مولاوردی: جایگاه زنان در دولت تدبیر و امید ارتقا یافته است

مولاوردی، معاون رئیس جمهوری در امور بانوان و خانواده گفت: براساس تلاشهای صورت گرفته از ابتدای استقرار دولت تدبیر و امید جایگاه زنان در این دولت نسبت به گذشته ارتقا یافته است.

به گزارش عیارآنلاین، شهیندخت مولاوردی روز شنبه در نشست ستاد ساماندهی امور جوانان خراسان رضوی در مشهد افزود: در این چارچوب تاکنون دستگاههای مختلف در مسیر فعالیتهای دولت یازدهم تلاشهای بسیار زیادی را برای ارتقا جایگاه زنان در جامعه انجام داده اند.
وی ادامه داد: ارتقای شاخص مشارکت اجتماعی به صورت ویژه در دولت تدبیر و امید دنبال شد و توانست دستاوردهایی به همراه داشته باشد.
معاون رئیس جمهوری در امور بانوان و خانواده گفت: در آغاز کار دولت سال ۱۳۹۲ سازمانهای فعال در حوزه زنان غیرفعال یا بسیار کمرنگ بودند اما هم اینک تعداد سازمانهای غیر رسمی فعال در این حوزه از هزار و ۶۷۷ مورد به دو هزار و ۶۷۰ مورد رسیده است.
وی افزود: تلاش شد میزان مشارکت زنان در فعالیتهای سیاسی نیز در چارچوب فعالیت دولت تدبیر و امید ارتقا یابد؛ افزایش اعتماد به نفس زنان، اعتماد بیشتر به صلاحیتها و شایستگی زنان از جمله رویکردهایی بود که در این زمینه به صورت ویژه دنبال شد.
مولاوردی ادامه داد: مشارکت زنان در مجلس دهم بسیار گسترده شد و هم اکنون حضور زنان در مجلس شورای اسلامی دو برابر افزایش یافته است. در استان خراسان رضوی درصد حضور زنان در شوراهای شهر و روستا بیش از ۲۶ درصد افزایش یافته است.
وی گفت: هم اکنون ۲۴ بخشدار، چهار معاون وزیر و دو معاون استاندار زن در دولت یازدهم مشغول فعالیت هستند. شناسایی زنان توانمند، بهره مندی از توانمندیهای آنها در سطوح میانی، حضور زنان به عنوان فرماندار، سفیر و سخنگوی وزارت امور خارجه بخشی از رویکردهایی است که در دولت تدبیر و امید دنبال شده است.
معاون رئیس جمهوری در امور بانوان و خانواده افزود: میزان رشد مشارکت اقتصادی زنان نیز در چارچوب فعالیت دولت تدبیر و امید بیش از یک درصد افزایش یافته و هم اکنون به ۱۴ درصد رسیده است.
وی ادامه داد: اجرای برنامه ها، همایشهای مختلف در جهت حمایت از دختران جوان با اتخاذ رویکرد حساس سازی افکار عمومی و جلب نظر افکار عمومی از دیگر برنامه هایی است که در دولت به صورت جدی دنبال شده است.
مولاوردی گفت: هم اکنون ۱۷ درصد مدیران شرکتهای دانش بنیان را در سطح کشور زنان تشکیل می دهند. هرچند که این آمار با شرایط مطلوب فاصله بسیار زیادی دارد اما بطور یقین مسیری است که می تواند در آینده نتایج مناسبی به همراه داشته باشد.
وی افزود: شورای اجتماعی کشور که هر شش ماه یک بار گزارشی در حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی ارائه می کند نیز در مورد توانمندسازی زنان و فراهم کردن شرایط مناسبی برای حضور این قشر در جامعه تلاشهای بسیاری را انجام داده است.
معاون رئیس جمهوری در امور بانوان و خانواده همچنین به برگزاری نشست «سیاستگذاری اجتماعی و خانواده، الزامات و بایسته ها» در مشهد اشاره و بیان کرد: حضور وزرای کشورهای اسلامی در مشهد شرایط بسیار مناسبی را برای هم اندیشی پیرامون چالشهای پیش روی حوزه زنان جهان اسلام فراهم کرد.
وی ادامه داد: بطور قطع برگزاری چنین نشستهایی می تواند منشاء همکاریهای گسترده میان کشورهای اسلامی باشد. در این نشست تجربه ایران و سیاستگذاریهای دولت طی سالهای اخیر ارائه شد و تجارب بسیار ارزشمندی از کشورهای اسلامی فعال در حوزه زنان بدست آمد.
نشست تخصصی وزیران امور زنان کشورهای اسلامی روز پنجشنبه هفتم اردیبهشت ماه در مشهد برگزار شد.
در این نشست با عنوان «سیاستگذاری اجتماعی و خانواده در جوامع اسلامی، الزامات و بایسته ها» وزیران مرتبط با حوزه زنان از کشورهای ترکیه، اندونزی، جمهوری آذربایجان، موریتانی، افغانستان، عراق، بنگلادش، سوریه، پاکستان و نیجریه حضور داشتند.

منبع: ایرنا

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: