۱۷ ارد ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۲۱
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس:

علت بروز حادثه فاز ۱۹ پارس جنوبی هنوز مشخص نیست/توسعه فرزاد B در اولویت است

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس گفت: علت بروز حادثه در خط لوله فاز ۱۹ هنوز روشن نشده است حتی قطعات آن را بیرون آوردیم اما آثاری از خوردگی وجود نداشت، از پژوهشگاه صنعت نفت درخواست کردیم روی این موضوع کار کند.

به گزارش عیارآنلاین، «محمد مشکین‌فام» مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس در حاشیه بیست‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ایران در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در شرایط تحریم مجبور بودیم هر چیزی که به دست‌مان می‌رسد را مورد استفاده قرار دهیم و در خرید تجهیزات با محدودیت مواجه بودیم، پیمانکاران برای خرید تجهیزات اقدام می‌کردند اما با بن‌بست مواجه می‌شدند، از سوی دیگر مدیریت منسجم نبود و آشفتگی پیش می‌آمد.

وی افزود: همچنین در سال‌های قبل کارهایی پیش نیاز انجام نمی‌شد و دوباره کاری صورت می‌گرفت و خریدها چند برابر و تکراری می‌شد، تاخیر در بهره برداری از فازهای ۱۷، ۱۸، ۱۵ و ۱۶ به دلیل این مسائل بود؛ در آن زمان مدیریت پویایی که مسائل را دنبال کند دیده نمی‌شد. حتی موردی وجود داشت که ۱۲ دفعه مدیرعامل یکی از زیرمجموعه‌ها تغییر کرد.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با بیان اینکه “اولین کاری که در دولت یازدهم انجام شد لوله‌کشی مجدد بود و بخشی از انرژی پیمانکار بعد از سال ۹۲ به این کار اختصاص داشت”، گفت: از سوی دیگر شرکت‌های خارجی پول را گرفته بودند اما طوری که باید و شاید خرج نمی‌شد، در واقع پول داده شده بود اما کاری در قبال آن انجام نشده بود، ما فازهای پارس جنوبی را با مشقت و تدبیر جمع‌ و جور کردیم، به ما یک کلاف سردرگم تحویل داده بود که نه سر داشت و نه ته.

وی ادامه داد: طبق برنامه توسعه فازهای پارس جنوبی باید تا سال ۹۰  تمام می‌شد و فازهای ۱۷، ۱۸، ۱۵ و ۱۶ و همچنین فاز ۱۲ باید در اواخر دولت قبل یا اوایل دولت جدید براساس طرحی که در دولت قبل ریخته شده بود تمام می‌شد اما اینگونه نشد.

مشکین فام با اشاره به پروژه های معروف به فازهای ۳۵ ماهه که در سال ۸۹ آغاز شد، گفت: اعلام شده بود که پروژه‌ها ۳۵ ماهه بسته خواهد شد و فروردین‌ماه سال ۹۲ به ثمر می‌رسند و فازهای ۱۹، ۲۰ و ۲۱ قرار بود طبق برنامه در فروردین‌ماه سال ۹۲ راه‌اندازی شوند اما اینگونه نشد.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس در خصوص روند توسعه فاز ١۴ پارس جنوبی گفت: تا پایان امسال ۲ سکوی این فاز وارد مدار خواهد شد و یک میلیارد فوت مکعب گاز تولیدی این فاز به بخش خشکی منتقل می شود.

این مقام مسئول از برنامه شرکت نفت و گاز پارس برای کاهش فلرینگ در پارس جنوبی خبر داد و گفت: قرارداد جمع آوری گازهای همراه نفت پالایشگاه فازهای ۲ و ۳ پارس جنوبی به‌زودی امضا می‌شود.

وی ادامه داد: از هشت پالایشگاه پارس جنوبی، سه پالایشگاه هنوز به بهره بردار تحویل نشده است که تا پایان امسال تحویل می‎شود.

مشکین فام درباره مذاکرات ایران و قطر در حوزه پارس جنوبی گفت: دو کشور با هدف هماهنگی در امور و برداشت صیانتی، گاه مذاکراتی دارند اما به هیچ عنوان حق دخالت در روند توسعه میدان‌های هم را ندارند.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس در مورد نحوه توسعه میدان فرزاد B، اذعان داشت: شرکت پتروپارس مشاور توسعه این میدان نیست بلکه به صورت MC کمک می‌کند؛ میدان فرزاد شبیه به پارس جنوبی نیست و باید در مورد آن طراحی پایه انجام شود.

وی افزود: گزینه‌های مختلفی برای گاز خروجی میدان فرزاد B است که گاز این میدان به شبکه منتقل شود یا تبدیل به LNG شود. همه این موارد باید مورد بررسی قرار بگیرد تا بهترین گزینه انتخاب شود. در ابتدا با شرکت پتروپارس قرارداد MC را امضاء می‌کنیم سپس شرکت‌های بین‌المللی که در زمینه‌ی تولید گاز فعالیت کردند را انتخاب می‌کنیم و بعد توسعه این میدان به صورت پکیج‌های EPCF به بازار ارائه می‌شود.

مشکین فام با بیان اینکه “توسعه فرزاد B در اولویت قرار دارد”، گفت: عمده گاز در فرزاد B است، ۸۰ درصد گاز در فرزاد B و تنها ۲۰ درصد گاز در فرزاد A قرار دارد؛ به همین دلیل اولویت توسعه با فرزاد B است.

وی ادامه داد: هنگامی که با پیمانکاران خارجی وارد مذاکره می‌شویم ۵۰ درصد انرژی ما صرف این مسائل می‌شود که سهم شرکت‌های ایرانی در پروژه‌ها حفظ شود و با جدیت این موضوع را دنبال می‌کنیم.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با بیان اینکه علت اختلال در خط لوله فاز ۱۹ هنوز روشن نیست، گفت: علت بروز حادثه در خط لوله فاز ۱۹ هنوز روشن نشده است حتی قطعات آن را بیرون آوردیم اما آثاری از خوردگی وجود نداشت، از پژوهشگاه صنعت نفت درخواست کردیم روی این موضوع کار کند.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: