۱۹ ارد ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۲۵

برنامه وزارت جهاد جهت اصلاح نژاد دام‌های بومی به منظور افزایش تولید گوشت دام‎های سبک

ملاصالحی، رئیس مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی: در تلاش هستیم با اصلاح نژاد دام های بومی و دو منظوره همانند گوسفند زل مازندران ، تولید گوشت دام های سبک را افزایش دهیم و به مرز خودکفایی در تولید گوشت قرمز دست یابیم. تا قبل از انقلاب اسلامی ، ایران یک وارد کننده مطلق در امور دام و کشاورزی بوده است که با اقدامات خوب انجام شده امروز نه تنها قطع واردات شده است بلکه در بسیاری از موارد به دیگر کشورها نیز صادرات انجام می شود.۹۰ درصد مصرف گوشت قرمز کشور از تولیدات داخلی و تنها ۱۰ درصد آن وارداتی است.

به گزارش عیارآنلاین، محمدرضا ملاصالحی بیان کرد: در کشور سالانه ۸۲۴ هزار تن گوشت قرمز تولید می شود که این مقدار ۵۱ درصد از دام سنگین و ۴۹ درصد دام سبک است.
وی اظهارداشت: در تلاش هستیم با اصلاح نژاد دام های بومی و دو منظوره همانند گوسفند زل مازندران ، تولید گوشت دام های سبک را افزایش دهیم و به مرز خودکفایی در تولید گوشت قرمز دست یابیم.
وی افزود: در سال گذشته ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تن شیر در کشور تولید شد که نه تنها نیاز کشور تامین شد بلکه در بخش لبنیات ، صادرات خوبی به دیگر کشورها نیز شده است.
وی اظهارداشت: در سال گذشته بیش از ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تن گوشت مرغ در کشور تولید شده است که از این میزان یکصد هزار تن به کشورهای مختلف صادر شده است.
ملا صالحی افزود: برای خودکفایی در امور دامی، تحقیقات نقش بسیار برجسته ای دارد که با انجام کارهای تحقیقاتی درصددیم در اصلاح نژاد دام ها و افزایش تولید شیر و گوشت موفق عمل کنیم.
وی گفت: تا قبل از انقلاب اسلامی ، ایران یک وارد کننده مطلق در امور دام و کشاورزی بوده است که با اقدامات خوب انجام شده امروز نه تنها قطع واردات شده است بلکه در بسیاری از موارد به دیگر کشورها نیز صادرات انجام می شود.
رئیس مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی امروز سه شنبه برای افتتاح بانک ژن ذخایر ژنتیک شمال کشور به ایستگاه گاودشت بابل سفر کرد.
این مرکز در حال حاضر ۲۵۰ راس گوسفند را نگهداری می کند که تا پایان سال به ۷۰۰ راس خواهد رسید.
در این مرکز گوسفندان مولد بعد از پنج سال به صورت بره یا اسپرم در اختیار دامداران مازندران و گلستان قرار می گیرند.
این نوع گوسفند در منطقه آب و هوایی شمال کشور سالانه ۲۰۰ کیلوگرم شیر می دهد.
هم اکنون با مرکز بابل ، ۱۳ ایستگاه پرورش و اصلاح نژاد گوسفندی در کشور فعال است که چهار هزار و ۸۰۰ راس گوسفند از نژاد زل در آنها در مرحله اصلاح نژاد هستند .
همچنین ۶ ایستگاه پرورش نژاد بز نیز با ۲ هزار و ۱۰۰ راس در کشور فعال است.
مرکز تحقیقاتی کشاورزی و دامی گاودشت با وسعت حدود ۴۰۰ هکتار در بخش بندپی غربی بابل واقع و ۴۰ سال قدمت دارد .

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: