گزارش/

مروری بر تغییرات مدیریتی اخیر دانشگاه آزاد اسلامی

دانشگاه آزاد اسلامی پس از انتصاب علی اکبر ولایتی به عنوان رییس هیات موسس و محمد نوریان به عنوان سرپرست این دانشگاه، شاهد تغییر و تحولاتی است که می تواند این مرکز علمی را به سمت و سوی پیشرفت و تعالی هدایت کند

به گزارش عیارآنلاین، دو سال پس از انقلاب فرهنگی ایران در روز ۳۱ اردیبهشت سال ۱۳۶۱ زنده یاد آیت الله هاشمی رفسنجانی در خطبه نماز جمعه تهران برای اولین بار از طرحی به نام دانشگاه آزاد اسلامی سخن گفت.
در آذر ماه همان سال اساسنامه دانشگاه نوشته شد که بر اساس آن دانشگاه مؤسسه عام المنفعه ای معرفی شد که همه هزینه های آن صرف امور مربوط به دانشگاه می شود.
اولین کمک مالی به دانشگاه آزاد اسلامی و سرمایه اولیه این دانشگاه مبلغ یک میلیون تومان کمک امام خمینی(ره) بود.
اولین آزمون ورودی دانشگاه در اسفند سال ۶۱ با شرکت ۳۲ هزار داوطلب در شاهرود، اهواز، تبریز، تهران، رشت، زاهدان، کرمان، مشهد و یزد برگزار شد و حدود سه هزار نفر در رشته‌های راه و ساختمان، برق، مکانیک، فیزیک، ریاضی، شیمی، صنایع فلزی، نساجی و حسابداری پذیرفته شدند.
دانشگاه آزاد اسلامی که همانند دیگر مؤسسات آموزش عالی در ایران، زیر نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی فعالیت می‌کند، طی این سال ها با فراز و نشیب هایی مواجه بوده است.
آیت الله هاشمی رفسنجانی(رئیس)، عبدالله جاسبی، عبدالکریم موسوی اردبیلی، میرحسین موسوی و احمد خمینی اعضای هیئت مؤسس دانشگاه بودند؛ پس از درگذشت احمد خمینی، حجت الاسلام سید حسن خمینی جانشین وی در هیئت مؤسس شد.
در سال ۱۳۸۹ نیز شورای انقلاب فرهنگی با تغییر اساسنامه دانشگاه تعداد اعضا را به ۹ نفر افزایش و زنده یاد حسن حبیبی، علی‌اکبر ولایتی، محسن قمی و حمید میرزاده را به هیئت مؤسس افزود که پس از درگذشت حسن حبیبی و تصویب هیئت مؤسس و شورایعالی انقلاب فرهنگی علی اکبر ناطق نوری جایگزین او شد.
پس از درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی، علی‌اکبر ولایتی در ۳۰ دی ماه سال گذشته با حکم رهبر معظم انقلاب اسلامی به ریاست هیئت مؤسس دانشگاه انتخاب شد.
در بخشی از متن حکم رهبر معظم انقلاب خطاب به اعضای هیأت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی آمده است: «با عنایت به فقدان تأثرانگیز رئیس محترم هیأت مؤسس و هیأت امناء دانشگاه و سکوت اساسنامه مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی در چگونگی انتخاب رئیس هیأت مؤسس و ضرورت تسریع در انتخاب فرد عهده‌دار این مسئولیت، جناب آقای دکتر علی اکبر ولایتی از اعضای آن هیأت را به‌عنوان رئیس هیأت مؤسس منصوب می کنم تا هیچگونه وقفه‌ای در تمشیت قانونی امور آن دانشگاه – که نقش مؤثری در امر آموزش عالی کشور دارد – بوجود نیاید. همکاری اعضای محترم هیأت مؤسس و هیأت امناء و شورای عالی انقلاب فرهنگی در تکمیل اعضای هیأت مؤسس و هیأت امناء مورد انتظار جدّی اینجانب است.»
حمید میرزاده رییس وقت دانشگاه آزاد اسلامی نیز همان زمان با اشاره به انتصاب علی اکبر ولایتی بعنوان رئیس هیات موسس این دانشگاه گفت: مقام معظم رهبری با تدبیر خود بدلیل اینکه امور این دانشگاه که به تعبیر ایشان نقش موثری در آموزش عالی کشور دارد دچار وقفه نشود، علی اکبر ولایتی را به عنوان رئیس هیات موسس این دانشگاه منصوب کردند. من و تمام اعضای هیات امنا و هیات رئیسه دانشگاه آزاد همکاری لازم با وی را بمنظور تحقق اهداف دانشگاه برای توسعه پژوهشی و علمی کشور بعمل خواهیم آورد.
بر اساس این گزارش پیرو حکم مقام معظم رهبری مبنی بر تکمیل اعضای هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی توسط هیات موسس و هیات امنا، جلسه هیات موسس این دانشگاه با حضور اعضا در روز چهارشنبه ششم بهمن سال ۱۳۹۵ به ریاست علی اکبر ولایتی و در محل دفتر هیات موسس دانشگاه تشکیل شد.
در این جلسه ضمن گرامیداشت یاد و خاطره حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی(ره) بنیانگذار دانشگاه آزاد اسلامی و تجلیل از خدمات برجسته و موثر ایشان در قبل و بعد از انقلاب اسلامی به استناد بند ۲ ماده ۱۰ اساسنامه دانشگاه و به اتفاق آرا جناب آقای دکتر علی اکبر ولایتی به عنوان عضو هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی انتخاب شد.
همچنین در دومین اجلاس هیأت موسس دانشگاه آزاد نیز سه نفر از نمایندگان هیأت موسس در هیأت امنای این دانشگاه تصویب و تایید مجدد شدند.
در این اجلاس هیئت موسسه دانشگاه آزاد اسلامی به اتفاق آرا بر اساس بند ۲ ماده ۱۰ اساسنامه اصلاحی، علی اکبر ولایتی، حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی و عبدالله جاسبی از نمایندگان هیئت موسس در هیئت امنا را تصویب و تایید مجدد کردند.
علی اکبر ولایتی رئیس هیئت موسس دانشگاه آزاد در ۹ بهمن سال گذشته در حاشیه نشست خبری کنگره بین المللی جندی شاپور در جمع خبرنگاران گفت: دانشگاه آزاد به نحوی حرکت خواهد کرد که نظرات رهبری در خصوص علم و فناوری و اقتصاد دانش بنیان را تامین کند. ما از همه افرادی که مایل هستند در جهت تقویت دانشگاه آزاد همکاری کنند، از آنها کمک فکری خواهیم گرفت.
در جلسه علنی روز ۱۰ اسفند سال ۹۵ مجلس شورای اسلامی، تقدیر و تشکر ۱۹۲ نماینده مجلس از رهبر معظم انقلاب اسلامی به دلیل انتصاب علی اکبر ولایتی به سمت رئیس هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی، از سوی هیات رئیسه مجلس اعلام شد.
رئیس هیئت موسس دانشگاه آزاد روز ۱۹ اسفند سال گذشته با بیان اینکه برخی در مراکز آموزشی برای بیگانه کار می کنند، گفت: جذب نخبگان در کشور سامان ندارد و می خواهیم در دانشگاه آزاد جذب نخبگان را آغاز کنیم.
همچنین در همان روز حمید میرزاده در هفتاد و یکمین اجلاس شورای مرکزی دانشگاه آزاد در سازمان مرکزی این دانشگاه گفت: در جلسه شب گذشته هیات امنا این دانشگاه بودجه ۹ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومانی برای فعالیت این دانشگاه در سال آینده تصویب شد.
حجت الاسلام سید حسن خمینی عضو هیات موسس دانشگاه آزاد نیز در آیین اختتامیه هفتاد و یکمین شورای مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: دکتر ولایتی دانشگاه را بر مدار پیش می‌برد و حضور ایشان را مغتنم می‌شماریم و مطمئنم دوره هیات امنا و هیات موسس وی دوره کارهای بزرگی خواهد بود.
همچنین حمید میرزاده نیز در همان مراسم اختتامیه گفت: تخلف های آموزشی، اداری و مالی به هیچ عنوان در این دانشگاه تحمل نمی شود و با مسئولانی که این تخلفات را مرتکب شوند، در هر سطحی برخورد جدی صورت می گیرد.
در روز ۲۱ اسفند سال گذشته اخباری مبنی بر استعفا طه هاشمی معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد در برخی خبرگزاری ها اعلام شد و در روز ۲۲ اسفند سال ۹۵، رئیس دانشگاه آزاد با صدور حکمی حجت الاسلام سیدطه هاشمی را به عنوان مشاور رئیس دانشگاه در امور پزشکی منصوب کرد.
بر پایه این گزارش علی اکبر ولایتی رئیس هیات موسس دانشگاه آزاد در ۲۳ فروردین امسال گفت: عزم‌مان را جزم کرده‌ایم تا با همت مدیران و استادان متعهد، این دانشگاه را در تراز بزرگ‌ترین مراکز علمی و پژوهشی دنیا قرار دهیم.
و رئیس دانشگاه آزاد نیز در همان مقطع گفت: صرفه جویی به عنوان یک ضرورت جدی عملیاتی باید در راس امور این دانشگاه قرار گیرد تا حرکت در مسیر اصلی آموزش تسهیل شود.
بر اساس این گزارش اعضای هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی در جلسه روز سوم اردیبهشت سال جاری از توضیحات میرزاده درباره مشکلات مالی، آموزشی و پژوهشی دانشگاه قانع نشدند و رأی به برکناری وی دادند.
در این روز به دنبال توصیه هایی جهت اصلاح امور آموزشی، پژوهشی و مالی در دانشگاه آزاد اسلامی که طی چند ماه اخیر برای رفع آنها به حمید میرزاده فرصت داده شده بود، هیأت امنای دانشگاه آزاد تصمیم به برگزاری جلسه ای با حضور اعضا و به ریاست دکتر ولایتی گرفت.
این جلسه با هدف رسیدگی به امور و مشکلات دانشگاه و ارائه توضیحات میرزاده به اعضا برگزار شد که در نهایت توضیحات میرزاده برای اعضا قانع کننده نبود.
همچنین یکی از اعضای هیأت امنا خواستار فرصت یک ماهه برای ریاست میرزاده بر دانشگاه آزاد شد که سایر اعضا با این پیشنهاد مخالفت کردند.
در نتیجه با توجه به عدم ارائه توضیحات قانع کننده از سوی میرزاده، هیأت امنا تصمیم به برکناری وی می گیرند.
علی اکبر ولایتی در گفت وگوی تلفنی خبر ساعت ۲۱ روز چهارم اردیبهشت ماه گفت: به درخواست چهار نفر از اعضای هیات امنا دانشگاه، جلسه فوق العاده‌ای تشکیل و بحث مفصلی انجام شد.
وی افزود: در نهایت ضمن تشکر از زحمات دکتر جاسبی، دکتر میرزاده و البته کسانی که در رابطه با دانشگاه آزاد زحمت کشیدند، با اکثریت آرا مقرر شد تا دکتر میرزاده یک هفته برای استعفا فرصت داشته باشد و در غیر اینصورت برکنار شود.
در همان روز حمید میرزاده رئیس سابق دانشگاه آزاد در نامه ای از دانشگاه آزاد خداحافظی کرد.
در بخشی از متن نامه حمید میرزاده آمده بود: دانشگاه آزاد اسلامی یکی از بزرگترین دستاورد های انقلاب اسلامی است که با ابتکار بی نظیر و طرح بی بدیل حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی(ره) و تایید حضرت امام راحل (ره) و حضور بزرگان نظام از جمله حضرت ایت الله خامنه ای در هیات موسس اول بنیانگذاری شد.
اکنون که دیگر توفیق خدمت در این جایگاه بلند علمی ایران را ندارم از شما عزیزان در هر کسوتی که در این دانشگاه حضور دارید می خواهم که قدر حضور خود را در آن بدانید و مثل گذشته با جدیت بکوشید تا همواره شاخص های کیفی این دانشگاه عظیم را بهبود و ارتقا ببخشید. ما علیرغم اختلاف سلیقه ها، به اسلام، ایران و ورهبری و نظام مقدسمان پایبند و وفا داریم.
به دنبال این برکناری اعضای هیأت امنا، به سرپرستی دکتر علی محمد نوریان بر دانشگاه آزاد رأی می دهند.
محمدنوریان دارای دکتری مهندسی برق به صورت مشترک از دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه ولز انگلستان است.
وی تاکنون مسئولیت هایی در حوزه های معاونت وزارت راه، قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور هواشناسی و هوانوردی، قائم مقام معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و ریاست هیات مدیره شرکت فرودگاههای کشور برعهده داشته است.
در بخشی از متن حکم علی اکبر ولایتی رئیس هیئت موسس و امنای دانشگاه آزاد اسلامی در انتصاب علی‌محمد نوریان به عنوان سرپرست موقت این دانشگاه آمده است: با عنایت به مصوبه جلسه فوق‌العاده هیئت امنا مورخ ۳ / ۲ / ۱۳۹۶، حضرتعالی به عنوان سرپرست موقت دانشگاه آزاد اسلامی منصوب می‌شوید. تا انشاءالله بر اساس مصالح عالیه جمهوری اسلامی ایران و اجرای رهنمودهای مقام معظم رهبری(حفظه‌الله تعالی) در جهت اعتلای علم و فرهنگ این مرز و بوم و ساماندهی امور این دانشگاه نهایت کوشش را مبذول فرمایید.
علی محمد نوریان روز پنجم اردیبهشت ماه به خبرنگاران گفت: طبق مقررات و قوانین سرپرست های دانشگاه ها باید طی سه ماه برای بررسی ریاست آنها به شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی شوند.
سرپرست دانشگاه آزاد روز ۹ اردیبهشت ماه در ابلاغیه ای اعلام کرد: تمامی قسمت ها، واحدها و بخش های وابسته و تابعه این دانشگاه وظایف قانونی خود را به بهترین نحو ممکن تداوم بخشند و نسبت به ارائه خدمات اقدام کنند.
مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزارت علوم نیز در روز ۱۰ اردیبهشت ماه در پیامی به سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی بر ارتقای سطح همکاری و هماهنگی بین این وزارتخانه و دانشگاه آزاد تاکید کرد.
سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی در ۱۱ اردیبهشت ماه در احکامی جداگانه، معاون امور مجلس و سرپرست معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی و مشاور و رئیس مرکز حوزه ریاست دانشگاه آزاد اسلامی را منصوب کرد.
با حکم سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی، علیرضا منادی سفیدان به عنوان معاونت امور مجلس دانشگاه آزاد اسلامی منصوب شد. تا پیش از این حجت الاسلام علی عسکری عهده دار این سمت بود.
همچنین نوریان طی حکمی مرتضی موسی خانی را به عنوان سرپرست معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی منصوب کرد. تا پیش از این دکتر واشقانی فراهانی عهده دار این سمت بود.
همچنین سید علی اصغر تروهید به عنوان مشاور و رئیس مرکز حوزه ریاست دانشگاه آزاد اسلامی منصوب شد.
سرپرست دانشگاه آزاد همچنین در حکمی علیرضا رهایی را به عنوان مشاور رئیس دانشگاه در امور اقتصاد دانش بنیان و سرمایه گذاری منصوب کرد.
حجت الاسلام ابراهیم کلانتری رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران از سوی ولایتی، معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی معرفی شد.
علی اکبر ولایتی رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد در ۱۲ اردیبهشت ماه در مراسم معارفه سرپرست این دانشگاه حکم محمد نوریان را اعطا کرد.
رئیس هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی در مراسم معارفه سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی گفت: باید از پولی که در دانشگاه آزاد است مراقبت و آن را با وسواس خرج کرد.
علی محمد نوریان نیز در مراسم معارفه رئیس دانشگاه آزاد گفت: دانشگاه آزاد باید در آموزش عالی که امروز تبدیل به یک صنعت شده است نقش بسزایی داشته باشد و این دانشگاه نباید به صورت جزیره ای اداره شود.
حجت الاسلام ابراهیم کلانتری معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد نیز در ۱۳ اردیبهشت ماه به خبرنگاران گفت: برنامه های این دانشگاه براساس ایده دانشگاه تراز انقلاب اسلامی تدوین خواهد شد.
علی محمد نوریان سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی ۱۳ اردیبهشت ماه در حکمی سید رضا سیدعلیخانی را به عنوان سرپرست حراست این دانشگاه منصوب کرد.
علی محمد نوریان سرپرست دانشگاه آزاد در دویست وششمین جلسه هیات رئیسه دانشگاه‌ آزاد اسلامی در ۱۳ اردیبهشت ماه گفت: مسائل اعتقادی و مذهبی باید جزء اصول اولیه فعالیت مدیران دانشگاه باشد.
همچنین علی‌محمد نوریان، صالح اسکندری را به‌ عنوان مدیرکل روابط عمومی و امور رسانه‌های دانشگاه آزاد منصوب کرد.
علی محمد نوریان سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی روز ۱۷ اردیبهشت ماه طی دستوری به دفتر حقوقی دانشگاه، تمامی شکایات مطروحه در مراجع قضایی مرتبط با اصحاب رسانه را پس گرفت.
فرید ذاکر مدیرکل تسهیلات اعتباری و صندوق رفاه دانشجویی و حبیب الله اسماعیلی، مدیرکل فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی در ۱۹ اردیبهسشت ماه استعفا دادند.
سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی روز ۲۰ اردیبهشت ماه محمد مهدی جولایی را به عنوان مدیرکل روابط عمومی این دانشگاه منصوب کرد، همچنین علی محمد نوریان در حکم دیگری هادی گوهری را به عنوان مدیر کل دفتر امور پیگیری های ویژه منصوب کرد.

منبع:ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: