فرهادی: سامانه پژوهشی عرضه و تقاضا در تصمیم گیری‌های درست دولتمردان دخیل است

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از انعقاد تفاهم‌نامه ای برای تاسیس مرکز ملی لیزر بین این وزارتخانه، معاومت علمی‌ و فناوری ریاست‌جمهوری و سازمان انرژی اتمی خبر داد.

به گزارش عیارآنلاین، محمد فرهادی روز سه شنبه در مراسم رونمایی از سامانه ساعت( سامانه عرضه و تقاضای پژوهش) در محل پژوهشگاه ایرانداک
گفت: تاسیس و راه اندازی مرکز ملی لیزر و گداخت هسته ای از مراکز مورد نیاز کشور بود که پس از مدت ها، امروز با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سازمان انرژی اتمی ایران و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در قالب یک تفاهم نامه شکل اجرایی به خود گرفت.
فرهادی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به ابلاغ آیین نامه اخلاقی پژوهش در سال گذشته، گفت: اخلاق از مسائلی است که باید در تحقیقات نیز مد نظر قرار گیرد و مکانی برای اخذ مجوز نیز برای برخی تحقیقات وجود داشته باشد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری همچنین با اشاره به تشکیل شوراهای پژوهشی در استان ها و با محوریت استانداری ها، افزود: سامانه پژوهشی عرضه و تقاضا علاوه بر کمک به آمایش سرزمینی در تصمیم گری های درست دولتمردان نیز دخیل است.
وی سامانه ساعت را موجب تسهیل رهگیری عرضه و تقاضا برای پژوهش عنوان کرد و افزود: این سامانه از انجام کارهای تکراری، پراکنده و غیر کاربردی جلوگیری می کند.
فرهادی در جمع خبرنگاران و در پاسخ سوالی در زمینه افزایش امکانات رفاهی دانشجویان تحصیلات تکمیلی نیز گفت: کمک های معیشتی، انواع و اقسام وام های دانشجویی، افزایش فضای سلامتی، تعمیر و بازسازی خوابگاه ها و ساخت خوابگاه ها با کمک خیرین و بخش خصوصی بخش از امکاناتی است که در اختیار دانشجویان قرار گرفته است.
وی در خصوص ارسال اسامی سرپرستان دانشگاه ها به شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز افزود: طبق روال کارها انجام می شود و ما اسامی را به مرور به شورا ارسال می کنیم.
سامانه عرضه و تقاضای پژوهش (ساعت) امروز پس از طی دوره آزمایشی ۹ ماهه امروز توسط وزیر علوم رونمایی شد.
این سامانه بر پایه مصوبه نهم نوزدهمین جلسه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری که در اسفند ماه ۱۳۹۵ ابلاغ گردید، طراحی و راه‌اندازی شد و به استناد تبصره یک این مصوبه، «دستگاه‌های اجرایی برای اجرای طرح‌های پژوهشی خود، ملزم به ثبت طرح‌ها در سامانه عرضه و تقاضای پژوهش هستند.»
این سامانه در گام نخست، پیوند میان پایان‌نامه‌ها و رساله‌های تحصیلات تکمیلی را با نیازهای پژوهشی سازمان‌ها دنبال می‌کند. این پیوند با یک پایگاه روزآمد و جامع از تقاضای پژوهش (نیازها و حمایت‌ها) و عرضه پژوهش (توانمندی‌ها و نیاز به حمایت) پشتیبانی می‌شود.
همچنین، سازمان‌ها می‌توانند در این سامانه، درخواست‌ها و حمایت‌های خود را به آگاهی پژوهشگران برسانند که محور و موضوع پژوهش، تأمین منابع مالی، خدمات مشاوره، تأمین تجهیزات و سخت‌افزار، تأمین اطلاعات و مانند آنها را در بر دارد.
از سوی دیگر، دانشجویان تحصیلات تکمیلی می‌توانند توانمندی‌ها و گرایش‌های پژوهشی خود را به همراه حمایت‌هایی که برای پی‌گیری آنها نیاز دارند، به آگاهی سازمان‌ها برسانند.

منبع: ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: