۱۶ ارد ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۵۵
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران خبر داد

تکمیل ۵ فاز پارس جنوبی و ستاره خلیج فارس تا ۹۷

معاون وزیر نفت از تکمیل فازهای ۱۳، ۱۴، ۲۲، ۲۳ و ۲۴ پارس جنوبی تا نیمه سال ۹۷ خبر داد و گفت: سومین فاز پالایشگاه ستاره خلیج فارس در سال ۹۷ به بهره‌برداری می‌رسد و در آن زمان ۳۶۰ هزار بشکه در روز میعانات گازی در بخش سوخت این پالایشگاه مصرف می‌شود.

به گزارش عیارآنلاین، علی کاردر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در حاشیه بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ایران در جمع خبرنگاران اظهار داشت: تلاش ما براین اساس است که در نیمه دوم سال ۹۶ فازهای باقی‌مانده و در حال توسعه میدان گازی پارس جنوبی را تکمیل کنیم اما به طور قطع در پایان سال ۹۶ و یا نیمه اول سال ۹۷ فازهای ۱۴، ۱۳، ۲۲، ۲۳ و ۲۴ پارس جنوبی تکمیل می‌شود.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه امیدواریم فاز ۱۱ پارس جنوبی به قرارداد منجر شود، گفت: با تکمیل توسعه تمامی ۲۴ فاز تعریف شده در میدان گازی پارس جنوبی فاز یک کار در این میدان گازی تمام می‌شود و بعد از ۳،۴ سال تولید باید وارد فاز دوم کار در پارس جنوبی شویم که استقرار تجهیزات افزایش فشار و نگهداشت تولید است.

وی افزود: فاز دوم کار در پارس جنوبی نیازمند ۳۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری جدید است و بازار بسیار خوبی را برای سازندگان داخلی در صنایع فراساحل فراهم می‌کند.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در خصوص استفاده از میعانات گازی تولیدی پارس جنوبی گفت: فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس تمام شده و فاز دوم آن تا پایان سال ۹۶ و فاز سوم آن نیز در سال ۹۷ به بهره‌برداری می‌رسد و با بهره‌برداری از این پالایشگاه ۳۶۰ هزار بشکه در روز میعانات گازی به عنوان خوراک این پالایشگاه تخصیص می‌یابد و با راه‌اندازی پروژه‌های سیراب مازاد میعانات گازی نخواهیم داشت.

کاردر افزود: در بحث تولید نفت خام در حال حاضر نزدیک به ۴ میلیون بشکه در روز ظرفیت تولید داریم که این ظرفیت در ۲ تا ۳ ماه آینده به حالت پایدار در ۴ میلیون بشکه در روز می‌رسد و برنامه‌های بعدی ما روی EOR و IOR خواهد بود.

معاون وزیر نفت با اشاره به امضای تفاهمنامه‌های متعدد با شرکت‌های خارجی به منظور مطالعه میادین نفتی و گازی ایران گفت: تاکنون ۷ پروپزال فنی از سوی شرکت‌های لوک اویل، پترومینا، توتال، اینپکت، سی‌ان‌پی‌سی و ژابرنفت دریافت کرده‌ایم که پیشنهادات خوب و متفاوتی از لحاظ فنی برای توسعه میادین ارائه دادند که این پیشنهادات هم‌اکنون در حال بررسی است.

وی ادامه داد: همچنین گروه‌های دانشگاهی را فعال کرده‌ایم که به ازای هر میدان یک گروه دانشگاهی کار مطالعه و بررسی را انجام دهد تا بتوانیم در زمان نهایی شدن قراردادها گروه‌های ایرانی را نیز در کنار شرکت‌های خارجی قرار دهیم.

کاردر از ارسال تقاضای انجام مطالعه روی چند میدان نفتی و گازی از سوی شرکت‌های ایرانی خبر داد و گفت: ۱۲ شرکت ایرانی که صلاحیت آنها برای فعالیت به صورت E&p تایید شده درخواست‌هایی را برای انجام مطالعات به شرکت ملی نفت ارسال کردند و با امضای MOU با چند شرکت ایرانی بر روی مطالعه  میادین مختلف فعال شده‌اند.

معاون وزیر نفت افزود: امسال در قانون بودجه به وزارت نفت این مجوز داده شده تا از طریق صندوق توسعه ملی برای شرکت‌های ایرانی که با شریک خارجی در پروژه‌های EPCF فعال می‌شوند کمک مالی انجام گیرد.

وی در خصوص آخرین وضعیت میدان گازی فرزاد B اذعان داشت: آخرین تصمیمی که در خصوص این میدان گرفته شده مبنی بر این است  که یک مشاور برای جزء به جزء کردن پروژه توسعه این میدان بگیریم و بخش‌های مختلف توسعه این پروژه را به صورت EPCF به شرکت‌های متقاضی واگذار کنیم.

معاون وزیر نفت افزود: همچنین اگر شرکتی خواهان توسعه این میدان با استفاده از قراردادهای جدید نفتی به صورت یک‌جا باشد شرکت ملی نفت ایران آمادگی مذاکره و امضای قرارداد را خواهد داشت.

کاردر در خصوص آخرین وضعیت امضای قرارداد با شرکت توتال فرانسه در خصوص فاز ۱۱ پارس جنوبی گفت: مذاکرات ما با توتال ادامه دارد و در این هفته آخرین متن‌های قراردادی را با این شرکت فرانسوی نهایی می‌کنیم اما خودما مایل بودیم که امضای قرارداد در روزهای منتهی به زمان انتخابات ریاست جمهوری و در این شلوغی این روزها انجام نگیرد و پس از آن بتوانیم در زمانی مناسب این کار را انجام دهیم.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: