معاون امور اقتصادی وزیر اقتصاد:

آیین نامه‌های پنجره واحد خدمات شهری و کشاورزی به دولت می‌رود

میرشجاعیان حسینی، معاون امور اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی: آیین نامه های پنجره واحد «خدمات شهری» و «خدمات کشاورزی» تهیه شده و به زودی برای تصویب نهایی به هیات دولت ارسال می شود. میرشجاعیان، بیشترین دستگاه های استعلام گیرنده در کشور را شامل اتاق اصناف با ۵۸ درصد، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با هفت درصد، وزارت جهاد کشاورزی با شش درصد، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با چهار درصد و بانک مرکزی جمهوری اسلامی با سه درصد اعلام کرد.

به گزارش عیارآنلاین، «سیدحسین میرشجاعیان حسینی» روز سه شنبه در همایش و کارگاه آموزشی «پیاده سازی و توسعه پنجره های واحد _ بازخوانی تجربیات موفق جهانی»، ایجاد پنجره واحد را یکی از مهمترین زیرساخت های مورد نیاز توسعه دولت الکترونیک برشمرد.
وی با اشاره به راه اندازی سامانه استعلامات در آذرماه پارسال، افزود: بررسی ها نشان می دهد که حدود ۲ هزار ۸۰ مجوز برای فعالعیت در کشور وجود دارد که طبق قانون باید برای بهبود فضای کسب و کار از میزان آن کاسته شود.
معاون امور اقتصادی وزیر اقتصاد، مجوز را هر نوع تاییدیه مکتوبی تعریف کرد که بدون آن نتوان هیچ فعالیتی انجام داد و گفت: از بیش از ۲ هزار مجوز مورد نیاز بین ۳۰۰ تا ۳۵۰ مجوز اصلی است و بقیه شامل استعلام های مورد نیاز برای انجام کار است.
وی با یادآوری طراحی نقشه استعلامات کشور در تارنمای «ایران مجوز» افزود: در این نقشه دستگاه اصلی مجوز دهنده و ۵ دستگاه اصلی استعلام گیرنده احصاء شده اند.
میرشجاعیان ۱۰ سرویس پر نیاز نظام استعلامات کشور برای انجام فعالیت های اقتصادی و خدماتی را شامل تایید مدارک ثبتی، تایید اطلاعات هویتی، اساسنامه شرکت، تایید اجاره نامه، استعلام وضعیت نظام وظیفه، آگهی روزنامه رسمی، گواهی عدم سوءپیشینه، تاییدیه اماکن، تایید مدارک تحصیلی و گواهی آموزشی عنوان کرد.
وی با بیان اینکه تا کنون تعداد ۸۹۰۰ سرویس برای ۱۶۰۰ مجوز در قالب نقشه ملی استعلامات مجوزهای کشور احصاء شده است، سهم قوه مجریه از این مجوزها را ۴۰ درصد اعلام کرد.
معاون امور اقتصادی وزارت اقتصاد، سرویس های بین دستگاهی را عبارت از هر نوع استعلام، مجوز پیش نیاز، مدارک مانند فتوکپی اسناد مختلف، اظهار نظرهای کارشناسی، تاییدیه، گواهینامه، فیش بانکی و مواردی از این دست عنوان کرد.
وی بیشترین میزان استعلامات صادره در کشور را به ترتیب با ۲۷ درصد مربوط به قوه قضائیه (با محوریت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور) با تعداد دو هزار و ۴۷۹ سرویس، ۱۸ درصد نیروی انتظامی با تعداد ۱۲۲۵ سرویس، ۱۱ درصد وزارت اقتصاد با ۹۸۲ سرویس (به محوریت سازمان امور مالیاتی)، ۹ درصد وزارت کشور با ۷۹۸ سرویس (به محوریت سازمان ثبت احوال کشور) و پنج درصد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با ۴۱۵ سرویس اعلام کرد که در مجموع پاسخگویی به ۷۰ درصد استعلامات کل کشور را بر عهده دارند.
میرشجاعیان بیشترین دستگاه های استعلام گیرنده در کشور را شامل اتاق اصناف با ۵۸ درصد، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با هفت درصد، وزارت جهاد کشاورزی با شش درصد، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با چهار درصد و بانک مرکزی جمهوری اسلامی با سه درصد استعلامات دریافتی اعلام کرد.
به گزارش ایرنا، نظام استعلامات مجوزهای کشور آذر ماه سال گذشته با حضور علی طیب نیا وزیر اقتصاد رونمایی شد که هدف از طراحی آن بهبود فضای کسب و کار در کشور است.
به گفته علی طیب نیا وزیر اقتصاد، از زمان روی کار آمدن دولت یازدهم، رتبه ایران در شاخص سهولت انجام کسب و کار ۳۲ پله ، در شفافیت و کنترل فساد ۱۳ رتبه و در شاخص نوآوری ۳۵ رتبه بهبود یافت و رتبه ایران در شاخص کارآفرینی و توسعه ۱۵ پله بالا رفت.
همایش و کارگاه آموزشی «پیاده سازی و توسعه پنجره های واحد _ بازخوانی تجربیات موفق جهانی» با حضور مدرسان داخلی و خارجی، از صبح امروز به مدت دو روز در محل سالن مدرس وزارت اقتصاد برگزار می شود.
منظور از پنجره واحد، سیستمی الکترونیکی است که تمامی اسناد قانونی مورد نیاز برای صدور مجوز و تاییدیه های مورد نیاز برای انجام یک فعالیت اقتصادی در یک سامانه انجام می دهد که مهمترین مزیت آن صرفه جویی در وقت مراجعه کنندگان است زیرا در غیر این صورت آنها باید با مراجعه به دستگاه های مختلف مجوز و تاییدیه های مورد نیاز را کسب کنند.

منبع: اکوفارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: