۲۰ ارد ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۵۳

وزیر امور اقتصادی و دارایی از اتصال اقتصاد ایران به ۳۵۰ بانک جهان خبر داد

طیب نیا، وزیر اقتصاد: در حال حاضر با ۲۵۰ بانک کارگزار کار می کنیم که در سال ۹۱ تعداد آنها ۴۰ بوده است و یکی از اینها با هزار بانک رابطه کارگزاری دارد. ما با عمده بانک های دنیا کار می کنیم و نیازهای مالی دنیا را را رفع می کنیم ./ استانداردهای مبارزه با پولشویی را اجرا می کنیم و نرم افزارها در سیسستم بانکی ما فعال است./ ایران در صف مقدم مبارزه با پولشویی و مبارزه با تروریسم است و باید از لیست سیاهه درآییم و امید است که در زوئن امسال به صورت کامل از لیست خارج شویم و محدودیت ها رفع شود. ما که توانستیم تحریم ها را بشکنیم در این حوزه ها هم موفق خواهیم شد.

به گزارش عیارآنلاین، علی طیب نیا در جریان نشست خبری امروز در پاسخ به سوالی درباره میزان قراردادهای اقتصادی و مالی در دوران پسابرجام، گفت: بنده در مذاکراتی که با طرف های خارجی دارم حتما از آنها مطالبه می کنم. ما در برخورد با طرف های خارجی بنا را بر دفاع از مردم ایران می گذاریم و به آنها می گوییم که به تعهداتمان کامل عمل کردیم و آنها هم کامل عمل کنند.

وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه باید با طرف های خارجی به صورت مطالبه‌گری مواجه شویم ولی انتظار نداریم که این مطالبه‌گری ما بر علیه ما استفاده شود، افزود: بر این اساس است که رییس کل بانک مرکزی در برابر خارجی ها می نشیند و از آنها مطالبه می کند ولی آیا ما در برجام به نتیجه رسیدیم یا نه پاسخ روشن است. در حال حاضر در بخش نفت هر چقدر بخواهیم صادر می کنیم و از منابعمان به هر نحوی که بخواهیم استفاده می کنیم و بنابراین تحریمی در این زمینه وجود ندارد.

وی به رفع تحریم ها در بخش بیمه و خرید هواپیما اشاره و تصریح کرد: هواپیمای نو خریداری کردیم و از همه جای دنیا می توانیم منابع مالی لازم را تامین کنیم. وزارت اقتصاد به عنوان دولت هیچ تضمینی بابت خرید هواپیما نداده است و این به معنای برداشته شدن تحریم ها است.

وی با اعلام اینکه در حال حاضر از شبکه سوییفت استفاده می کنیم، افزود: در حال حاضر با ۲۵۰ بانک کارگزار کار می کنیم که در سال ۹۱ تعداد آنها ۴۰ بوده است و یکی از اینها با هزار بانک رابطه کارگزاری دارد. ما با عمده بانک‌های دنیا کار و نیازهای مالی دنیا را رفع می‌کنیم.

طیب‌نیا به محدودیت‌هایی هم اشاره کرد و در عین حال تصریح کرد: در یکی دو هفته آینده توافقاتی را یکی دو بانک انجام خواهیم داد؛ البته برخی مشکلات به بدعهدی آمریکا باز می‌گردد. برخی از بانک‌ها در گذشته در کار با ایران جریمه شده‌اند و از تهدیدهای آمریکا می‌ترسند.

عضو کابینه دولت یازدهم به اینکه مذاکرات به محدودیت‌ها و تحریم‌های هسته‌ای مربوط بود و کماکان برقرار است و این تحریم ها محدودیت‌هایی را ایجاد می‌کند، افزود: محدودیت از ناحیه سایر عوامل و مبارزه با پولشویی است و بانک‌های دنیا استانداردهایی در اینباره دارند و شرط لازم در این باره این است که استانداردها برقرار شود و استانداردهای مبارزه با پولشویی را اجرای می‌کنیم و نرم افزارها در سیسستم بانکی ما فعال است.

طیب‌نیا گفت: سال گذشته موفق شدیم که کشور را در اجلاس FATF از لیست سیاه به طور موقت به حالت تعلیق درآوریم. ایران در صف مقدم مبارزه با پولشویی و مبارزه با تروریسم است و باید از لیست سیاه درآییم و امید است که در ژوئن امسال به صورت کامل از لیست خارج شویم و محدودیت‌ها رفع شود، ما که توانستیم تحریم‌ها را بشکنیم، در این حوزه‌ها هم موفق خواهیم شد.

منبع: ایبنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: