عضو هیأت مدیره انجمن مشاوره ایران:

نظام جامع هدایت تحصیلی بدون رعایت مقدمات اجرایی شد

فولادی، عضو هیأت مدیره انجمن مشاوره ایران: سند تحول بنیادین مجموعه راهکارهایی را مطرح کرده است که در بحث هدایت تحصیلی قبل از اینکه زیرساخت‌های مطرح در سند فراهم شود این کار را آغاز کردند. چون زیرساخت‌ها بر اساس سند تحول فراهم نشد ناگهان مشاوره‌های مدارس از متوسطه دوم به متوسطه اول منتقل شدند و چالش‌های فراوانی برای آنها ایجاد شد. مشاوران نمی‌دانستند که کاری که انجام می‌دهند، نتیجه‌اش چه خواهد بود. مشاور متخصص که رشته‌اش مشاوره باشد، در دوره ۶ سال اول ابتدایی حضور ندارد در حالی که سند تحول بنیادین هدایت تحصیلی را به سابقه ۶ ساله تحصیلی منوط کرده است.

به گزارش عیارآنلاین، عزت الله فولادی در خصوص هدایت تحصیلی دانش آموزان اظهار کرد: سند تحول بنیادین مجموعه راهکارهایی را مطرح کرده است که در بحث هدایت تحصیلی قبل از اینکه زیرساخت‌های مطرح در سند فراهم شود این کار را آغاز کردند.

وی افزود: در سند تحول بنیادین در دو راهکار ۳-۲۱ و ۵-۱۳ دو تکلیف برای آموزش و پرورش تعیین و این وزارتخانه موظف شد نظام راهنمایی، مشاوره و استعدادیابی را طراحی و اجرا کند.همچنین آموزش و پرورش موظف شده بحث راهنمایی و مشاوره را در تمام دوران تحصیلی برقرار کند اما در عمل می‌بینیم که هیچ‌کدام از این راهکارها که می‌تواند الزامات هدایت تحصیلی صحیح باشد، فراهم نشده است.

مدیرکل سابق دفتر مشاوره وزارت آموزش و پرورش گفت: در سال تحصلی ۷۱-۷۲ با تغییری که در دوره متوسطه رخ داد بار اصلی بر روی مشاوران مدارس قرار گرفت و از دهه ۷۰ به بعد مشاوران به شکل جدی وارد مدارس شدند و تعامل میان آنها و اولیای مدرسه شکل گرفت.

فولادی ادامه داد: سال تحصیلی گذشته مشاوران دوره متوسط دوم را به متوسطه اول منتقل کردند که این مسئله چالشی را ایجاد کرد چرا که مدیران مدارس در دوره متوسطه اول، حدود وظایف مشاوران را به خوبی نمی‌شناختند از سوی دیگر پرونده الکترونیک دانش‌آموزان بدون مشاوره یک معضل است چون شرایط ایده‌آل این است که حداقل به ازای یک مدرسه یک مشاور داشته باشیم.

وی افزود: سال ۹۵ آیین‌نامه هدایت تحصیلی توسط شورای عالی آموزش و پرورش ابلاغ شد و انجام هدایت تحصیلی در پایه نهم بازگشت به دهه ۳۰ است و باید این سوال را پرسید که آیا دانش‌آموز در دوره متوسطه اول به رغبت و خودشناسی کامل دست یافته است؟ همچنین مشاور متخصص در شش سال اول دوره ابتدایی حضور ندارد در حالیکه سند تحول بنیادین هدایت تحصیلی دانش آموزان را مشروط کرده به اینکه سابقه تحصیلی از ۶ سال اول دوره ابتدایی حساب شود.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: