۱۲ ارد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۱۱
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء:

پالایشگاه ستاره خلیج فارس در شرایط تحریم احداث شد/ تامین مالی پروژه با دشواری روبرو بود

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) گفت: در شرایط تحریم توانستیم ایران را در تولید بنزین خودکفا کنیم که این تیری به قلب دشمنان بود.

به گزارش عیارآنلاین، عبادالله عبداللهی در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما که همزمان با روز پاسدار و افتتاح فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس برگزار شد اظهار کرد: این پروژه، بزرگ‌ترین پالایشگاه میعانات گازی جهان و نخستین پالایشگاه میعانات گازی ایران محسوب می‌شود.

وی افزود: واقعیت این است که پیش از این وقتی گاز طبیعی، از دریا استحصال می‌شد بخش مهمی از محصولات قابل استخراج آن به دلیل نداشتن پالایشگاه میعانات گازی، یا به قیمت ارزان صادر می‌شد که گاهی اوقات همان را هم نمی‌خریدند یا اینکه از بین می‌رفت و این یک فاجعه برای کشور بود اما پالایشگاه ستاره خلیج فارس با ظرفیت کامل ۳۶۰ هزار بشکه میعانات در روز، این روند را تغییر می‌دهد.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌‌الانبیاء(ص) با بیان اینکه بخش یوتیلیتی پالایشگاه ستاره خلیج فارس در فاز نخست به بهره‌برداری رسیده است گفت: این بدان معناست که همه نیازمندی‌های پالایشگاه تأمین شده و به این ترتیب می‌توان گفت فاز اول، اساس و پایه کار این پالایشگاه بوده است.

وی ادامه داد: با راه‌اندازی فاز نخست ستاره خلیج فارس، روزانه ۱۲ میلیون لیتر بنزین با کیفیت و استاندارد یورو ۴ و با اکتان بالای ۹۰ تولید می‌شود و در اختیار ملت شریف ایران قرار می‌گیرد؛ البته امکان ارتقای اکتان تا ۹۵ نیز هست.

سردار عبداللهی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب همواره بر توجه و نگاه به ظرفیت‌های داخلی تأکید کرده‌اند، گفت: در ساخت پالایشگاه، تا حد زیادی از توان داخلی استفاده کردیم به طوری که می‌توان گفت در حوزه اجرا همه کارها توسط متخصصان ایرانی انجام شده، در بحث تأمین کالا، ۷۰ درصد تجهیزات از شرکت‌های داخلی خریداری و ۷۰ درصد امور مهندسی نیز توسط کارشناسان ایرانی انجام شده است و به این ترتیب، پالایشگاه ستاره خلیج فارس در فاز نخست با ۸۳ درصد توان داخلی به بهره‌برداری رسیده است.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌‌الانبیاء(ص) با اشاره به ضرورت خرید بعضی تجهیزات پالایشگاهی از خارج کشور به عنوان امری معمول در همه کشورها عنوان کرد: حدود ۴ میلیارد یورو هزینه ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس خواهد بود که البته با توجه به راه‌اندازی بیشتر بخش‌ها در فاز نخست، میزان هزینه‌ای که برای فازهای ۲ و ۳ خواهد شد کمتر از فاز اول خواهد بود.

تأمین ۵۵ درصد نیاز داخل به بنزین توسط پالایشگاه ستاره خلیج فارس

وی با بیان اینکه تولید ۳۶ میلیون لیتر بنزین، ۱۷ میلیون لیتر گازوئیل و ۳ تا ۴ میلیون لیتر سوخت جت با راه‌اندازی کامل این پالایشگاه در دستور کار قرار دارد گفت: محصولات دیگری نیز جزء تولیدات این پالایشگاه خواهند بود.

سردار عبداللهی با اشاره به مصرف روزانه ۶۰ میلیون لیتر بنزین در ایران خاطرنشان کرد: پالایشگاه ستاره خلیج فارس به تنهایی توان تولید ۳۷ میلیون لیتر را دارد که ۵۵ درصد نیاز داخلی را تأمین خواهد کرد.

وی با اشاره به وسعت ۷۰۰ هکتاری پالایشگاه ستاره خلیج فارس گفت: طراحی این پالایشگاه به گونه‌ای بوده که امکان توسعه آن تا دو برابر ظرفیت وجود دارد که ساخت مشابه آن در آینده، برای جوانان ایرانی بسیار آسان خواهد بود.

سردار عبداللهی با بیان اینکه اواخر سال ۱۳۸۹ پروژه ستاره خلیج فارس به قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) تحویل داده شد عنوان کرد: با توجه به زمان لازم برای تجهیز کارگاه، این پروژه از خردادماه سال ۹۰ آغاز شد.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌ الانبیاء(ص) با بیان اینکه تحریم‌ها بر تأخیر در اجرای این طرح تأثیرگذار بوده‌ است تصریح کرد: تأمین مالی پروژه از محل صندوق توسعه صورت گرفت. همچنین شستا، صندوق بازنشستگان و شرکت پخش و پالایش هم جزء سرمایه‌گذاران و سهام‌داران ستاره خلیج فارس هستند که در برهه‌ای از زمان نتوانستند نسبت به تأمین مالی پروژه اقدام کنند. تلاش زیادی کردیم تا بتوانیم با عنایت ویژه رهبر معظم انقلاب و کمک‌های صندوق توسعه کار را پیش ببریم.

وی با اشاره به تأمین ۸۰۰ میلیون یورو از محل صندوق توسعه برای اتمام پروژه ستاره خلیج فارس بیان کرد: اگر توجه رهبری نبود، این امکان وجود نداشت.

سردار عبداللهی در مورد اشتغال‌زایی پروژه ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس اظهار کرد: در زمان اجرا، بیش از ۱۶ هزار نفر به طور مستقیم در این پروژه مشغول کار بوده‌اند ولی با احتساب شرکت‌هایی که تجهیزات لازم را برای طرح تأمین می‌کردند، می‌توان گفت ۵۰ هزار نفر به طور غیرمستقیم در جریان کار قرار داشته‌اند.

 اشتغال‌زایی فاز نخست ستاره خلیج فارس برای ۱۶ هزار نفر

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌‌الانبیاء(ص) افزود: در زمان بهره‌برداری نیز ستاره خلیج فارس برای ۴ هزار نفر به صورت مستقیم و ۱۲ هزار نفر به صورت غیرمستقیم شغل ایجاد می‌کند.

سردار عبداللهی با بیان اینکه مشکلی از نظر طراحی، ساخت، اجرا، تجهیز و راه‌اندازی پالایشگاه و مراکز پتروشیمی توسط قرارگاه خاتم وجود ندارد گفت: در واقع مهندسان ایرانی توانمندی لازم برای همه این موارد را کسب کرده‌اند.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) با اشاره به تفاوت‌های فنی ستاره خلیج فارس با دیگر پالایشگاه‌های کشورمان عنوان کرد: از استحصال نفت خام حدود ۲۵ درصد بنزین به دست می‌آید ولی این رقم در مورد میعانات گازی ۸۵ درصد است که بسیار قابل توجه می‌باشد و تفاوت آن با نفت، زیاد است.

وی با بیان اینکه شاهد واردات ۸ تا ۱۲ میلیون لیتری بنزین در شرایط تحریم بودیم تصریح کرد: اینجاست که اهمیت راه‌اندازی پالایشگاه ستاره خلیج برای کشورمان مشخص می‌شود.

سردار عبداللهی در پاسخ به سؤالی در مورد عملکرد قرارگاه خاتم در سال «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» خاطرنشان کرد: همان ابتدای سال جلساتی برگزار کردیم تا برنامه‌های سال را مورد بررسی قرار دهیم؛ برای تحقق مطالبات رهبری در مجموعه قرارگاه اعلام آماده‌باش شد و ۶۵ پروژه به عنوان هدف و اولویت نخست مشخص شدند که تاکنون ۴۵ مورد از آنها به طور کامل به اتمام رسیده‌اند و مابقی آنها نیز تا شهریورماه به بهره‌برداری می‌رسند.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌‌الانبیاء(ص) با اشاره به ابرپروژه‌های در دست انجام قرارگاه خاتم بیان کرد: اتمام فازهای ۲ و ۳ ستاره خلیج فارس و فازهای ۲۲، ۲۴ و ۱۳ پارس جنوبی از جمله این طرح‌ها به شمار می‌روند که در حال حاضر ۸۳ درصد پیشرفت فیزیکی دارند.

وی ادامه داد: تأمین مالی این پروژه‌ها سبب اتمام آنها می‌شود تا بتوانیم به هدف استحصال ۱۱۵ میلیون متر مکعب گاز از پارس جنوبی و تولید ۶۰ میلیون لیتر محصولات فازهای سه گانه ستاره خلیج فارس برسیم.

 ثبت رکورد حفاری ۶۷ کیلومتر تونل توسط قرارگاه خاتم(ص)

سردار عبداللهی با بیان اینکه قرارگاه خاتم در سال ۹۵ توانست رکورد حفاری ۶۷ کیلومتر تونل را به ثبت برساند گفت: این تونل‌ها در پروژه‌های مختلف همچون طرح‌های آبرسانی، ساخت مترو و راه حفر شده‌اند.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) افزود: در سال گذشته توانستیم با عنایات الهی و توجهات امام عصر(عج)، اقدام و عمل را به منصه ظهور برسانیم.

وی تصریح کرد: با توجه به دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب، جلساتی با دولت داشتیم و برای حل مشکل آب آشامیدنی ۵۹ شهر و ۱۵۰۰ روستا در خوزستان و حل معضل ریزگردها اعلام آمادگی کردیم.

سردار عبداللهی با بیان اینکه قرارگاه خاتم بستر ایمنی برای استفاده از همه ظرفیت‌های داخلی فراهم کرده است گفت: ۵ هزار پیمانکار در قالب پروژه‌های قرارگاه مشغول بکار هستند و جالب اینکه از مجموع ۲۰۰ هزار نیروی حاضر، تنها ۲٫۵ درصد نیروها، رسمی قرارگاه هستند.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) با اشاره به پروژه‌های آتی قرارگاه خاتم عنوان کرد: ۴۷ پروژه بزرگ برای اجرا در سال جاری و در راستای فرمایش‌های رهبری مبنی بر «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» مشخص شده‌اند همچنین برای اتمام پروژه پالایشگاه ستاره خلیج فارس، نیازی به دریافت پول از دولت نداریم، تنها اگر چهار ماه پول خوراک به تأخیر انداخته شود از محل خود این پروژه، فازهای دو و سه هم طی یک سال آینده به اتمام می‌رسند.

وی ضمن تقدیر از حمایت‌های همیشگی فرمانده کل سپاه و تلاش دسته‌جمعی مشاوران و پیمانکاران در اجرای پروژه‌های در دست اقدام گفت: اینکه در شرایط تحریم بتوانیم ایران را در تولید بنزین خودکفا کنیم، در واقع تیری به قلب دشمنان زده و بی‌اعتنایی به آنها را جلوه‌گر ساخته‌ایم.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: