نامزدهای ریاست‌جمهوری در خصوص اصلاح نظام سلامت چه می‌گویند؟

آقایان روحانی و جهانگیری بر تأمین هزینه‌های سلامت از طریق افزایش منابع عمومی دولتی با ادامه روند طرح تحول سلامت تأکید دارند و اولویت را بر درمان می داند؛ در مقابل، آقایان رئیسی، میرسلیم و هاشمی‌طبا بر کاهش و مدیریت هزینه‌ها، جلوگیری از اتلاف منابع و تقدم پیشگیری و بهداشت بر درمان تأکید دارند.

به گزارش عیارآنلاین، طی سال‌های اخیر بیماری‌های غیرواگیر از جمله بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت و سرطان گسترش یافته و در حال حاضر عامل نزدیک به ۷۰ درصد مرگ‌ومیرها است. تشخیص بیماری‌های غیر واگیر و کنترل آن نیازمند تجهیزات و داروهای گران‌قیمت است، در نتیجه گسترش این بیماری‌ها منجر افزایش شدید در هزینه‌های سلامت شده است. این مسئله سبب شد که در سال ۹۲ پرداخت از جیب مردم به بیش از ۵۰ درصد افزایش یابد، به‌بیان‌دیگر بار مالی ناشی از افزایش هزینه بیماری‌ها به مردم تحمیل شد. فشار مضاعف به وجود آمده برای مردم، مسئولین را بر آن داشت که در پی راهکاری برای کاهش پرداخت از جیب باشند.

به‌طورکلی دو رویکرد متفاوت در مواجهه با این مشکل و کاهش پرداخت از جیب مردم وجود دارد. رویکرد اول بر تأمین هزینه‌های سلامت از طریق افزایش منابع عمومی دولتی استوار است. به‌بیان‌دیگر با تزریق منابع دولتی بیشتر در نظام سلامت، سهم مردم در تأمین هزینه‌های بیماری کاهش می‌یابد که طرح تحول نظام سلامت در دولت یازدهم مبتنی بر این رویکرد انجام شد.

رویکرد دوم بر کاهش هزینه‌ها، جلوگیری از اتلاف منابع و تقدم پیشگیری و بهداشت بر درمان تأکید دارد. طرفداران این رویکرد اعتقاد دارند، طی سالیان دراز هزینه‌های سلامت به‌طور غیرواقعی برای درمان افزایش یافته است که با مدیریت صحیح منابع به‌جای افزایش افسارگسیخته منابع و تشکیل پرونده الکترونیک سلامت، اجرای طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع می‌توان با تقدم پیشگیری و افزایش بهداشت بر درمان این هزینه‌ها را کاهش داد.

در ادامه نظرات نامزدهای ریاست جمهوری پیرامون اصلاح حوزه سلامت آورده شده است:

سید مصطفی هاشمی طبا

در بخش بهداشت و درمان بار مالی دولت را سنگین شده است

در بخش بهداشت و درمان به ویژه حوزه تشخیص در سطح بسیار خوبی هستم و جزو کشورهای پیشرفته دنیا هستیم. وزارت بهداشت اقدامات خوبی در این زمینه انجام داده اما بار دولت را سنگین کرده است و خود را به بودجه دولتی وابسته کرده است. وابستگی به بودجه دولتی به صلاح نیست چراکه بخش بزرگی از بودجه دولت صرف این بخش خواهد شد. (۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶)

هزینه درمان های کم هزینه توسط مردم پرداخت شود

در این مورد فکری دارم که نمی دانم چقدر اجرایی است، مردم برای پرداخت کوچک مشکلی ندارند اما درصورت ابتلا به بیماری های پیشرفته و سخت باید هزینه های زیادی انجام دهند که گاها در تامین هزینه درمان این بیماری ها بامشکل روبرو می شوند. پیشنهاد من این است که هزینه درمان های کم هزینه توسط مردم پرداخت شود تا سیستم بهداشت و درمان مجال پرداخت درمان های گرانقیمت را داشته باشد. (۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶)

وضعیت شبکه بهداشت و درمان خوب است و بطورنسبی  خدمات فراگیر است

خوشبختانه وضعیت شبکه بهداشت و درمان خوب است و بطورنسبی  خدمات فراگیر است اما باید تلاش های بیشتری بشود هم اقتصاد رشد بیشتری باشد و درامد سرانه مردم افزایش یابد بارهای سنگین را از دوش مردم برداریم چراکه هزینه های کوچک را مردم توان حل کردنش را دارند. (۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶)

بدهی به بخش خصوصی و بیمه مشکل بزرگ دولت است، دولت نباید وعده های جدید خطرناک بدهد.

بدهی به بخش خصوصی، بیمه و تامین اجتماعی مشکل بزرگ دولت است دولت باید هر چه ممکن است درامدهای جدید تعریف کند و از هزینه ها و بار مالی کاهش دهد نه اینکه وعده های جدید خطرناک  بدهد. دولت باید از راه های قانونی درامد های جدید ایجاد کند مالیات را فراگیر کند از فرار مالیاتی جلوگیری کند دولت هزینه ها را کاهش دهد و از محل درامدهای جدید بدهی را کاهش دهد. (۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶)

کادر پزشکی باید قانع به حدی باشد و افزایش تعرفه ها پزشکی کنترل شده باشد

کادر پزشکی که در بیمارستان دولتی کار می کند باید قانع به حدی باشد با افزودن تعرفه برای پزشکان خیلی مسئله حل نمی شود باید افزایش تعرفه ها کنترل شده باشد بیشتر پرستاران ناراضی هستند. در سیستم های مختلف بیمه ای کشورهای دیگر مشکلاتی هم وجود دارد ما نباید خودمان را با کشورهای مقایسه کنیم که پیشرفته و درامدهای زیاد دارند توانایی کشورها در روبرو شدن با این موضوع متفاوت است ما با این وضعیت دولت نمی توانیم زیاد توقع داشته باشیم. (۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶)

سید ابراهیم رئیسی

بیش از ۴۲ هزار میلیارد تومان به سیستم معیوب درمان تزریق شده است

حجم اعتبارات حوزه درمان بیش از ۴۲ هزار میلیارد تومان است؛ در حالی که از بودجه طرح های کلانی مثل پزشک خانواده و پرونده الکترونیک سلامت و … نیز متاسفانه کاسته شده و به سیستم معیوب درمان تزریق شده است که تاکیدی غلط بر چاه ویل درمان و افزایش هزینه های درمانی طرح است. )۱۴ اردیبهشت۹۶)

بحران سنگین مالی نظام سلامت نتیجه رویکرد غلط تزریق بی رویه پول به سیستم درمان محور

آنچه در حال حاضر در باب بحران سنگین مالی نظام سلامت می بینیم، نتیجه همین محرمانه سازی ها و بستن فضای نقد صحیح طرح تحول و اصرار بر رویکرد غلط تزریق بی رویه پول به سیستم درمان محور کشور است. )۱۴ اردیبهشت۹۶)

پس از اجرای طرح تحول سلامت کارانه های نجومی بین مدیران و برخی از رشته ها رواج پیدا کرد

حال باید تبعات اجرای این طرح در قبال این هزینه های سنگین را سنجید. یکی از تبعات نامناسب، ایجاد نابرابری اجتماعی و شکاف طبقاتی بین رشته های مختلف حرف پزشکی بوده است. از طرفی دیگر کارانه های نجومی بین مدیران و برخی از رشته ها رواج پیدا کرده است. )۱۴ اردیبهشت۹۶)

طرح کلی نظام سلامت باید با توجه به اصل پیشگیری و درمان و ارتقای سلامت استوار شود

طرح کلی نظام سلامت اگر درمان محوری باشد یک نگاه است اما اگر با توجه به اصل پیشگیری و درمان و ارتقای سلامت استوار شود، جامع نگری است. )۱۴ اردیبهشت۹۶)
تشکیل پرونده سلامت الکترونیک و نظام نوین ارجاع و پزشک خانواده باید مورد توجه قرار گیرد.

در  طرح کلی سلامت تشکیل پرونده سلامت الکترونیک باید مورد توجه قرار گیرد و این گام باید برداشته شود،  نظام نوین ارجاع و پزشک خانواده حتما باید مورد توجه قرار گیرد.
به خاطر همین هزینه های سنگین افزایش تعرفه ها، در گزارش بیمه ها افزایش ۲.۵ برابری هزینه ها نسبت به قبل و رسیدن بیمه ها به مرز ورشکستگی را می بینیم که نشانه واضح آن معوقات چندین ماهه بیمه ها به مراکز درمانی، داروخانه ها و آزمایشگاه ها است. ان شاالله در “دولت کار و کرامت” ادامه طرح تحول نظام سلامت و اصلاح آن با تبعیت از اسناد بالادستی همچون سیاستهای کلی سلامت و برنامه ششم توسعه، اولویت دولت در امر سلامت خواهد بود.)۱۴ اردیبهشت۹۶)

برخی از شهرهای کشورمان می‌تواند قطب توریسم سلامت حوزه خلیج‌فارس باشند، بسیاری از افراد هستند که می‌خواهند در ایران درمان شوند و باید به این مسئله توجه کرد و شهرهای دیگر نیز می‌تواند قطب سلامت کشور باشند. )۱۴ اردیبهشت۹۶)

حسن روحانی

می‌توان طرح سلامت را با پزشک خانواده و نظام نوین ارجاع از طبقات غیربرخوردار آغاز کرد

می‌توان طرح سلامت را با پزشک خانواده و نظام نوین ارجاع از طبقات غیربرخوردار آغاز کرد تا همه از سلامت بدون دغدغه برخوردار شوند. ( ۱۱ اردیبهشت۹۶)

اعتبارات لازم برای ادامه طرح تحول سلامت لحاظ شده است
دولت طرح بسیار مهم تحول نظام سلامت را ادامه خواهد داد و اعتبارات لازم برای این منظور را در بودجه لحاظ کرده است. (۸ اسفند ۹۵)

اقدامات حوزه سلامت از افتخارات بزرگ این دولت است.

توسعه پوشش ۱۱ میلیون نفری بیمه شدگان و اقدامات حوزه سلامت از افتخارات بزرگ این دولت است. حداقل ۲۰ درصد داروهای خارجی و ۴۰ درصد تجهیزات پزشکی نسبت به آغاز دولت ارزان‌تر شده است. (۸ اسفند ۹۵)

همه سرمایه مورد نیاز حوزه سلامت را دولت نمی‌تواند تامین کند

همه سرمایه مورد نیاز را دولت نمی‌تواند در بخش سلامت و درمان تأمین کند، بلکه باید سرمایه‌گذاران بخش خصوصی را دعوت به کار کنیم و اگر این کار صورت گیرد و سرمایه‌گذار بداند که این اقدامات برای سلامت کشور مهم و حیاتی است و سود عادلانه نصیبش می‌شود، به میدان خواهد آمد. (۸ اسفند ۹۵)

اسحاق جهانگیری

طرح تحول سلامت در شرایطی توسط دولت اجرا شد که دولت در تنگنای بودجه قرار داشت

در این دولت تلاش کردیم تا به تعبیر رهبر معظم انقلاب،‌ بیماران به جز درد بیماری دچار رنج و مشقت‌های دیگر نباشند و در همین راستا طرح تحول نظام سلامت از سوی دولت اجرایی شد. این طرح در شرایطی توسط دولت اجرا شد که دولت در تنگنای بودجه قرار داشت اما تلاش کردیم که آسیبی به طرح وارد نشود و هم اکنون نیز کمترین تردیدی در دولت برای ادامه این طرح وجود ندارد.(۲۷ آذر ۹۵)
در طرح تحول نظام سلامت هزینه های پرداخت از جیب مردم برای درمان به ۸.۵ درصد کاهش یافته است (۶ اردیبهشت ۹۶)

سید مصطفی میرسلیم

به فکر درمان بودن خوب است اما مهمتر از آن بحث بهداشت است

در حوزه درمان دولت یازدهم اقدامات خوبی انجام داده است اما هنوز با آب فاضلاب در جنوب تهران برای مردم سبزی کاشته می‌شود و به خورد مردم داده می‌شود، به فکر درمان بودن خوب است اما مهمتر از آن بحث بهداشت است. ما اصل را رها کرده و به فرع پرداخته ایم. شغل پزشکی شغل مقدسی است به شرط آنکه برای شفا باشد نه برای کاسبی. (۱۶ اردیبهشت ۹۶)

جمع‌بندی

با توجه به نظرات نامزدهای ریاست جمهوری در حوزه اصلاح نظام سلامت می‌توان نتیجه گرفت که آقایان روحانی و جهانگیری بر تأمین هزینه‌های سلامت از طریق افزایش منابع عمومی دولتی استوار است که در دولت یازدهم مبتنی بر این رویکرد انجام شد و اولویت را بر درمان می داند؛ از طرف دیگر، آقایان رئیسی، میرسلیم و هاشمی‌طبا بر کاهش و مدیریت هزینه‌ها، جلوگیری از اتلاف منابع و تقدم پیشگیری و بهداشت بر درمان تأکید دارند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: