۱۶ ارد ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۲۰

فاصله حرف تا عمل نامزدها با شفافیت مشخص می‎شود

کارشناس حوزه شفافیت با اشاره به لزوم شفافیت در عرصه انتخابات، گفت: اگر نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری، صورت اموال و دارایی‌های خود را داوطلبانه اعلام کنند، می‌تواند برای خودشان امتیازی باشد؛ چراکه به مردم اعلام می‌کنند قرار نیست در این چهار سال غیر از یک حقوق قانونی چیزی اضافه شود و اعتماد مردم را کسب می‌کنند.

محمدرضا علیزاده کارشناس حوزه شفافیت در گفتگو با عیارآنلاین، با اشاره به لزوم شفافیت در عرصه انتخابات، گفت: در کشورهایی که دموکراسی حاکم است، مردم از طریق انتخابات رییس جمهور را انتخاب می کنند انتخابات هم طبیعتا نیاز به تبلیغات دارد و تبلیغات هم نیاز به هزینه دارد و هزینه های زیاد تبلیغات برای یک کاندیدا  طبیعتا از توان یک فرد خارج است.

وی افزود: در کشور ما هم با توجه به اینکه ساختار حزبی مشخصی وجود ندارد، هزینه های تبلیغات از طرف احزاب پرداخت نمی شود کما اینکه احزاب هم کمکی بکنند، منابع مالی احزاب هم اهمیت دارد که از کجا تامین می شود.

این کارشناس شفافیت گفت: درواقع سوال اصلی که مردم با آن مواجه هستند این است که منابع این هزینه های کاندیدا کجاست و در کجا مصرف دارد؟ این مسئله به این دلیل اهمیت دارد که هر فرد یا گروهی اگر بخواهد کمکی مالی انجام دهد بالاخره انتظار و توقعی دارد.

علیزاده ادامه داد: کمک هایی که به نامزدهای انتخابات می شود دو حالت دارد یا طیفی از مردم کمک هایی با مبالغ پایین انجام می دهند یا اینکه چند نفر سرمایه‌دار برای اینکه در انتخابات یک فرد پیروز شود کمک مالی به می کنند.

وی گفت: در عملکرد این دو نمونه فردی که از کمک های خرد مردمی استفاده کرده است در صورت پیروزی بیشتر به نفع مردم کار می کند چون وامدار کسی نیست ولی طرف مقابل که از چندی نفر سرمایه‌دار کمک گرفته است وام‌دار آنها است.

علیزاده با اشاره به اثرگذاری شفافیت بر انتخابات گفت: پس شفافیت اینجا کمک می کند که مردم بدانند این دولت وامدار چه افرادی است و قرار است برای چه گروهی یا افرادی کار کند. شاید هم آن گروه ها خواستگاه مردمی داشته باشند و کمک می کنند که فردی پیروز شود که برای مردم کار کند یعنی لزوما کمک گروه به افراد نکته منفی نیست.

وی ادامه داد: به خاطر این مسایل می گوییم که منابع مالی کاندیدا باید مشخص باشد اولین وجهش همین که مردم از حامیان مالی نامزد مطلع می شوند وجه دومش هم این است که مشخص می شوند این منابع مشروع هستند یا نامشروع. در انتخابات گذشته مجلس، وزیر کشور حرفی زد مبنی بر اینکه پول های کثیف وارد انتخابات می شوند که جنجال هایی درست شد نهایتا ایشان صحبتش را توجیه کرد و مسئله تمام شد و نتیجه ای حاصل نشد. درواقع یکی از راه هایی که مانع ورود پول های کثیف به انتخابات می شود، شفافیت منابع انتخاباتی نامزدها است.

علیزاده گفت: جنبه دیگر این بحث این است که مردم بدانند پول های جمع آوری شده در ستادها کجا هزینه می شود به چند دلیل اهمیت دارد یک اینکه مردم بدانند یک نامزد چگونه رای جمع آوری می‌کند به طور مثال طرف با هزینه های تجملاتی و چلوکباب دادن به مردم، دارد رای جمع می کند یا نه این مبالغ را صرف کارهایی چون همایش های تبیینی می کند.

این کارشناس شفافیت ادامه داد: مورد دیگری که گاهی مطرح می شود بحث خرید رای است که در بعضی از کشورهای دیگر هم این مطرح است که اگر این شفافیت پول های ورودی و خروجی ستادها مشخص باشد تقریبا جلوی آن گرفته می‌شود.

وی افزود: در سیاست های کلی انتخابات که مقام معظم رهبری ابلاغ کردند نیز به  محدودیت و شفاف سازی هزینه های انتخاباتی اشاره شده است که هم برای مراجع ذی‌صلاح شفاف شود که مراجع ذی‌صلاح می تواند مردم باشند و هم حد و مرز این هزینه ها مشخص شود.

علیزاده با بیان اینکه یکی از معضلاتی که درانتخابات با آن روبرو هستیم رشد فزاینده هزینه های تبلغیاتی است که همین شفاف سازی می تواند سر راه این افزایش مانعی باشد، گفت: تبلیغات کاندیداها مخصوصا در انتخابات شورای شهر و یا مجلس هزینه هایی برای شهرداری جهت تمیز کردن فضای شهری دارد اگر شفافیت هزینه ها وجود داشته باشد می شود بخشی از هزینه هایی را که ستادها برای تبلیغاتی کاغذی در شهرها می ‌کنند به عنوان مالیات برای پاک سازی شهر در نظر گرفت.

این کارشناس مربوطه با بیان اینکه بحث اصلی دیگر، شفافیت و اعلام عمومی اموال و دارایی های خود، همسر و فرزندان است، گفت: متاسفانه چندی پیش سخنگوی دستگاه قضایی در مصاحبه ای اعلام کردند ۲ تن از وزرای دولت یازدهم هنوز لیست اموال دارایی های خود همسر و فرزندانشان را که می بایست ابتدای دولت اعلام می کردند را به دستگاه قضا اعلام نکردند.

علیزاده ادامه داد: اساس این قانون که در اصل ۱۴۲ قانون اساسی تصریح شده این است که رهبر، رئیس جمهور، معاونان رئیس جمهور و وزرا مکلفند لیست اموال و دارائی های خود، همسر و فرزندان تحت تکفلشان را پیش و پس از مسئولیت اعلام کنند که مشخص شود در سال های مسئولیتش تنها به فکر جیبش نبوده است.

وی با بیان اینکه وقتی ۳ سال از دولت گذشته است و وزیر هنوز اعلام نکرده است دیگر خاصیتی ندارد که اعلام کند و این یکی از تخلفات این دولت بود، گفت: اگر این اموال و دارایی را خود نامزدها داوطلبانه اعلام کنند می تواند برای خودشان امتیازی باشد چرا که به مردم اعلام می کنند که قرار نیست در این چهار سال غیر از یک حقوق قانونی چیزی اضافه شود و اعتماد مردم را کسب می کنند.

کارشناس حوزه شفافیت در پایان خاطر نشان کرد: فاصله حرف تا عمل افرادی که ادعا می کنند برای محرومین می خواهند کار کنند مشخص می شود چرا که فردی که در بهترین مناطق تهران در خانه چندهزار متری ساکن است خیلی نمی تواند شرایط محرومین را درک کند که بخواهد به آن ها خدمت کند.

به گزارش عیارآنلاین، اخیرا در مناظره های تبلیغاتی ریاست جمهوری نیز یکی از نامزدها پیشنهادی مبنی بر اعلام اموال و دارایی های نامزدهای ریاست جمهوری مطرح کرده که در این راستا ضروری است خود این نامزد پیشنهاددهنده و همچنین سایر نامزدها این اقدام مهم را انجام دهند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: