ستاری: ایران به دنبال گذار از اقتصاد نفتی به دانش‌بنیان است

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در بیستمین نشست کمیسیون علم و فناوری برای توسعه سازمان ملل گفت: سهم نفت را در اقتصاد، طی سال های اخیر به شدت کاهش داده و آن را به حدود ۲۰درصد رسانده ایم که در مقایسه با کشورهای صاحب منابع سهم بسیار مناسبی است.

به گزارش عیارآنلاین، ازمعاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در سومین روز از بیستمین نشست کمیسیون علم و فناوری برای توسعه (CSTD) سازمان ملل در ژنو که با حضور نمایندگان کشورهای مختلف و مقامات عالی رتبه و وزرای علوم و فناوری و آموزش عالی چندین کشور برگزار شد و همزمان با رونمایی از گزارش مرور سیاست های علم، فناوری و نوآوری ایران، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اسلامی به عنوان یکی از اعضای اصلی پانل، سخنرانی کرد.
وی در این نشست، به اهمیت تبادل دانش و تجربیات سیاست گذاری علم و فناوری و نوآوری در سطح بین المللی اشاره کرد و تدوین و به اشتراک گذاری این تجربیات را گامی مهم برای یادگیری متقابل در عرصه بین المللی دانست.
ستاری با اشاره به این که ایران دو بار از سال ۲۰۰۵ تا کنون اقدام به تدوین چنین سندی با همکاری UNCTAD کرده است، آن را تجربه ای با ارزش در همکاری با این نهاد بین المللی بیان کرد.
به گفته معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، شروع تدوین این سند در اوت ۲۰۱۵ بود و بعد از ۱۸ ماه تلاش تیم های تحقیقاتی UNCTAD و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در دسامبر ۲۰۱۶ گزارش منتشر شد که دربرگیرنده ارزیابی و تحلیلی از شاخص های عملکرد و تکامل نظام ملی نوآوری ایران و تحلیلی از دو بخش زیست فناوری و نفت و گاز است.

** رشد شاخص های عملکردی علم، فناوری و نوآوری ایران
وی سپس به رشد شاخص های عملکردی علم، فناوری و نوآوری ایران در فاصله سال های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۶ اشاره کرد و گفت: رشد رتبه علمی ایران از ۳۴ به ۱۶ و رشد ورود به دانشگاه ها از ۲٫۴میلیون به ۴٫۸ میلیون دانشجو رسیده است که ایران را جزو ۵ کشور اول دنیا در این حوزه قرار می دهد؛ فناوری های نوظهور مانند نانو، زیست فناوری، انرژی های تجدید پذیر و نو، علوم شناختی و سلول های بنیادی به طور گسترده ای رشد کرده است .
ستاری همچنین با بیان این که حمایت از شرکت های دانش بنیان منجر به شکل گیری و رشد حدود ۳۰۰۰ شرکت دانش بنیان از سال ۲۰۱۰ به بعد شده است، ادامه داد: این شرکت ها حدود ۹٫۱ میلیارد دلار در سال تولید ثروت می کنند. ایجاد و توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی در این سال ها و حمایت از بیش از ۱۸۰۰ پروژه دانش بنیان در این سال ها از اقدامات مهم دیگر است.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در ادامه با اشاره به این که افزایش صادرات محصولات با فناوری متوسط و بالا از ۱٫۵ میلیارد دلار به ۱۲٫۱ میلیارد دلار از دیگر دستاوردها بوده است، ابراز کرد: شکل گیری و توسعه اکوسیستم نوآوری شامل صندوق های سرمایه گذاری خطر پذیر و شتاب دهنده ها و پارک ها و مراکز رشد نقش مهمی در شکل گیری این دستاوردها داشته است.

**به دنبال گذار از اقتصاد نفتی به اقتصاد دانش بنیان
وی ضمن اشاره به این که ما به دنبال گذار از اقتصاد نفتی به اقتصاد دانش بنیان هستیم، افزود: سهم نفت را در اقتصاد در سال های اخیر به شدت کاهش داده ایم و آن را به حدود ۲۰درصد رسانده ایم که در مقایسه با کشورهای صاحب منابع سهم بسیار مناسبی است.
ستاری در ادامه سخنان خود، به موج های توسعه علم و فناوری و نوآوری در ایران اشاره کرد و موج سوم را که دربرگیرنده تلاش های سیاست گذاری نوآوری در کشور است، بسیار مهم دانست و آن را شکل دهنده اکوسیستم نوآوری کشور و ایجاد اشتغال و تولید ثروت دانش بنیان در کشور بیان کرد.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری ادامه داد: بعد از توافق ایران و کشورهای ۵+۱ ، ایران همکاری های علمی و فناوری خود را با دنیا گسترش داده و تلاش بیشتری برای جذب دانش بین المللی در قراردادهای همکاری خود داشته است و برای این منظور از مکانیزمی به نام پیوست فناوری استفاده کرده است تا امکان جذب و انتشار فناوری و استفاده از ظرفیت ها و توانمندی های داخلی در قراردادهای بین المللی حاصل شود.
وی با اشاره به پیشنهادات ارایه شده در این گزارش، مفید بودن آنها را در فرآیند سیاست گذاری کشور مورد توجه قرار داد و گفت: افزایش هماهنگی میان بازیگران علم و فناوری و نوآوری، افزایش یکپارچگی میان سیاست های اقتصادی و صنعتی و STI، افزایش مشارکت بخش خصوصی در فعالیت های R&D و نوآورانه و بهبود نظام ارزیابی سیاستی از پیشنهادات مهم است.

**ایجاد تقاضا و حمایت از بازارسازی محصولات ایرانی
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با بیان این که در سال های اخیر با توجه به سیاست اقتصاد مقاومتی در کشور که اقتصادی درونزا و برون نگر است افزود: برنامه هایی مهم برای حمایت از محصولات ساخت داخل (ساخت ایران) و توجه به صادرات محصولات با برند ایرانی شده است. برای این منظور ایجاد تقاضا و حمایت از بازارسازی برای محصولات ایرانی و تقویت طرف تقاضا مورد توجه بوده است.
ستاری همچنین بیان کرد: مجموعه ای از زیرساخت ها و برنامه ها به ویژه در مجموعه معاونت علمی و فناوری ایران منجر به توسعه اکوسیستم نوآوری شده و می تواند در آینده زمینه توسعه فناوری های نوظهور و اشتغال دانش بنیان را فراهم کند.
براساس این گزارش، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اسلامی ایران در سفر به سوئیس، در ‘بیستمین اجلاس سالانه کمیسیون علم و فناوری برای توسعه سازمان ملل’ شرکت کرد که در آن با حضور نمایندگان ۴۵ کشور عضو این کمیسیون، گزارش سیاست های علم، فناوری و نوآوری ایران ارائه و رونمایی شد. این گزارش تاثیر بسیار خوبی در سطح بین المللی در ارائه تصویر مثبتی از دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در حوزه علم و فناوری خواهد داشت.
محسن نذیری اصل سفیر جمهوری اسلامی ایران در ژنو، مهدی الیاسی معاون سیاستگذاری و ارزیابی راهبردی، علی مرتضی بیرنگ معاون امور بین الملل و تبادل فناوری و پرویز کرمی مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان، در این نشست حضور داشتند.
ملاقات با اساتید و متخصصان ایرانی مقیم سوییس و جلسه‌ای با مدیران و اساتید دانشگاه ‘ای پی اف ال’ از دیگر برنامه های این سفر است. همچنین امضای تفاهمنامه همکاری آزمایشگاه LSRO در دانشگاه پلی تکنیک فدرال لوزان و بیمارستان ژنو با شرکت نوآوران رباتیک و پزشکی سینا در حوزه جراحی رباتیک در برنامه های این سفر بوده است. روز گذشته نیز ستاری و هیئت همراه از پروژه ‘سرن’ به عنوان بزرگ‌ترین آزمایشگاه فیزیک ذره ای جهان در ژنو بازدید کردند.

منبع:ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: