۲۷ ارد ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۲۳
بوجاری در گفت‌‎وگو با عیارآنلاین:

عدم توانایی در پرداخت هزینه حق‌الوکاله علت عدم فراگیر شدن وکالت

عضو هیئت‌رئیسه کانون وکلای دادگستری پیرامون سازوکارهای بیمه وکالت و حق‌الوکاله، گفت: اولین عاملی که باعث عدم رغبت موکلین برای حضور وکلا می‌شود، موضوع مالی و حق‌الوکاله است که می‌تواند آن از طریق سازوکارهای بیمه مورد حمایت قرار گیرد.

به گزارش عیارآنلاین، یکی از موضوعاتی که این روزها موردتوجه جامعه حقوقی کشور و کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس بوده است، ساماندهی نظام وکالت از حالت وکیل مدافع به وکلای پیشگیری است که در راستای آن وکلا نقشی تعیین‌کننده در جلوگیری از بروز اختلافات خواهند داشت. بیمه وکالت و بیمه مسئولیت وکیل از سازوکارهایی هستند که به موفقیت نظام وکالت در امر پیشگیری کمک شایان می‌کند. به‌منظور تحلیل وضعیت نظام وکالت و همچنین بررسی این سازوکارها گفت‎وگوی با دکتر مسعود بوجاری عضو هیات رئیسه کانون وکلای دادگستری صورت گرفته است که جزئیات آن به شرح زیر است:

عیارآنلاین: برخی از حقوقدانان معتقدند که بیمه وکالت به‌عنوان یک سیاست حقوقی و قضایی می‌تواند مانع از افزایش اختلافات و دعاوی شود، کانون وکلای دادگستری در خصوص این سیاست به اجماعی رسیده است؟

دکتر بوجاری: یکی از کمیسیون‌های داخلی کانون وکلا، کمیسیون تدوین قوانین است که تعدادی از وکلا، عضو این کمیسیون هستند که علاوه بر مدرک دانشگاهی، سابقه‌ی قضائی هم دارند. این کار، یک کار بنیانی و ریشه‌ای است که نیاز دارد اطلاعات جامع و مدل‌هایی که تحت عنوان بیمه‌ی وکالت در دنیا مطرح است، مدنظر گرفته شود که حالا بحثی هم هست که به‌عنوان یک قانون جدا در نظر گرفته شود و یا به‌عنوان قانون اصلاحی قانون جامع وکالت طرح شود. لذا اجازه بدهید مدل‌های مختلفی که در نظام‌های حقوقی جهان وجود دارد بررسی گردد و بعد تصمیم‌گیری انجام خواهد شد. در ضمن باید این مدل‌ها در کشور ما بومی‌سازی شود.

عیارآنلاین: اختلافاتی که در دادگاه طرح می‌شود دودسته هستند: یکی ناشی از قراردادهای مختلف است که به دلیل دقیق نبودن متن قرارداد یا عدم انجام تعهدات به اختلاف منجر شده است و دیگری اختلافات بین مردم است که عمدتاً خارج از چارچوب قرارداد است، آیا بیمه وکالت می‌تواند دسته دوم اختلافات را هم تحت پوشش قرار دهد؟

عضو هیات رئیسه کانون وکلای دادگستری: موضوعی که اینجا مطرح می‌شود فرهنگ وکالت و رجوع به وکیل و اجباری بودن وکالت است. قوانین لازم برای الزامی شدن حضور وکیل در دادگاه وجود دارد که نیاز است با یک سری آئین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها، قابلیت اجرایی پیدا کند. وقتی الزام استفاده از وکیل در کنار فرهنگ استفاده از وکیل مطرح می‌شود، اولین عاملی که باعث عدم رغبت موکلین برای حضور وکلا می‌شود، موضوع مالی و حق‌الوکاله است.

حق‌الوکاله و موضوعات مالی را می‌توان از طریق سازوکارهای بیمه موردحمایت قرارداد بدین‌صورت که می‌توان در قالب قراردادهای وکالت زیر نظر شرکت بیمه آورد. یکی از بحث‌هایی که در این حالت مورد چالش قرار می‌گیرد بحث حق‌الوکاله و حق المشاوره در این مؤسسات حقوقی است که باید با تعرفه‌ی حق الوکاله و مشاوره‌ای که توسط ریاست قوه قضائیه تدوین‌شده است، هماهنگ شود. البته آن چیزی که مهم است این است که در این موضوع، نقص قانونی وجود ندارد و نیاز به هماهنگی است.

عیارآنلاین: آیا بیمه وکالت به‌مانند بیمه درمان فقط به بحث درمان می‌پردازد و هزینه‌های درمان را پوشش می‌دهد یا در جلوگیری از بیماری و تأمین هزینه‌های پیشگیری و سلامت می‌تواند مؤثر باشد؟ به‌عبارت‌دیگر آنچه در بیمه وکالت مدنظر قرار می‌گیرد تأمین هزینه دادرسی و حق‌الوکاله است یا هزینه مشاوره در راستای جلوگیری از بروز اختلاف؟

دکتر بوجاری: ما باید فرهنگ وکالت را فراتر از مراجعه به دستگاه قضائی بدانیم. در کشور ما مراجعه به دفاتر وکالت بیشتر در دعاوی حقوقی نمود پیدا می‌کند. وکیل باید در تمام امور حضور داشته باشد. البته این نیاز به این دارد که بحث تخصصی شدن وکالت مطرح شود. وکالت در امور گمرکی، قوانین شهرسازی، صنعت، محیط‌زیست و… که متأسفانه از نظر فرهنگ‌سازی در اینجا با مشکل روبرو هستیم.

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: