گزارش// بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی در ۴ سال اخیر، افزایش ۹٫۵برابری داشته است

گزارش// حجم بدهی بانک‌های تجاری دولتی و بانک‌های غیردولتی و خصوصی از ۵ هزار و ۸۱۲ میلیارد تومان در مرداد ماه ۹۲ با افزایش ۹٫۵ برابری به ۵۵ هزار و ۲۴۰ میلیارد تومان در پایان بهمن ماه سال ۹۵ رسید.

به گزارش عیارآنلاین، کنترل بدهی بانک‌ها و عدم تامین مالی از محل پول پرقدرت بانک مرکزی از مهم‌ترین برنامه‌های اعلامی دولت و بانک مرکزی در دوران دولت یازدهم بود.

به همین دلیل تامین مالی طرح ناتمام مسکن مهر محدود شد و این محدودیت بخش زیادی از پروژه‌ها را به تعطیلی کشاند.

البته بانک مرکزی با روش‌های مختلفی از جمله تمدید خط اعتباری پرداختی و اختصاص چند هزار میلیارد تومان به تامین مالی برخی پروژه‌های باقی مانده پرداخت اما کار به جایی رسید که با گذشت ۳ سال و ۹ ماه از استقرار دول یازدهم هنوز این پروژه به اتمام نرسیده است.

فارغ از اینکه این تصمیم از منظر اقتصاد کلان تصمیم درستی بود یا خیر، پایبندی دولت و بانک مرکزی به این تصمیم قابل بررسی و ارزیابی است.

طبق آمار بانک مرکزی، بدهی بانک‌های غیردولتی، خصوصی و موسسات اعتباری به بانک مرکزی در مرداد ماه سال ۹۲ رقمی بالغ بر ۳ هزار و ۱۴۹ میلیارد تومان بوده است. اما این بدهی براساس آخرین گزارش بانک مرکزی، در پایان بهمن ماه سال گذشته به ۴۰ هزار و ۵۳۰ میلیارد تومان رسیده است.

به عبارت دیگر بدهی این بانک‌ها در سه سال و ۷ ماه ۱۲٫۸ برابر شده است و ۳۷ هزار و ۳۸۱ میلیارد تومان افزایش یافته است.

همچنین بدهی بانک‌های تجاری دولتی به بانک مرکزی از ۲ هزار و ۶۶۳ میلیارد تومان در مرداد ماه ۹۲ به با جهش ۵٫۵ برابری به ۱۴ هزار و ۷۱۰ میلیارد تومان رسیده است.

بدهی بانک‌های تخصصی هم از ۴۷ هزار و ۶۹۶ میلیارد تومان به ۶۰ هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان افزایش یافته اما به نظر می‌رسد بخش عمده این رشد ناشی از پرداختی‌های مسکن مهر باشد و به همین دلیل در این ارزیابی کنار گذاشته می‌شود.

بنابراین بدهی کل بانک‌ها (بدون در نظر گرفتن بانک‌های تخصصی) از مرداد ماه ۹۲ تا بهمن ماه ۹۵ به میزان ۴۹ هزار و ۴۲۸ میلیارد تومان افزایش یافته و با توجه به اینکه رقم بدهی در مرداد ماه ۹۲ بالغ بر ۵ هزار و ۸۱۲ میلیارد تومان بوده، در این مدت بدهی این بانک‌ها ۹٫۵ برابر شده است.

* ماخذ بانک مرکزی

دوره بدهی بانک‌های تجاری دولتی به بانک مرکزی درصد رشد
مرداد ۹۲ ۲ هزار و ۶۶۳ میلیارد تومان
بهمن ۹۵ ۱۴ هزار و ۷۱۰ میلیارد تومان ۵٫۵ برابر

* ماخذ بانک مرکزی

دوره بدهی بانک‌های غیر دولتی و موسسات اعتباری میزان افزایش
مرداد ۹۲ ۳ هزار و ۱۴۹ میلیارد تومان
بهمن ۹۵ ۴۰ هزار و ۵۳۰ میلیارد تومان ۱۲٫۸ برابر

* ماخذ بانک مرکزی

دوره بدهی بانک‌های تخصصی به بانک مرکزی میزان افزایش
مرداد ۹۲ ۴۷ هزار و ۶۹۶ میلیارد تومان
بهمن ۹۵ ۶۰ هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان ۳۶ درصد

* ماخذ بانک مرکزی

دوره کل بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی به غیر از بانک‌های تخصصی درصد رشد
مرداد ۹۲ ۵ هزار و ۸۱۲ میلیارد تومان
بهمن ۹۵ ۵۵ هزار و ۲۴۰ میلیارد تومان ۹٫۵ برابر

بر اساس این گزارش، با توجه به اینکه از مجموع ۵۵ هزار میلیارد تومان اعتبار پرداخت شده برای مسکن مهر، ۵ هزار میلیارد تومان آن تمدید خط اعتباری بوده است، میزان پولی که بانک‌های تجاری دولتی و بانک‌های غیردولتی و خصوصی در دوران دولت یازدهم از بانک مرکزی گرفتند تقریبا معادل تامین مالی طرح مسکن مهر بوده است.

ممکن است در پاسخ به این نقد گفته شود این پول‌ها، اضافه برداشت بوده و بانک‌ها بابت آن ۳۴ درصد جریمه می‌شوند اما یادمان نرود که در سال ۹۴ با مصوبه بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار اضافه برداشت‌های بانک‌ها تا پیش آن مصوبه به خط اعتباری تبدیل شد و همواره بانک مرکزی برای رفع چالش بانک‌ها از این اقدامات انجام داده است.

منبع: فارس

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: