حفظ مراتع با مدیریت حضور دام در مرتع، نه کاهش تولید دام سبک

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در گفتگو با عیارآنلاین، در خصوص مدیریت حضور دام در مراتع، گفت: طبق بررسی‌های صورت‌گرفته، اگر بین ظرفیت‌افزایی و توانمدسازی مراتع با بهره‌برداری از مراتع تعادل برقرار شود، هر خانوار روستایی می‌تواند ۱۰۰ راس دام سبک برای گذران زندگی خود نگهداری کند بدون اینکه آسیبی به مراتع برسد.

علی اکبری، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار حوزه کشاورزی عیارآنلاین، پیرامون نحوه مدیریت حضور دام در مراتع، گفت: روستاییان و عشایر زندگی‌یشان وابسته به مراتع و دام است و این طریق زندگی خود را می‌گذرانند. اینکه با دستورالعمل و ابلاغیه امکانات را از روستاییان و دامداران بگیریم، قطعا نتیجه خوبی نخواهد داشت.

وی ادامه داد: مدیریت مراتع باید به سمتی برود که میل به نگهداری و حفظ مراتع، جایگزین رقابت در بهره‌برداری بدون ضابطه از آن شود.

نماینده مردم شیراز در خصوص قوانین و دستورالعمل‌های موجود برای حفظ مراتع، افزود: از سال ۱۳۴۱ که قانون ملی شدن مراتع، ابلاغ و اجرایی شد، بهره‌برداری عرفی و اصولی کنار گذاشته شد و با قوانین و دستورالعمل‌های خشک دولتی وضعیت مراتع روبه نابودی و سوءمدیریت رفت.

وی ادامه داد: اگر نظارت و بهره‌برداری از مراتع به استفاده‌‌کنندگان آن‌ها که روستاییان و عشایر هستند، سپرده می‌شد، هیچ‌گاه دچار مشکلات فعلی نمی‌شدیم.

اکبری پیرامون صحبت‌های آقای رکنی، معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر کاهش سالانه سه‌میلیون دام کشور برای احیاء مراتع، ادامه داد: این حرف غیر قابل عمل هست و خودکفایی در تولید، صادرات و حتی مصرف داخلی گوشت قرمز را با مشکلاتی مواجه خواهد کرد.

وی ادامه داد: طبق بررسی‌های صورت‌گرفته، اگر بین ظرفیت‌افزایی و توانمدسازی مراتع، با بهره‌برداری از آن تعادل برقرار شود، هر خانوار روستایی می‌تواند ۱۰۰ رأس دام سبک برای گذران زندگی خود نگهداری کند، بدون اینکه آسیبی به مراتع برسد.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در پایان پیرامون راهکار پیشنهادی خود، تصریح کرد: باید مدیریت، نظارت و کنترل مراتع، به بهره‌برداران آن‌ها واگذار شود و خود مردم حضور دام را در مراتع مدیریت کنند؛ در غیر این صورت، با قوانین ناکارآمد فعلی، وضعیت مراتع قطعاً روند خوبی نخواهد داشت.

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: