۱۴ ارد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۸

خودتحریمی کشور با پذیرش معاهده پاریس/ محیط زیست تعهدات ایران را به مجلس ارائه نکرد

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه پذیرش معاهده زیست‌محیطی پاریس در واقع، تحریم صنعتی کشور به دست خودمان است، از عدم ارائه متن تعهدات ایران در قبال این توافق‌نامه از سوی سازمان محیط زیست به مجلس شورای اسلامی گلایه کرد.

علی ابراهیمی، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با عیارآنلاین، پیرامون معاهده زیست‌محیطی پاریس گفت: با توجه به اینکه فرآیند رشد و توسعه در کشور در حال شکل‌گیری است، پذیرفتن معاهده پاریس به دلیل ایجاد محدودیت‌هایی در زمینه استفاده از سوخت‌های فسیلی، مشکلاتی را در روند صنعتی کشور ایجاد خواهد کرد.

ابراهیمی ادامه داد: مسبب افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای، کشورهای صنعتی هستند که از سرانه تولید بالایی برخوردارند و از این طریق، ثروت‌های فراوانی بدست آورده‌اند. کشور ایران در چند دهه گذشته به دلیل وجود محدودیت‌هایی، از سرانه تولید کمتری برخوردار بوده و حرکت به سمت توسعه صنعتی را تازه آغاز کرده است. به همین دلیل، پذیرفتن این معاهده در واقع تحریم صنعتی کشور به دست خودمان است.

نماینده مردم اراک در خصوص عدم ارائه INDC (متن تعهدات ایران در قبال معاهده پاریس) توسط سازمان حفاظت محیط زیست، افزود: یکی از موارد مغفول در بررسی جزئیات معاهده زیست‌محیطی پاریس، عدم ارائه INDC توسط سازمان حفاظت محیط زیست است که باعث بی‌اطلاعی نمایندگان مجلس از مفاد و متن تعهدات ایران شده است.

وی ادامه داد: به همین دلیل، در اولین جلسه کمیسیون کشاورزی این مسئله را به اطلاع نمایندگان سازمان حفاظت محیط زیست می‌رسانیم.

ابراهیمی در واکنش به تحرکات سازمان حفاظت محیط زیست در زمینه اجرای این معاهده، گفت: اخیراً مسائلی در این خصوص مطرح شده است، ولی تمام اقدامات صورت‌گرفته توسطه سازمان حفاظت محیط زیست، به این دلیل که این معاهده هنوز صورت قانونی پیدا نکرده و به تأیید نمایندگان مجلس شورای اسلامی نرسیده است، برگشت‌پذیر خواهد بود.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در پایان تصریح کرد: تجربه توافق‌نامه توکیو ثابت کرده است که پذیرفتن معاهده پاریس توسط کشور ما در شرایط فعلی مناسب نیست و ما نباید در این خصوص عجولانه رفتار کنیم.

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: