۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۱۵
وزیر نیرو خبر داد

مذاکره ایران و اتحادیه اروپا برای صادرات برق به قاره سبز از خاک ترکیه

وزیر نیرو گفت: احتمال صادرات برق ایران به اروپا از طریق خاک ترکیه وجود دارد و در این زمینه مذاکراتی بین طرفین در حال انجام است که رد صورت نهایی شدن، این مذاکرات با حضور ترکیه، چندجانبه خواهد شد.

به گزارش عیارآنلاین، «حمید چیت‌چیان» در حاشیه اولین گردهمایی تجاری ایران و اتحادیه اروپا در حوزه انرژی‌های پایدار در جمع خبرنگاران اظهار داشت:‌ ایران شیوه‌های مشخصی برای اینکه به اهداف مورد نظر در حوزه‌های انرژی تجدیدپذیر دست پیدا کند اتخاذ کرده است.

وی افزود: برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر اولین اقدام این است که وزارت نیرو و دولت ایران یک نظام تشویق‌کننده برق تولیدی از منابع تجدیدپذیر را تدوین و آن را از بخش خصوصی خریداری کند.

وزیر نیرو با بیان اینکه “تجربه دنیا نشان داده است که این سیاست می‌خواهد میزان توجه سرمایه‌گذاران به این بخش را افزایش دهد، بنابراین مدت زمان خرید تضمینی برق از انرژی‌های تجدیدپذیر به ۲۰ سال افزایش یافته است”، گفت: قیمت خرید تضمینی برق از انرژی‌های تجدیدپذیر بسته به نوع انرژی و تکنولوژی متفاوت است، اما متوسط قیمت خرید تضمینی برق ۱۱ سنت است.

چیت چیان تصریح کرد: دومین روش برای حمایت از خرید تضمینی برق از انرژی تجدیدپذیر و توسعه آن مساعد کردن زمینه سرمایه‌گذاری خارجی است، چرا که ایران دارای قانون حمایت از سرمایه‌گذاری خارجی است و ضمانت لازم را می‌پذیرد.

وی ادامه داد: در حال حاضر بیشترین تمایل از سوی شرکت‌های بخش خصوصی در رابطه با سرمایه گذاری در بخش  انرژی‌های تجدیدپذیر است و رقم درخواست ثبت شده تاکنون ۳٫۶ میلیارد دلار است، بنابراین علاوه بر این دو روش، روش جدیدی نیز در حال انجام است که بزودی اعلام خواهد شد.

وزیر نیرو از برگزاری مناقصات جدید برای توسعه انرژی های تجدیدپذیر در ایران خبر داد و گفت:‌برای توسعه انرژی تجدیدپذیر قرار است مناقصه احداث نیروگاه های تجدیدپذیر به ظرفیت بیش از ۱۰۰ مگاوات برگزار شود و هر سرمایه‌گذاری که کمترین رقم فروش برق را ارائه کند آن را انتخاب خواهیم کرد.

وی افزود: این قوانین حکم می‌کند که تا ۵ سال آینده ایران ۵ هزار مگاوات نیروگاه‌های انرژی تجدیدپذیر نصب و راه‌اندازی کند.

چیت چیان با اشاره به اینکه ایران رد حال حاضر در تأمین نفت قاره اروپا نقش دارد، گفت: اخیرا ایران تصمیم گرفته است که سرمایه‌گذاری لازم در حوزه LNG هم داشته باشد بنابراین یکی از پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های بالقوه برای همکاری بین ایران و اروپا تامین گاز و سپس برق خواهد بود.

وزیر نیرو تصریح کرد: مسلماً مبنای فروش گاز به اروپا مذاکرات میان کمیسیونر انجمن انرژی اتحادیه اروپا و وزیر نفت خواهد بود اما درخصوص برق امروز پیشنهاد کردم که این موضوع مورد گفت‌وگو و بحث طرفین قرار گیرد.

این عضو کابینه دولت با بیان اینکه “در حال حاضر ایران با ۷ کشور همسایه خود ارتباط الکتریکی دارد”، گفت: بزودی نیز با کشورهای گرجستان و روسیه نیز این ارتباط الکتریکی برقرار خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: احتمال صادرات برق ایران به اروپا از طریق خاک ترکیه وجود دارد و در این زمینه مذاکراتی بین طرفین در حال انجام است که رد صورت نهایی شدن، این مذاکرات با حضور ترکیه، چندجانبه خواهد شد.

منبع: تسنیم

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: