکلاتی در این حوزه شده‌اند.

وی ادامه داد: گذشته از این اشکالات تا به امروز مدیریت صحیحی که بتواند تعادل بین عرضه و تقاضا مسکن را ایجاد کند و مانع از هرج‌ومرج در این بخش شود وجود نداشته است.

این نمایده مجلس در خصوص نگاه سرمایه‌ای به بخش مسکن گفت: یکی از مواردی که اثرات سوء فراوانی بر بخش مسکن گذاشته است نگاه سرمایه‌ای به آن بوده است. در کشور ما متأسفانه هدف اصلی در سرمایه‌گذاری برای مسکن کسب سود و درآمد بالا بوده و همین عامل باعث ایجاد رانت و افزایش کاذب قیمت مسکن شده است.

قلی زاده در خصوص اولویت‌های دولت دوازدهم در بخش مسکن افزود: یکی از اولین وظایف حاکمیت و دولت تأمین مسکن است به همین دلیل دولت دوازدهم باید زمینه را برای تأمین مسکن مناسب با اولویت نیازمندان فراهم کند. تهیه و تدوین قانون جامع و واحد برای مسکن که در آن سازمان‌های متولی مثل، وزارت راه‌وشهرسازی، وزارت کشور، شهرداری‌ها و شوراهای شهر و روستا در مدیریت و برنامه‌ریزی بخش مسکن سهیم باشند.

وی ادامه داد: پرداخت تسهیلات خرید مسکن با سود و بازپرداخت کم، تنظیم برنامه‌ای برای کمتر شدن و یا مطابقت هزینه تأمین مسکن با درآمد خانوارها ازجمله موارد دیگری هستند که دولت دوازدهم باید به آن توجه کند.

نماینده مردم تبریز پیرامون طرح مسکن مهر گفت: مسکن مهر ازجمله پروژه‌های بی‌نظیر در ۳۸ سال بعد انقلاب اسلامی بود که باهدف تأمین مسکن ارزان‌قیمت و کمک به نیازمندان برنامه‌ریزی شد و تا حدودی هم از افزایش قیمت مسکن جلوگیری کرد.

وی ادامه اداد: این طرح در اجرا دارای یک سری نقاط ضعف مثل مکان‌یابی نامناسب و عدم پیش‌بینی زیرساخت‌های شهری بود که باید در دولت دوازدهم به آن توجه شود.

عضو کمیسیون عمران مجلس در پایان تصریح کرد: اصلاح مدیریت بخش مسکن و هماهنگی بین سازمان‌های مختلف که برای بخش مسکن برنامه‌ریزی می‌کنند ازجمله مواردی هستند که به بهبود وضعیت مسکن کمک می‌کنند و باید موردتوجه دولت دوازدهم باشند.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: