۲۵ ارد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۱۷

رئیس کمیسیون آموزش: آموزش‌عالی و آموزش و پرورش باید به سمت آموزش مهارتی بروند

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: آموزش‌عالی و آموزش و پرورش باید به سمت آموزش مهارتی بروند و با همکاری سازمان فنی و حرفه‌ای دوره‌های کارآموزی برای فارغ‌التحصیلان بیکار رشته‌های مختلف تدارک شود.

به گزارش عیارآنلاین، محمد مهدی زاهدی  با اشاره به لزوم ایجاد اشتغال و پررونق شدن فنی و حرفه‌ای در کشور گفت: در برنامه ششم توسعه دو حکم برای وزارت علوم و وزارت آموزش و پرورش زده شده است که بر اساس این احکام وزارت آموزش و پرورش باید به گونه ای برنامه‌ریزی کند تا در سال۱۴۰۴، ۵۰ درصد آموزش و پرورش به آموزش مهارتی اختصاص داده شود.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: همچنین  وزارت علوم مکلف شده سهم این وزارتخانه از آموزش های مهارتی را به ۳۵درصد برساند و آموزش‌عالی و آموزش و پرورش باید به سمت آموزش مهارتی بروند و این یک مطالبه جدی است ضمن اینکه در اسناد بالادستی کشور از جمله سند نقشه جامع علمی کشور و هم سند تحول بنیادین آموزش و پرورش به آموزش مهارتی در آموزش و پرورش و آموزش‌عالی اشاره شده بنابراین رویکرد این است.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه فارغ‌التحصیلاتی که قبلاً فارغ‌التحصیل دانشگاه شدند، از مهارت لازم برخوردار نیستند تصریح کرد: توصیه ما این است که با همکاری سازمان فنی و حرفه‌ای دوره‌های کارآموزی برای رشته‌های مختلف تدارک شود.

زاهدی با اشاره به ماده ۲۱  لایحه برنامه ششم توسعه گفت: برای ترغیب کارفرمایان و کارآفرینان بخش خصوصی و تعاونی به جذب نیروی کار جوان، کارفرمایانی که طی برنامه ششم توسعه نسبت به جذب فارغ‌التحصیلان دانشگاهی با مدرک حداقل کارشناسی به صورت کارورزی اقدام نمایند از پرداخت سهم کارفرما و بیمه بیکاری برای مدت دو سال از تاریخ شروع به کار معاف می‌باشند.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی افزود: امیدواریم با همکاری بین وزارت علوم تحقیقات و فناوری و سازمان فنی و حرفه‌ای بتوانیم توانمندسازی مهارتی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی سابق را داشته باشیم و مهارت‌آموزی را براساس برنامه‌ای که در برنامه ششم توسعه دیده شده، در دانش‌آموزان و دانشجویان فعلی توسعه دهیم./

منبع: خانه ملت

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: