مدیرعامل مرکز همکاری‌های امور دام خبر داد؛

کاهش ۲۴میلیونی جمعیت دام سبک کشور

وکیل گیلانی، مدیرعامل مرکز همکاریهای امور دام با اشاره به تعطیلی گسترده واحد‌های پرواربندی دام سبک به‌خاطر مشکلات اقتصادی گفت: جمعیت دام سبک کشور طی ۱۰ سال گذشته از ۱۰۴میلیون رأس به ۸۰میلیون رسیده که کاهش ۲۴میلیونی داشته است. بسیاری از دامداری‌ها تعطیل شده است و تولیدکنندگان آن به‌سمت کارهای دیگر رفته‌اند و کار دیگری را برای خود برگزیده‌اند. دامداران برای دولت همان مشت‌حسن ، چراغعلی و کورعلی هستند اما صنایع تاج سر به حساب می‌آیند و برای ما دامداران، شخصیتی در نظر گرفته نمی‌شود به‌طوری که حتی برای دیدن وزیر جهاد کشاورزی به ما وقت نمی‌دهند.

به گزارش عیارآنلاین، محمدجواد وکیل گیلانی در ارتباط با دلایل وضعیت نامناسب قیمت گوشت قرمز در بازار مصرف اظهار کرد: سیاست وزارت جهاد کشاورزی در ارتباط با تولید گوشت قرمز مورد رضایت دامداران قرار ندارد زیرا زمانی که دامداران در حال تولید و عرضه محصولات خود به بازار هستند به‌یک‌باره گوشت وارداتی به بازار مصرف می‌ریزد و قیمتها را می‌شکند اما در زمان کمبود نیز دلالها در بازار حضور دارند.

وی افزود: وزیر جهاد کشاورزی خود در این ارتباط گفته است که “تعجب می‌کنم که وقتی گوشت در کشور تولید می‌شود و همچنین وارد شده است چرا قیمت آن در بازار مصرف بالا است”.

مدیر عامل مرکز همکاریهای امور دام با اشاره به دلایل این افزایش قیمت در بازار مصرف گفت: در این ارتباط باید اذعان داشت که در مواقع کسری گوشت این محصول به‌اندازه کافی به کشور وارد نشد؛ از طرفی با توجه به اینکه در ماه ابتدایی سال جاری وضعیت بارش‌ها مناسب بود و مراتع سرسبز شده است دامداران به‌خلاف رویه سال گذشته خود، دام را به‌جای عرضه با وزن ۲۰ تا ۳۰ کیلوگرمی  با وزن ۴۰ تا ۵۰ کیلوگرمی به بازار عرضه می‌کنند که این امر موجب به تأخیر افتادن عرضه گوشت تولیدی دامداران به بازار مصرف در سال جاری شده است.

قیمت گوشت قرمز از خرداد ماه کاهش می‌یابد

وی گفت: قیمت گوشت قرمز از خرداد ماه با آمدن دام‌های جدید دامداران داخلی کاهش می‌یابد.

وکیل‌گیلانی با اشاره به کاهش تعداد واحد پرواربندی دام در کشور گفت: این امر متأثر از عوامل اقتصادی است که سایر صنایع کشور نیز امروز با آن دست و پنجه نرم می‌کنند و خبر تعطیلی آنها به گوش می‌رسد.

وی تصریح کرد:  باید در نظر داشت که کنار صادرات دام زنده تولیدی در کشور، در طول سال قاچاق دام نیز صورت می‌گیرد که این امر خود معادلات مورد نظر برای تنظیم بازار را از بین برده است.

از حجم تولید گوشت قرمز در کشور کاسته شده است

مدیر عامل مرکز همکاریهای امور دام با اشاره به سایر دلایل تداوم افزایش قیمت گوشت قرمز در سال ۹۶ گفت: نهاده‌ها در سال جاری نیز کماکان به‌قیمت آزاد خریداری می‌شود و تولیدکنندگان این بخش یارانه‌ای برای حمایت از تولید خود ندارند که این امر موجب دلسردی آنها و رها کردن فعالیتشان شده که در نهایت از حجم تولید آنها در مقایسه با سالهای گذشته کاسته شده است.

وکیل‌گیلانی با بیان اینکه وضعیت دامداری‌های کشور بیمارگونه بوده و نیازمند کمک دولت است، گفت: با بهره ۱۸درصدی بانکی نمی‌شود شیر و گوشت تولید کرد و در هیچ کجای دنیا با چنین بهره‌هایی به بخش کشاورزی وام نمی‌دهند و کنار این امر در کشورهای پیشرفته به بخش تولید شیر و گوشت یارانه اختصاص می‌‌یابد که دامداران ما از آن محروم هستند.

وی با بیان اینکه از دولت تدبیر و امید انتظار بیشتری می‌رود اما از نظر دولت یازدهم فراموش‌شده هستیم، تأکید کرد: در صورتی که دولت در کار دامداران دخالت نکند، بازار گوشت قرمز خود به خود تنظیم می‌شود.

۲۴میلیون جمعیت دام سبک کشور کاهش یافت

مدیر عامل مرکز همکاریهای امور دام (مهاد) در خصوص تعطیلی واحدهای پرواربندی دام سبک گفت: حدود ۲۴ میلیون رأس جمعیت دام سبک در ۱۰ سال گذشته کاهش داشته است به‌طوری که از ۱۰۴ میلیون در گذشته اکنون تنها ۷۰ تا ۸۰ میلیون رأس وجود دارد.

وکیل‌گیلانی تأکید کرد: بسیاری از دامداری‌ها تعطیل شده است و تولیدکنندگان آن به‌سمت کارهای دیگر رفته‌اند و کار دیگری را برای خود برگزیده‌اند.

وی اظهار داشت: بخش ترویج وزارت جهاد کشاورزی می‌تواند به کمک دامداران کشور بیاید تا بتوان دوباره  بخش پرواربندی کشور را مانند گذشته احیاء کرد.

مدیر عامل مرکز همکاریهای امور دام (مهاد) گفت: میزان تولید گوشت قرمز در کشور ۸۷۰ هزار تن اعلام می‌شود،  درصورت   صحت این رقم، آن باید جوابگوی مصرف سرانه ۱۲کیلوگرمی گوشت قرمز در کشور باشد اما در سالهای گذشته همواره ۱۰۰ هزار تن گوشت کمبود داشته و برای تنظیم بازار آن را وارد کرده‌ایم.

وکیل‌گیلانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با طرح یک سؤال گفت: در حالی که به صنعت کشور که ورشکسته است پول تزریق می‌شود چرا بخش کشاورزی که رشد اقتصادی مثبتی نیز داشته رغبتی به آن وجود ندارد؟

دامداران برای دولت همان مشت‌حسن هستند

وی گفت: دامداران برای دولت همان مشت‌حسن ، چراغعلی و کورعلی هستند اما صنایع تاج سر به حساب می‌آیند و برای ما دامداران، شخصیتی در نظر گرفته نمی‌شود به‌طوری که حتی برای دیدن وزیر جهاد کشاورزی به ما وقت نمی‌دهند.

مدیر عامل مرکز همکاریهای امور دام (مهاد) در پایان صحبت‌های خود درباره قیمت دام زنده گفت: قیمت دام زنده سبک به ۱۴ الی ۱۵ هزار تومان رسیده که این رقم بی‌سابقه است و قیمت‌های فروش در خرده‌فروشی نیز تا به امروز سابقه نداشته است اما باید اذعان داشت که ما در بخش تولید دام سبک و سنگین صرف فعل «ما می‌توانیم» را باید انجام دهیم زیرا پتانسیل زیادی در این خصوص داریم.

منبع: تسنیم

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: