پیشنهاد رئیس کارگروه کشاورزی کمیسیون کشاورزی اتاق ایران:

پیشنهاد می‎دهیم کمیسیون کشاورزی مستقل از کارگروه کشاورزی کمیسیون کشاورزی اتاق ایران شکل بگیرد

یزدی حسینی، رئیس کارگروه کشاورزی کمیسیون کشاورزی اتاق ایران: دولت یازدهم قدم های مثبتی را برای حل مشکلات کشاورزان برداشته است. هر چند میزان مشکلات این صنعت کاهش داشته است و آمار نشان از رشد نسبی این صنعت دارد اما، رفع کامل برخی از مشکلات نیازمند توجه بیشتر و برنامه ریزی های کارشناسی تر است. پیشنهاد میدهیم که کمیسیون کشاورزی مستقل از کارگروه کشاورزی کمیسیون کشاورزی اتاق ایران شکل بگیرد. این کمیسیون می تواند برای ارتقای روابط بخش کشاورزی ایران با بخش کشاورزی اتحادیه اروپا موثر باشد، همچنین در تسهیل نمودن روابط تجاری با کشورهای خارجی اقدام کند.

به گزارش عیارآنلاین، محوریت های اصلی این جلسه بررسی مشکلات بخش کشاورزی و برنامه ریزی برای سال ۹۶، برنامه ریزی برای سفر آتی بخش کشاورزی اتحادیه اروپا به ایران و بررسی راهکارهای اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی بود.

در این جلسه عباس کشاورز، معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی، با اشاره به برخی از اقدامات دولت یازدهم در صنعت کشاورزی، گفت: در دولت یازدهم رشد بخش کشاورزی از ۲,۸ درصد به ۴.۶ درصد رسید و وابستگی غذا نیز از ۵۵ درصد به ۷۹ درصد کاهش یافت و این به معنی افزایش امنیت غذایی کشور در یک دوره ۳ ساله است.

وی اضافه کرد: بر اساس اعلام فائو میزان تولیدات کشاورزی کشور در پایان دولت گذشته ۹۵ میلیون تن بود که با برنامه ریزی های انجام شده و مدیریت درست در دولت یازدهم این تولیدات به ۱۱۸ میلیون تن رسید.

تشکیل کمیسیون کشاورزی مستقل از کارگروه کشاورزی کمیسیون کشاورزی وصنایع غذایی اتاق ایران

در ادامه جلسه مهدی یزدی حسینی، رئیس کارگروه کشاورزی کمیسیون کشاورزی اتاق ایران، با تاکید بر اینکه دولت یازدهم قدم های مثبتی را برای حل مشکلات کشاورزان برداشته است، گفت: هر چند میزان مشکلات این صنعت نسبت به دولت گذشته کاهش داشته است و آمار نشان از رشد نسبی این صنعت دارد اما، رفع کامل برخی از مشکلات نیازمند توجه بیشتر و برنامه ریزی های کارشناسی تر است.

وی خواستار برنامه ریزی برای حل مشکلاتی همچون کمبود سرمایه در بخش کشاورزی، بالا بودن سود تسهیلات بانکی در این بخش، محدویت اختیارات تشکل های کشاورزی، بهره وری آب، کاهش قیمت تمام شده نهاده ها، ضعف در آموزش و ترویج، اصلاح روش خرید تضمینی، نوسازی و بازسازی تجهیزات و ماشین آلات، تقویت بخش تحقیقات و توجه به فرسایش خاک با همکاری بخش خصوصی شد.

حسینی یزدی در ادامه از پیشنهاد تشکیل کمیسیون کشاورزی مستقل از کارگروه کشاورزی کمیسیون کشاورزی اتاق ایران خبر داد و گفت: این کمیسیون می تواند برای ارتقای روابط بخش کشاورزی ایران با بخش کشاورزی اتحادیه اروپا موثر باشد، همچنین در تسهیل نمودن روابط تجاری با کشورهای خارجی اقدام کند.

تاکید بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی توسط دولت

اسدالله پاک سرشت، مشاوره کارگروه کشاورزی کمیسیون کشاورزی اتاق ایران، از دیگر سخنرانان این جلسه، برون سپاری وظایف و اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی را از مهم ترین موضوع هایی بر شمرد که دولت ها نسبت به آن بی توجه بودند و این امر را موجب زیان کشاورزان عنوان کرد.

وی با انتقاد از حضور برخی از شرکت ها و ارگان های دولتی در تامین نهاده های کشاورزی، اظهار کرد: در گذشته که تامین این نهاده ها بر عهده بخش خصوصی بود، این بخش با بهترین شکل اداره می شد و نهاده ها با قیمت مناسب و کیفیت بسیار بالا به دست مصرف کننده می رسید.

پاک سرشت با بیان اینکه در کشورهای پیش رو در بخش کشاورزی ۹۸ درصد امور به دست تشکل های کشاورزی انجام می شود، خواستار اجرای هر چه سریع تر اصل ۴۴ قانون اساسی در واگذار امور به بخش خصوصی شد.

خرد شدن اراضی بیماری که به جان زمین های کشاورزی افتاده است

در این جلسه همچنین ابوالقاسم سوزنچی، رئیس کمیسیون کشاورزی و محیط زیست همدان، با تاکید بر اینکه برخی قوانین در حوزه کشاورزی نیاز به اصلاح دارند، گفت: قانون خرید تضمینی برای کمک به کشاورزان تدوین شده است، اما این روش خرید نیاز به اصلاح دارد و باید بر اساس الگوی کشت و حاکمیت آب دوباره بازبینی و اصلاح شود.

وی ادامه داد: ایران یکی از کشورهای است که با قرار دادن ۲۰۷ محصول در فهرست بیمه رتبه خوبی را در این زمینه به خود اختصاص داده است، اما در عمل تنها ۴ تا ۵ محصول به معنای واقعی از بیمه و مزایای آن برخوردار می شوند.

سوزنچی پرداخت تسهیلات برای آبیاری تحت فشار را قابل تقدیر دانست، اما معتقد بود که باید تسهیلاتی نیز برای بازسازی آن با سود و بهره پایین در نظر گرفته شود.

رئیس کمیسیون کشاورزی و محیط زیست همدان، در پایان خرد شدن اراضی را بیماری دانست که به جان زمین های زراعی کشور افتاده است و باید بخش دولتی نگاه ویژه ای بر اصلاح قوانین آن داشته باشند.

منبع: ایانا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: