۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۳۴

نامزدهای ریاست‌جمهوری در خصوص برجام چه می‌گویند؟

نامزدهای ریاست‌جمهوری دو رویکرد در خصوص برجام دارند. رویکرد اول معتقد است که با برجام، بخشی از مسیر رفع مشکلات اقتصادی کشور پیموده شده است و برای رفع کامل آن، باید مدل برجام تکرار شود. اما رویکرد دوم، راه‌حل مشکلات اقتصادی کشور را توجه به ریشه‌های واقعی مشکلات می‌داند که باید در داخل کشور جستجو شود.

به گزارش عیارآنلاین، دولت یازدهم بهترین مسیر برای رفع تحریم‌های اقتصادی را مذاکره جدی با قدرت‌های بین‌المللی می‌دانست. لذا مذاکرات هسته‌ای از همان ابتدای دولت با جدیت آغاز و ظرف مدت سه ماه به توافق اولیه منجر شد؛ نهایتاً بعد از ۱۳ ماه، توافق نهایی یا برجام حاصل شد.

با اجرایی شدن توافق جامع، ایران تعهدات خودش را اجرا کرد و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از راستی‌آزمایی آن‌ها گزارش خود را مبنی بر انجام تعهدات توسط ایران، منتشر کرد. بر این اساس، در ۲۶ دی‌ماه ۱۳۹۴، «روز اجرا» فرارسید. در این روز، برداشته شدن تحریم‌های اقتصادی از سوی آمریکا، اروپا و سازمان ملل وارد مرحله عملیاتی شد. به‌عبارت‌دیگر، امتیازهای گرفته‌شده توسط ایران از این روز قابل نقد شدن بود.

اما پس از اجرای برجام، با وجود اجرای همه تعهدات از سوی ایران، طرف مقابل در اجرای تعهدات خود بدعهدی کرده است؛ بااین‌حال، آمریکا در دفعات مختلف اعلام کرده است که تمامی تعهدات خود را عمل کرده است. وزارت امور خارجه ایران که وظیفه ارائه گزارش‌های سه‌ماهه به مجلس شورای اسلامی را به عهده دارد در سه گزارش رسمی خود، موانع اجرای برجام را در کنار بدعهدی طرف مقابل، ناشی از موضوعات غیربرجامی دانسته است.

علی‌ای‌حال، فارغ از اینکه ریشه مشکلات ناشی از بدعهدی است یا ناشی از ایرادات متن برجام، دو رویکرد در حال پروبال گرفتن در فضای تصمیم‌گیری کشور است. یک رویکرد راه‌حل خروج از وضعیت موجود را در تکرار کردن مدل برجام می‌داند و معتقد است با برجام بخشی از تحریم‌ها برطرف شده، اما بخش دیگری از تحریم‌ها که سبب شده تا ایران نتواند بهره کامل از آن ببرد، باقی مانده است و برای برداشتن آن‌ها باید این مدل را تکرار کرد و با این کار، می‌توان مشکلات اقتصادی کشور را برطرف کرد. رویکرد دیگر راه‌حل را در توجه به ریشه‌های واقعی مشکلات اقتصادی کشور می‌داند که باید در داخل کشور جستجو شود و معتقد است با تکرار کردن مدل برجام هیچ‌کدام از آن‌ها برطرف نخواهد شد و تنها با تکیه بر ظرفیت‌ها و توانمندی‌های داخلی است که می‌توان آن‌ها را برطرف کرد.

در این راستا، در ادامه نظرات نامزدهای انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری پیرامون برجام، بیان می‎گردد:

نظرات نامزدهای انتخابات دوازدهمین دوره ریاست‌جمهوری پیرامون برجام

حسن روحانی

اگر برجام نبود قراردادهایی که با کشورهای دیگر بستیم و می‌بندیم تعطیل می‌شد، در بخش حمل و نقل قرارداد خرید ۲۰۰ فروند هواپیما را منعقد کردیم که بدون برجام این کار امکان‌‌پذیر نبود و این در حالی است که حدود ۴۰ سال است ناوگان هوایی کشور کهنه شده و این قرارداد برای سلامت مردم بسیار مهم است. (۱۲ دی ۱۳۹۵)

ایران کشوری است که این قطعنامه را به دست همان‌هایی که تصویب کرده بودند، لغو کرد. البته برخی‌ها هم بودند که تصور می‌کردند منقلی وجود دارد و می‌توانند این قطعنامه‌ ها را روی آن انداخته و آتش بزنند. برخی سایت‌ها و روزنامه‌ها فکر می‌کنند که اگر از برجام تعریف کنند این موضوع تعریف از دولت محسوب می‌شود در حالی که دولت برجام را متعلق به مردم و رهبری عزیز می‌داند و افتخاری برای همه ایران است.  (۳۱ فروردین۹۶)

برجام اجرا و همه تحریم های هسته ای برداشته شده است/ اگر برجام نبود نفت صادراتی ما ۲۰۰ هزار بشکه بود/ هیچ دانشمندی از ما بیکار نشده و اراک از هر روز بهتر در حال کار است. (۱۵ اردیبهشت ۹۶)

اسحاق جهانگیری

دولت با تحقق برجام تا حدود زیادی فضای کار با دنیا را ایجاد کرد پس اینکه عده‌ای تلاش می‌کنند این کار بزرگ را کوچک جلوه دهند، در واقع خودشان را کوچک می‌کنند. (۳ بهمن ۹۵)

برجام یک نرمش قهرمانانه راهبردی بود که مردم  برای عبور از گردنه های سخت که بسیاری از کشورها تحریم هایی علیه ملت ما وضع کرده بودند به آن نیاز بود. برجام در بعد سیاسی اراده ملت ایران را بر اراده ملتهایی که می خواستند ایران را  به انزوا  بکشانند  تحمیل کرد  و از بعد امنیتی مقابل  با ایران هراسی بود که در دنیا  و در شورای امنیت  علیه ایران  تبلیغات  زیادی کرده بودند. (۹ اردیبهشت ۹۵)

 یکی از موفقیت‌ها در تاریخ ایران، برجام بوده است. ما حق هسته‌ای را به ثبت رساندیم، ایران‌هراسی را به ایران‌دوستی تبدیل کردیم. اگر برجام نبود صادرات نفت ما متوقف می‌شد. امروز با افتخار می‌گوییم کشور در حال توسعه است. بعد از برجام،‌ما به جای یک میلیون بشکه نفت، الان دو نیم میلیون بشکه نفت صادر میکنیم
ده‌ها میلیارد دلار پول مسدودشده ایران بازگشت. البته به بدعهدی آمریکایی‌ها هم معتقدیم. (۱۵ اردیبهشت۹۶)

سید مصطفی هاشمی طبا

از توفیقات دولت روحانی امضای برجام بوده که پیروزی در مقابل صهیونیستها و آمریکایی ها را برایمان به ارمغان آورد. برخی می گویند آمریکا بدعهد است، من می گویم مگر قرار است خوش عهد باشد اما نباید از توافق با این افراد پرهیز کرد. (۹ اردیبهشت ۱۳۹۶)

برجام یک پیروزی بود و بسیاری از تحریم‌های ما لغو شد،  متاسفانه ما را تحریم کردند، اما ما محصولات سامسونگ خریدیم و پورشه وارد می‌کردیم. آنان بدعهد هستند و ما باید زیرک باشیم. انرژی هسته‌ای ما نظامی نیست و برجام هم تفاهمی برای رفع تحریم‌ها و اثبات حقانیت مان بود. (۱ اردیبهشت ۱۳۹۶)

سید ابراهیم رئیسی

توجه به شرایطی که مقام معظم رهبری درباره برجام در ۹ بند و ۲۸ شرط بیان کردند یک معروف است. (۱ آبان ۹۴)

حل مشکلات اساسی کشور در گروی اعتماد به ظرفیت‌های داخلی کشور است. ( ۲۲ اسفند ۱۳۹۵)

 برجام توافقی است که با همه اشکالاتی که دارد چون سند ملی مورد توافق است باید از ناحیه ما و طرف‌های مقابل به رسمیت شناخته شود. گفتند هم چرخ ساتریفیوژ بچرخد، هم چرخ زندگی مردم. آیا این اتفاق افتاده است؟! آقای ظریف گفتند آمریکایی‌ها نه به متن برجام متعهد بودند، نه به روح برجام. تحریم بانکی برقرار است. یک بانک دست چندم متوسط در ترکیه گفته یک‌سری ال‌سی باز شده است.(۱۵ اردیبهشت۹۶)

شما درباره برجام اقدامات را انجام دادید، اما تضمین نگرفتید؟ برای نقد کردن چکی که در برجام گرفتند، تنها باید یک دولت انقلابی روی کار بیایید. ما با اتکای به خداوند و مردم چک برجام را نقد خواهیم کرد.(۱۶ اردیبهشت۹۶)

محمدباقر قالیباف

بنده هم به سهم خودم هر جا که فرصتی شد و دستی بر قلم بردم سعی کردم تا قدرشناسی کنم. البته باور دارم که مذاکره محل داد و ستد است و با توجه به شرایط بین المللی امروز، مجموعه برجام در نگاهی کلی بدون شک، موفقیت بزرگی است. هر چند که ممکن است با کار کارشناسی، در بعضی موارد هم اشکالاتی باشد. (۱۸ آبان ۱۳۹۴)

با برجام موافق هستم اما باید بدانیم که مذاکره هم شیوه ای برای مبارزه است. (۵ مهر۹۵)

برجام امروز تعهد کشور است لذا هیچ دولتی نمی تواند این تعهد را بر هم بزند من هم از برجام پاسداری می کنم.(۱۱ اردیبهشت۹۶)

همین مشکلاتی که برای بقیه کشور بوده، برای مترو تهران هم وجود داشته است، اما شاهد هستیم نه تنها تحریم هیچ اثری در توسعه مترو، بهره برداری و واگن سازی نگذاشت بلکه این حوزه ها رونق هم پیدا کرد و خودکفایی پیش آمد/ نگاه به درون، توجه به سرمایه و امکان مالی داخلی، نیروی انسانی ایرانی و اعتماد کردن و تکیه به ظرفیت های داخلی از مهم ترین ویژگی ها و رویکردهایی بود که اتفاق افتاد. (۱۳ دی ۹۵)

مردم بدانند هر دولتی به غیر از دولت فعلی همین مسیر را طی می کند مجموعه نظام و حاکمیت تصمیم گرفتند تا در این حوزه مذاکرات انجام شود. (۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۶)

برجام موجود سندی است که مورد احترام همه دولت‌ها خواهد بود. هم باید حق خود را از برجام بگیریم هم از ۴ درصدی‌ها/ برجام شده مرکز واردات اروپایی‌ها به ایران. ۴ درصدی‌ها بهره آن را بردند. (۱۵ اردیبهشت۹۶)

سید مصطفی میرسلیم

در مسأله برجام، مردم دنیا متوجه شدند که در این صحنه به جمهوری اسلامی اجحاف شده است و این حق ایران تثبیت شد و دست کسانی که در این زمینه، زحمت کشیدند درد نکند. / این دو سال از دست رفت چراکه در طول این دوسال، کارهای زیادی در این کشور می توانست انجام شود. معطل نگه داشتن برنامه های پیشرفت کشور با توجه به انتظار برای تحقق برجام، باعث از دست رفتن فرصت ها شد. دو سال برای دولتی که چهار سال سرکار است، بسیار مهم است. (۱۵ اردیبهشت ۹۶)

برجام صدای مظلومیت ما را به گوش جهانیان رساند و این حسن را داشت و مردم فهمیدند که ما به دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم و همواره به دنبال انرژی هسته‌ای بوده‌ایم و به دنبال دانش هسته‌ایم هم خواهیم بود و آن را رها نخواهیم کرد./ از شما می پرسم که چگونه می توان حقوق ملت ایران را در چارچوب برجام احقاق کرد، با توجه به اینکه طرف های مقابل هیچکدام به تعهدات خود عمل نکرده اند/ بسیاری از تاسیسات را تعطیل کرده ایم و دانشمندان را بیکار کرده ایم اما تحریم ها سر جای خود باقی مانده است.  (۱۵ اردیبهشت ۹۶)

جمع‌بندی

باتوجه به نظرات نامزدهای ریاست‌جمهوری، می‌توان نتیجه گرفت که آقایان روحانی، جهانگیری و هاشمی‌طبا معتقدند که با اجرای توافق هسته‌ای (برجام)، بخشی از مسیر رفع مشکلات اقتصادی کشور پیموده شده است و برای رفع کامل مشکلات، لازم است مدل برجام تکرار شود و در مرحله بعد، باتوجه به نتایج مذاکرات خارجی، ظرفیت‌های داخلی را شکوفا گردد؛ در مقابل آقایان رئیسی، قالیباف و میرسلیم راه‌حل مشکلات اقتصادی کشور را توجه به ریشه‌های واقعی مشکلات  می‌دانند که باید در داخل کشور جستجو شود؛ ایشان همچنین مدل برجام را دارای ایراداتی دانسته و معتقدند اولویت را باید بر ظرفیت‌ها و توانمندی‌های داخلی قرار داد، هرچند به مذاکرات خارجی نیز می‌توان توجه جدی داشت.

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: