بدهی دولت به بانک‌ها دو برابر بودجه کشور است

رئیس مجلس شورای اسلامی از لزوم تدوین قانون برای ممنوعیت تبلیغ موسسات مالی و اعتباری در صدا و سیما خبرداد.

به گزارش عیارآنلاین، دکتر علی لاریجانی در نشست مشترک کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اعضای هیأت عامل صندوق توسعه ملی عصر امروز (سه شنبه ۱۹ اردیبهشت ماه) گفت: با  توجه به گزارش های قرائت شده در این نشست، در خصوص عملکرد کمیسیون اقتصادی و برنامه های این کمیسیون،در صورت به سرانجام رسیدن برنامه ها، گشایشی در مسائل اقتصادی کشور ایجاد می شود.

لزوم تشکیل کمیسیون راهبردی تلفیقی متشکل از نمایندگان کمیسیون های تخصصی برای مراقبت از مسائل کلان اقتصادی

رئیس مجلس شورای اسلامی در این نشست گفت: تشکیل یک کمیسیون راهبردی تلفیقی متشکل از نمایندگان کمیسیون های تخصصی مجلس می تواند زمینه مراقبت از مسائل کلان اقتصادی را فراهم کند.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه معوقات بانکی یک معضل برای کشور است افزود: باید در خصوص رفع مسئله معوقات بانکی راهکار ارائه داده شود به دلیل اینکه این موضوع تحرک بانک ها را گرفته است بنابراین باید در این خصوص آسیب شناسی صورت گیرد.

انتقاد از وضعیت ایجاد شده در خصوص موسسات مالی و اعتباری

وی با انتقاد از وضعیت موسسات مالی و اعتباری  در کشور گفت: وضعیت ایجاد شده در موسسات مالی و اعتباری مانند موسسه ثامن الحجج(ع) باعث حیران شدن مردم شده است به دلیل اینکه در رادیو و تلویزیون موسسات مالی و اعتباری تبلیغات دارند و مردم سپرده های خود را نزد این موسسات می گذارند اما بعدا سرگردان می شوند.

تدوین قانون درباره تبلیغ موسسات مالی و اعتباری در صدا و سیما ضروری است

دکتر لاریجانی در این خصوص ادامه داد: اگر لازم است باید قانونی تدوین شود تا صدا و رسانه ها نتوانندتبلیغ کنند مگر اینکه اسنادی در خصوص مجوزدار بودن موسسات مالی و اعتباری وجود داشته باشد یا اینکه هر مدت یکبار عملکرد این موسسات ارزیابی شود تا بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند.

بدهی دولت به بانک ها دوبرابر بودجه کشور است

وی ادامه داد: بدهی دولت به بخش های مختلف مانند بانک ها رقم بالایی است و حجم آن حدودا دو برابر بودجه کشور است بنابراین باید راه حلی برای این مسئله یافت.

مجلس درباره بدهی دولت به بانک ها گزارش جامعی تهیه کند

رئیس نهاد قانون گذاری افزود: باید مسائل مذکور با کمک کمیسیون های تخصصی مجلس شورای اسلامی، بخش های دولتی، مرکز پژوهش های مجلس، مراکز علمی و بخش خصوصی مورد ارزیابی قرار بگیرد و در این رابطه با جمع بندی یک گزارش نهایی تهیه شود تا مجلس براساس این گزارش جامع اصلاحات قانونی در بودجه یا جاهای دیگر انجام دهد.

استقلال بانک مرکزی باید تعریف شود

دکتر لاریجانی با بیان اینکه اصل موضوع استقلال بانک مرکزی حرف درستی است افزود: در مورداستقلال بانک مرکزی باید موضوع معنا شود چون قبل از اینکه به فهمی از مفهوم استقلال بانک مرکزی برسیم مشکل قابل حل نخواهد بود و این آسیب در دولت ها وجود داشته که از بانک مرکزی پول استقراض می کنند بنابراین باید موضوع حل شود.

 بخش تولید از اخذ مالیات بر ارزش افزوده از بخش آخر زنجیره پرداخت کنندگان مالیات در عذاب است

وی با تاکید بر ساماندهی موضوع مالیات بر ارزش افزوده گفت: در خصوص مالیات بر ارزش افزوده دو نظر وجوددارد عبارت از اینکه مالیات از زنجیره اخذ شود یا مالیات بر ارزش افزوده تنها از بخش آخر در زنجیره گرفته شود که بخش های تولیدی عنوان می کنند از روش زنجیره ای در عذاب هستند و در حال حاضر این موضوع خرخره بخش تولید را گرفته است.

وی افزود: بایداین موضوع که از سیستم زنجیره ای در اقتصاد ارزش افزوده اخذ شود مورد ارزیابی قرار بگیرد که آیا با وضعیت موجود تولید این کار به نفع کشور است در هر صورت باید این موضوع شفاف شود.

دکتر لاریجانی تصریح  کرد: اینکه روی بحث بانکداری اسلامی در کمیسیون اقتصادی کار شده است اقدام خوبی است اما با توجه به اینکه اقتصاد کشور بانک محور است باید در این رابطه تمامی دغدغه های کارشناسی لحاظ شود.

لزوم تدوین فرمول مناسب برای کنترل صحیح بانک های خصوصی

وی افزود: باید در مسئله گسترش بانک های خصوصی ملاحظه ای صورت گیرد به دلیل اینکه  کنترل آن مشکل است بنابراین باید فرمول صحیحی در این رابطه لحاظ شود.

کاهش میزان قاچاق در کشور از ۲۵ به ۱۵ میلیارد دلار

رئیس نهادقانونگذاری با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر رونق تولید و اشتغال افزود: اینکه میزان کالای قاچاق در کشور از ۲۵ میلیارد دلار به ۱۵ میلیارد دلار و کمتر کاهش یافته نکته خوبی است اما همین میزان نیز رقم بالایی است و باید مبارزه جدی تری با قاچاق کالا در کشور صورت گیرد.

در زمان تصویب قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز ابعاد موضوع شفاف نبود

دکتر لاریجانی با اشاره به ضرورت توجه به گزارش های کارشناسی در خصوص مبارزه با قاچاق کالا افزود: باید به موضوع جلوگیری از منافذ قاچاق کالا در مناطق آزاد توجه شود و در این رابطه اقدامات لازم صورت گیرد.

وی ادامه داد: در زمان تصویب قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز شاید ابعاد موضوع خیلی شفاف نبود اما در حال حاضر می توان با روشن شدن برخی از مسائل در این حوزه رسیدگی های بهتری انجام شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: باید از گزارش های علمی که زمینه ساز توسعه اقتصاد کشور است استفاده بهینه شود.

منبع: خانه ملت

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: