۱۲ ارد ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۹

ساماندهی اسناد عادی بهترین راهبرد جلوگیری از گسترش حاشیه نشینی

حاشیه نشینی یکی از اصلی ترین آسیبهای اجتماعی است که به عنوان یکی از محورهای بحث های انتخاباتی مطرح شده است که در این راستا تثبیت مالکیت و ساماندهی اسناد عادی بهترین راهبرد جلوگیری از گسترش آن است.

به گزارش عیارآنلاین، حاشیه نشینی و گسترش آن در سال های اخیر به عنوان یکی از مهمترین معضلات اجتماعی محسوب می شود.  موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران در گفتگو با ایسنا در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ماه ۹۵، در رابطه با آمار حاشیه نشین با بیان آنکه ۱۹ میلیون نفر در مناطق ناکارآمد شهری ساکنند گفت: سکونت‌گاه‌های غیر رسمی یکی از مناطق ناکارآمد شهری محسوب می‌شود که جمعیت ساکن در این مناطق در حال حاضر بین ۱۰ تا ۱۱ میلیون نفر بوده و به این ترتیب هشت تا ۹ میلیون نفر نیز در بافت‌های فرسوده، بافت‌های تاریخی و روستاهای الحاقی به مناطق شهری ساکن هستند که مجموع کلی آنها به ۱۹ میلیون نفر می‌رسد. بر همین اساس این موضوع در رقابت های نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اهمیت پیدا کند و در مناظرات و دیگر برنامه های کاندیداها مطرح شود. حاشیه نشینی یکی از اصلی ترین تبعات رکود و بیکاری است که خود می تواند سرمنشا بسیاری از معضلات اجتماعی باشد.

ابراهیم رئیسی یکی از نامزدهای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در مناظره اجتماعی ۸ اردیبهشت ماه، یکی از راهکارهای حل این معضل را تثبیت مالکیت ها عنوان کرد. تثبیت مالکیت ها به معنی ارائه سند مالکیت به افراد ساکن در این مناطق است تا بدین ترتیب بتوانند از خدماتی مانند تسهیلات بانکی برای نوسازی مسکن خود بهره ببرند. علی رغم این که تثبیت مالکیت ها می تواند کمکی به افراد ساکن در این مناطق در کوتاه مدت باشد ولی در بلند مدت نمی تواند معضل حاشیه نشینی را حل کند.

یکی از عوامل گسترش مناطق حاشیه نشین، رواج اسناد عادی است. اسناد عادی بدلیل عدم قابلیت رهگیری و ثبت سوابق، تسهیل کننده مبادله اراضی حاشیه شهرها هستند. افراد سودجو بعد از تصرف اراضی حاشیه شهرها و تفکیک آن ها با استفاده از اسناد عادی و به صورت ظاهرا قانونی و با قیمت پایین تر به افراد مستضعف می فروشند. بنابراین عدم ساماندهی اسناد عادی و رواج آن ها یکی از عوامل مهم نابودی سرمایه اندک قشر مستضعف جامعه و گسترش فقر و حاشیه نشینی است. در واقع، افراد مستضعف که ناتوان از تامین زمین مناسب هستند با خرید این زمین‌ها و تحمل دردسرهای آتی آن، سرمایه اندک خود را هم از دست می‌دهند.

علیرضا ساوری، مدیرکل پیشگیری‌های وضعی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه در گفتگو  با خبرگزاری میزان در تاریخ ۲۰ آذرماه ۹۵، ممانعت از تفکیک و معامله زمین خارج از چارچوب‌های قانونی را یکی از راهکارهای جلوگیری از گسترش حاشیه نشینی عنوان کرد. این در حالی است که علی رغم اهمیت فراوان ممانعت از معامله زمین ها خارج از چارچوب قانونی، نکته حائز اهمیت این است که خیلی از زمین های حاشیه شهرها در چارچوب قانون و با استفاده از اسناد عادی معامله می شوند، بنابراین با این وضعیت و به دلیل این که اسناد عادی از سوی قانون گذار دارای اعتبار شمرده شده اند نه تنها نمی توان مانع از معاملات غیر قانونی شد بلکه حاشیه نشینی در بستر قانون افزایش پیدا خواهد کرد.

بنابراین مهم ترین ابزار افراد سودجو در بحث تفکیک اراضی و فروش آنها، بهره گیری از قولنامه، بیع نامه و به طور کلی، اسناد عادی است که مورد اعتماد مردم است و نزد حاکمیت نیز دارای اعتبار است. علی رغم این تبعات، اسناد عادی ابزار تسهیل انجام معاملات توسط مردم است و در نتیجه، قابل حذف از سیستم مبادلات نیستند، اما می‌توان به منظور کاهش ریسک معاملات و همچنین کاهش تبعات آن، ساماندهی اسناد عادی و ثبت آن و حفظ سوابق را مد نظر قرار داد. بنابراین لازم است نمایندگان محترم مجلس اصلاح قوانین مرتبط را در راستای ساماندهی اسناد عادی در دستور کار خود قرار دهند.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: