اختصاص ۵۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی به شرکت لیزینگ ملی

معاون امور ناوگان راه‌آهن با بیان اینکه در قالب قراردادی با همکاری روس‌ها و فاینانس ۱۰۰ درصد خارجی ۴۹۰۰ دستگاه واگن باری در داخل و ۱۱۰۰ دستگاه در خارج ساخته می‌شود، از نهایی شدن گام‌ ایجاد شرکت لیزینگ ملی و موافقت اختصاص ۵۰۰ میلیون دلار به این شرکت خبرداد.

به گزارش عیارآنلاین،  بابک احمدی امروز از برگزاری پنجمین نمایشگاه بین‌المللی حمل و نقل ریلی با حضور شرکت‌های داخلی و خارجی خبرداد و گفت: این نمایشگاه از تاریخ ۲۵ تا ۲۸ اردیبهشت ماه ۹۶ در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود و جزء بزرگترین نمایشگاه‌های ریلی دنیا است.

وی ادامه داد: حدود ۳۰۰ شرکت داخلی و خارجی شامل ۱۳۰ شرکت خارجی و بیش از ۱۶۰ شرکت داخلی در این نمایشگاه حضور دارند. همچنین ۶ راه‌آهن کشورهای خارجه و ۵ انجمن صنایع ریلی کشورهای مرتبط در این نمایشگاه حاضرند.

احمدی کشورهای خارجی حاضر در این نمایشگاه‌ها را سوئد، سوئیس، بلژیک، فرانسه، هند، اوکراین، ترکیه، نیوزلند، ایتالیا، لتونی، اسپانیا، روسیه، جمهوری چک، چین، آلمان و صربستان اعلام کرد.

معاون امور ناوگان راه‌آهن گفت: انجمن‌های ریلی کشورهای آلمان، اسپانیا، ایتالیا، لتونی، نیز در کنار انجمن‌های ریلی ایران در این نمایشگاه حضور دارند.

احمدی با بیان اینکه در حاشیه این نمایشگاه قراردادی با سازندگان واگن امضاء می‌شود، گفت: از محل قراردادهای ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید ناشی از صرفه‌جویی مصرف سوخت، قراردادهایی در نمایشگاه به امضاء می‌رسد.

وی افزود: طبق ماده ۱۲ مذکور، سرمایه‌گذاری در حوزه ریلی که به صرفه‌جویی سوخت منتج می‌شود، تا سقف مبلغی می‌تواند منابع مالی ناشی از صرفه‌جویی دریافت کند.

معاون امور ناوگان راه‌آهن گفت: قرارداد ساخت ۴ هزار و ۹۰۰ دستگاه واگن باری در داخل و توسط متخصصان داخلی با تأمین مالی ۱۰۰ درصد خارجی در قالب پکیج ۶ هزار دستگاه واگنی با همکاری روس‌ها در این نمایشگاه اجرا می‌شود.

وی ادامه داد: در قالب این قرارداد، ۴۹۰۰ دستگاه واگن کاملاً در داخل و توسط ۳ واگن‌ساز واگن‌پارس، واگن‌سازی کوثر و واگن‌سازی فولاد ساخته خواهد شد و ۱۱۰۰ دستگاه دیگر نیز در خارج از کشور ساخته می‌شود.

احمدی با بیان اینکه طرف ما در این قراردادها روس‌ها هستند، گفت: شرطی که برای طرف روسی در نظر گرفته‌ایم، این است که تا زمانی که خط تولید داخلی فعال نشود، اجازه ورود یک دستگاه واگن خارجی هم صادر نمی‌شود.

احمدی ساخت واگن‌های مذکور در داخل را ظرفیتی بزرگ و مدت زمان آن را ۳ سال عنوان کرد و گفت: واگن‌ها لبه‌بلند برای حمل مواد معدنی هستند.

معاون امور ناوگان راه‌آهن ادامه داد: برای این ۶ هزار دستگاه واگن، حجم قرارداد ۲۵۰ میلیون یورو است.

معاون امور ناوگان راه‌آهن ادامه داد: همچنین در بخش ناوگان ریلی مسافری برای چشم‌انداز راه‌آهن که تا سال ۱۴۰۲ است، وجود ۲۸ هزار دستگاه واگن مسافری پیش‌بینی شده است که باید تا سال ۱۴۰۲ ، ۴ هزار دستگاه واگن باری وارد ناوگان شود.

احمدی گفت: در راستای بهینه‌سازی خدمات ریلی مسافری در سال ۹۴ واگن‌های با عمر ۵۵ سال و در سال ۹۵ واگن‌های با عمر ۴۵ سال از ناوگان خارج شده‌اند و از دی‌ماه امسال نیز همه واگن‌های مسافری که بالای ۳۰ سال در صورتی که طبق دستورالعمل بازسازی اورهال نشوند، باید از ناوگان خارج شوند که شامل ۶۰۰ دستگاه است.

معاون امور ناوگان راه‌آهن گفت: در راستای توسعه ناوگان، جمع منابع مالی که باید تا سال ۱۴۰۲ عملیاتی شود ۳۵ هزار میلیارد تومان در بخش خصوصی و ۲۰ هزار میلیارد تومان در بخش دولتی است که سهم بخش دولتی بدان علت است که با عنوان مثال در خط آهن سریع‌السیر تهران-اصفهان به دلیل گران بودن ناوگان بخش خصوصی استقبال نکرده است.

وی اظهار داشت: برای تامین مالی در حال مذاکره با کشورهایی نظیر چین و روسیه و در حد محدود اروپا هستیم.

معاون امور ناوگان راه‌آهن گفت: همچنین برای ۷۰ دستگاه لکوموتیو مانوری مناقصه برگزار شد که در حال نهایی شدن است تا در داخل توسط شرکت‌های داخلی ساخته شود؛ هم‌اکنون واگن پارس و مپنا در این پروژه در حال رقابت هستند.

وی بیان کرد: سال گذشته توافقی با مپنا برای ساخت لکوموتیوهای ایران سفیر داشتیم، تا ۵۰ دستگاه لکوموتیو دیگر غیر از ۱۵۰ دستگاه قبلی تحویل ما دهند.

وی گفت: در کنار بازسازی و نوسازی ناوگان ریلی قرارداد فعال سازی و بهسازی ۶۰ دستگاه لکوموتیو سرد (متوقف) با بخش خصوصی امضا کرده‌ایم که برنده این مزایده ظرف ۵ سال این لکوموتیوها را فعال می‌کند و در مدت ۱۲۳ سال نگهداری و فعالیت آنها را بر عهده دارد و تضمین می‌کند و پس از آن مالکیت لکوموتیوها به شرکت برنده اختصاص می‌یابد.

احمدی بیان کرد: تا سال ۱۴۰۲ باید ۱۸۰۰ دستگاه لکوموتیو به کشنده‌های راه‌آهن اضافه شود، امروز ۷۰۰ دستگاه لکوموتیو گرم (فعال) داریم.

* راه‌اندازی شرکت لیزینگ ملی برای توسعه ناوگان ریلی

احمدی اظهار داشت: پیرو موافقت رئیس جمهور خط اعتباری خاصی از محل صندوق توسعه مالی برای ایجاد شرکت لیزینگ ملی اختصاص یافته است.

وی ادامه داد: در مرحله اول ۵۰۰ میلیون دلار طی موافقت هیأت مدیره صندوق توسعه ملی به شرکت لیزینگ ملی تزریق می‌شود؛ این شرکت ذیل یکی از بانک‌ها فعالیت می‌کند، تا در راستای توسعه ناوگان فعال شود.

وی همچنین توسعه حمل و نقل ریلی و حومه را از دیگر اولویت‌های راه‌آهن عنوان کرد و گفت: شرکت ایویکو پس از تحویل ۱۴ رام ریل‌باس متوقف شد و فعالیتی نداشت، اما پس از تزریق منابع مالی در حال حاضر ۱۰۰ درصد فعال است و طبق قرارداد قبلی ۶ دستگاه ریل‌باس جدید تحویل شبکه ریلی داده است و ۱۷ دستگاه ریل‌باس دیگر نیز تا پایان امسال تحویل ناوگان ریلی می‌دهد.

معاون امور ناوگان راه‌آهن ادامه داد: همچنین همزمان قرارداد ۱۵۰ دستگاه واگن جدید و ۵۰ رام ریل‌باس در قالب کنسرسیوم ایرانی-کره‌ای در حال پیگیری است که بعد از نهایی شدن اطلاع‌رسانی دقیق می‌شود.

منبع:فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: