مسکن مهر زهر افزایش قیمت مسکن را گرفت/ دولت دوازدهم به مسکن نگاه ویژه داشته باشد

عضو کمیسیون عمران مجلس در خصوص اولویت‌های دولت دوازدهم در بخش مسکن گفت: دولت آینده باید در نظر داشته باشد که صنایع فراوانی وابسته به مسکن است و رکود در ساخت مسکن گریبان صنایع متعدد و به دنبال آن اقتصاد کشور را خواهد گرفت و بر مسئله بیکاری و عدم اشتغال دامن خواهد زد.

سید احسن علوی، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار حوزه مسکن عیارآنلاین، پیرامون وضعیت فعلی بخش مسکن گفت: درحال حاضر، بخش مسکن رکود بی‌سابقه‌ای را شاهد است و دلایل متعدی برای این رکود وجود دارد که وجود خانه‌های خالی و عدم توان اقشار کم‌برخوردار جامعه برای خرید مسکن از مهم‌ترین آنها است.

وی ادامه داد: وجود خانه‌های خالی در کشور که بیشتر آن‌ها هم در تهران و در مناطق ۱ تا ۵ و بعضاً منطقه ۲۲ تهران قرار دارند و ۱۱ درصد خانه‌های شهر تهران و به‌طور میانگین ۱۰ دصد خانه‌های کشور را شامل می‌شوند، نشان از راکد ماندن سرمایه عظیمی دارد. این درحالی است که در کشورهای توسعه‌یافته کمتر از ۴ درصد خانه خالی وجود دارد.

علوی افزود: مسئله دوم اقشار کمتر برخوردار جامعه هستند که قدرت خرید و سرمایه اولیه برای تهیه مسکن مورد نیاز خود را ندارند. در این راستا، دولت باید با پرداخت تسهیلات به حمایت از آنها اقدام کند.

نماینده مردم کردستان در خصوص پرداخت تسهیلات توسط بانک‌ها، گفت: نظام بانکی ازجمله اهرم‌های است که می‌تواند زمینه رشد بخش مسکن را فراهم کند. اما درحال حاضر، بانک‌ها خودشان دردسرساز شده‌اند. پرداخت تسهیلات با سود ۱۸ درصد توسط بانک‌ها با میانگین درآمدی ۱٫۵میلیون تومانی مردم، غیرمنطقی و ناصحیح است. دولت در این زمینه باید یارانه بیشتری بدهد و اجاره به شرط تملیک را در الویت خود قرار دهد.

این نماینده مجلس در خصوص بافت‌های فرسوده گفت: در موضوع بافت فرسوده دو راهکار وجود دارد؛ راهکار اول، خودمالکی کردن و دادن وام به اشخاص برای نوسازی انفرادی و تکه‌تکه املاک خود است و راهکار دوم این است که دولت با مشارکت بخش خصوصی و مردم اقدام به احیاء بافت فرسود کند.

وی ادامه داد: در راستای احیاء بافت‌های فرسوده، طرح کلیدبه‌کلید که برگرفته از راهکار دوم است و در آن احیاء بافت‌های فرسوده به‌صورت نوسازی انفرادی و تکه‌تکه مدنظر نیست بلکه با مشارکت دولت، بخش خصوصی و مردم، خانه‌های موجود در بافت‌های فرسوده از مالکان گرفته و بعد از احیاء، باارزش افزوده آن به مالک داده می‌شود، راهکاری منطقی و قابل‌قبول است.

نایب‌رئیس کمیسیون عمران مجلس پیرامون مسکن روستایی افزود: مسکن مناسب در روستاها می‌تواند زمینه ماندگاری و جلوگیری از مهاجرت روستاییان را فراهم کند. در حال حاضر، وضعیت نوسازی مسکن در روستاها دارای روندی خوب است. بنیاد مسکن هم موظف به دادن وام‌های نوسازی و بهسازی به روستاییان شده است.

علوی با اشاره به طرح مسکن مهر تصریح کرد: هر طرحی نقاط ضعف و قوتی دارد. مسکن مهر ازجمله طرح‌هایی بود که باهدف کمک به اقشار کم برخوردار و ضعیف برنامه‌ریزی شده بود.

وی ادامه داد: در مجموع، مسکن مهر خوب بود و در بعضی مناطق فضای رکود در مسکن را شکست، گرانی مسکن را کنترل کرد تا حدودی مسئله نرخ اجاره املاک را پایین آورد و در کل، می‌توان گفت مسکن مهر زهر افزایش قیمت مسکن و نرخ اجاره را گرفت.

رئیس کمیته حمل‌ونقل مجلس در پایان در خصوص اولویت‌های دولت دوازدهم پیرامون سیاست‌گذاری‌های بخش مسکن، تصریح کرد: دولت دوازدهم باید یک نگاه استراتژیک به بخش مسکن داشته باشد. دولت آینده  باید در نظر داشته باشد که صنایع فراوانی وابسته به مسکن است و رکود در ساخت مسکن گریبان صنایع متعدد و به دنبال آن  اقتصاد کشور را خواهد گرفت و بر مسئله بیکاری و عدم اشتغال دامن خواهد زد. بنابراین دولت آینده باید سرعت ساخت مسکن را ادامه دهد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: