لغو روادید، اولین گام در جهت تسهیل تجارت و سفر به عتبات

با توجه به آثار مثبت اقتصادی، فرهنگی و امنیتی حاصل از تسهیل تردد مسافران ایرانی و عراقی، ضروری است مسئولان مربوطه اهتمام ویژه‌ای در ارائه تسهیلات جهت زیارت عتبات بورزند و در اولین گام، لغو روادید بین ایران و عراق را در دستور کار خویش قرار دهند.

به گزارش عیارآنلاین، با افزایش صادرات کالا به کشور عراق در چند سال اخیر، این کشور به عنوان دومین شریک تجاری ایران شناخته شده است. از طرف دیگر افزایش تردد میان مرزهای جغرافیایی ایران و عراق به منظور زیارت اماکن مقدس موجود در دو کشور، ضرورت توسعه روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی را میان این دو کشور اسلامی بیش از پیش مهم می کند. طبق اعلام سرکنسول ایران در کربلا، بیش از چهار میلیون و ۵۰۰ هزار ایرانی در سال ۹۵ زائر عتبات عالیات بودند. این حجم از سفرها در ایام خاصی همانند عرفه، محرم، اربعین، رجب، شعبان و تعطیلات نوروزی با ترافیک بسیار زیادی صورت می‌گیرد. نرخ رشد زائران عتبات در سال‌های اخیر به نحوی فزاینده بود که در ایام اربعین حسینی علیرغم تلاش اکثر دستگاه‌های اجرایی کشور همچنان مشکلات بسیاری پیش روی زائران قرار می‌گیرد.

از جمله این مشکلات اخذ روادید برای سفر به عراق می‌باشد بطوریکه صف‌های طولانی ایجاد شده باعث می‌شود تا بسیاری از مسافران قید آن را بزنند و متاسفانه به صورت غیر قانونی از مرز عبور کنند.

در همین خصوص رهبر معظم انقلاب درسال ۹۳ به مسئولین مربوطه دستور داند تا آنجا که می‌توان تسهیلات لازم را برای زائران اربعین فراهم نمایند.

از جمله گلوگاه‌های موجود برای سفر به عراق همانطور که پیش از این اشاره شد اخذ روادید می‌باشد. موردی که در ایام پرترافیک سختی‌های زیادی را پیش از سفر برای زائران ایجاد می‌نماید.

لغو روادید بین دو کشوری که مردم آن دائماً در حال تردد هستند امری رایج در دنیا می‌باشد. نمونه آن لغو روادید بین ایران و ترکیه است. اقدامی که در سال‌های گذشته صورت گرفت و سبب افزایش فزاینده سفرها با هدف گسترش روابط تجاری و تورسیتی شد.

در پایان باتوجه به آنچه تاکنون ذکر شد و آثار مثبت اقتصادی، فرهنگی و امنیتی حاصل از تسهیل تردد مسافران ایرانی و عراقی، ضروری است مسئولان مربوطه اهتمام ویژه‌ای در عمل نمودن به دستور رهبری پیرامون ارائه تسهیلات جهت زیارت عتبات بورزند و در اولین گام، لغو روادید بین ایران و عراق را در دستور کار خویش قرار دهند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: