کاهش ۲۰ درصدی واردات در چهارساله دولت یازدهم نسبت به دولت دهم

با وجود همه نقدهایی که نامزدهای ریاست جمهوری به عملکرد دولت در زمینه تجارت خارجی و برجام می کنند، مثبت شدن تراز تجاری کشور در دو سال اخیر واقعیتی انکار ناپذیر است.

به گزارش عیارآنلاین، از زمان آغاز تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، موضوع واردات به کشور، قاچاق کالا و افزایش صادرات غیرنفتی به پای ثابت اغلب سخنرانی ها و مناظره های نامزدها تبدیل شده است که گاهی نیز با آمار نادرست به مخاطبان القا می شود.
با این همه مثبت شدن تراز تجاری کشور در دو سال متوالی واقعیتی است که به مدد رفع تحریم ها و توسعه بازارهای هدف و نیز سیاست دولت در کاهش وابستگی به خام فروشی نفت و گاز به دست آمده است.
به گفته علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی، در سایه این تراز تجاری مثبت، امروز بدون وابستگی به نفت می توان همه کالاهای مورد نیاز کشور را تامین کرد.
البته در این میان نمی توان کاهش هزینه تجاری کشور را که در سایه لغو تحریم ها و امکان پهلوگیری کشتی های بین المللی در بنادر ایران و فعال شدن مجدد ناوگان کشتیرانی ایران در بنادر و آب های بین المللی میسر شد، نادیده گرفت.
به همین دلیل بهترین تراز تجاری کشورمان در ۲ سال اخیر به ثبت رسید و تجار و بازرگانان ایرانی موفق شدند برای نخستین بار در سال ۱۳۹۴ با تراز تجاری مثبت ۹۲۴ میلیون دلار و در سال ۱۳۹۵ با مثبت ۲۴۶ میلیون دلار را در کارنامه تجارت خارجی کشور ثبت کنند.

**صرفه جویی ارزی در واردات
آمارهای گمرک ایران از مجموع واردات کشورمان در دوره چهارساله دولت یازدهم نشان می دهد که کل واردات در این دوره به ۱۸۸ میلیارد و ۴۵۲ میلیون دلار رسیده در حالی که در دوره چهارساله دولت دهم به میزان ۲۳۴ میلیارد و ۹۹۶ میلیون دلار انواع کالا وارد کشورمان شده بود؛ بنابراین ارزش واردات در دولت یازدهم ۲۰ درصد کمتر از ارزش واردات در دولت دهم بوده است.
نکته قابل توجه اینکه بیش از ۹۰ درصد از صرفه جویی های دولت یازدهم در واردات از محل کالاهای مصرفی بوده و این موضوع دستاوردی بزرگ به شمار می رود.

** افزایش ۴۷میلیارد دلاری درآمدهای ارزی
مجموع میزان صادرات غیرنفتی در دولت دهم ۱۴۴ میلیارد و ۹۴۷ میلیون دلار بود که این رقم به ۱۷۸ میلیارد و ۷۵۳ میلیون دلار در دوره چهارساله دولت یازدهم افزایش یافته است.
بر این اساس صادرات غیر نفتی ایران در دولت یازدهم در مجموع ۳۳ میلیارد و ۸۰۶ میلیون دلار بیشتر از دوره چهارساله دولت دهم بود.
بهترین رکورد در صادرات غیرنفتی ایران به سال ۱۳۹۵ اختصاص دارد و جمهوری اسلامی ایران موفق شد در سال ۱۳۹۵ به میزان ۴۳ میلیارد و ۹۳۰ میلیون دلار انواع کالا به سایر کشورها صادر کند که این رقم در کارنامه تجارت خارجی ایران بی سابقه بوده است.

** سهم ۶۴٫۱۶ درصدی کالاهای واسطه ای از کل واردات
افزایش سهم کالاهای واسطه ای و سرمایه ای از کل سبد وارداتی کشور، دستاورد دیگر بخش تجارت خارجی ایران در دولت تدبیر و امید است.
بر اساس آمار گمرک، در سال ۹۵ بالغ بر ۲۸ میلیارد و ۲۸ میلیون دلار ( ۲۸٫۰۲۸ میلیون دلار) کالای واسطه ای به کشور وارد شد که ۶۴٫۱۶ درصد از کل واردات را تشکیل می دهد.
در مجموع پارسال بالغ بر ۳۳ میلیون و ۳۹۹ هزار تن ( ۳۳٫۳۹۹ هزار تن) و به ارزش ۴۳ میلیارد و ۶۸۴ میلیون دلار (۴۳٫۶۸۴ میلیون دلار) واردات به کشور انجام شد که سهم کالاهای سرمایه ای از آن هشت میلیارد و ۵۲۴ میلیون دلار( ۸٫۵۲۴ میلیون دلار) با سهم ارزشی ۱۹٫۵۱ درصد بوده است.
همچنین حدود هفت میلیارد و ۱۳۱ میلیون دلار (۷٫۱۳۱ میلیون دلار) با سهم ارزشی ۱۶٫۳۲ درصد به کالاهای مصرفی اختصاص داشته است.

منبع:ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: