۱۰ ارد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۱۱
وزیر نفت:

ایران آماده همراهی برای تمدید توافق اوپک است/ادامه مذاکره با توتال

وزیر نفت گفت: اگر اکثریت اعضای اوپک از تمدید توافق کشورهای عضو و غیر عضو اوپک برای کاهش عرضه نفت حمایت کنند، ایران هم مانند گذشته با دیگر اعضای این سازمان همراه می‎شود.

به گزارش عیارآنلاین، بیژن زنگنه پس از دیدار با میگل آریاس کانته، کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا در باره این که آیا ایران مانند عربستان و دیگر اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) برای تمدید توافق ۶ ماهه کاهش عرضه نفت خام ازسوی کشورهای عضو و غیرعضو اوپک حمایت می‎کند و این که شانس تمدید این توافق چه اندازه است، بیان داشت: ما در روزهای اخیر سیگنال‎های مثبتی از سوی کشورهای عضو و غیرعضو اوپک به منظور تمدید این توافق ۶ ماهه برای نیمه دوم سال ٢٠١٧ میلادی دریافت کرده‎ایم.
وی افزود: سطح کنونی تولید نفت خام ایران بر اساس منابع ثانویه اوپک (غیررسمی) نزدیک به روزانه سه میلیون و ٨٠٠ هزار بشکه است و ما در زمان تعیین شده برای توافق اوپک به تعهد خود پایبند بوده‎ایم، اگرچه تصمیم داریم تولید نفت خود را افزایش دهیم.
وزیر نفت در باره این که آیا شما فکر می کنید که در نشست آتی وزیران نفت و انرژی اوپک در وین بر سر تمدید توافق کاهش عرضه به توافق می‌رسند، اضافه کرد: ما سیگنال‎های مثبتی برای حصول این توافق دریافت کرده ایم.
زنگنه درباره این که چه زمانی نخستین مناقصه برای امضای قراردادهای جدید نفتی با شرکت‎های بین المللی برگزار می‎شود و این که هدف شما همکاری با شرکت‎های آسیایی و روس خواهد بود یا با شرکت توتال هم قراردادی امضا خواهید کرد، گفت: ما به طور جدی در حال مذاکره با توتال و دیگر شرکت‎ها مانند مرسک دانمارک، لوک اویل روسیه، پرتامینای اندونزی، وینترسهال آلمان، او ام وی اتریش هستیم.
وی افزود: در مرحله نخست ما برای ارائه طرح جامع توسعه (MDP) میدان‎های نفت و گاز با شرکت‎های بین المللی تفاهم‎ نامه امضا کردیم، سپس به مذاکره درباره مسائل مالی و قراردادی خواهیم پرداخت و این روند به زمان نیاز دارد، اما ما در حال گذراندن این مراحل هستیم و پیشرفت آن قابل قبول است.
وزیر نفت در پاسخ به پرسشی درباره این که به نظر شما نخستین پروژه چه میدانی خواهد بود، عنوان کرد: شاید فاز ١١ میدان گازی پارس جنوبی باشد.
زنگنه در باره این که آیا به نظر شما مانعی برای سرمایه‎گذاری شرکت‎های اروپایی در ایران وجود دارد، گفت: این موضوع به خود آنها و خواست اتحادیه اروپا بستگی دارد، در گذشته زمانی که ازسوی آمریکا محدودیت‎هایی برای شرکت‎های اروپایی وجود داشت، این شرکت‎ها می توانستند با حمایت اتحادیه اروپا وارد صنعت نفت و گاز ایران شوند.
وی اضافه کرد: امیدواریم که اتحادیه اروپا از شرکت‎های اروپایی برای همکاری در صنعت نفت و گاز و مشارکت در پروژه‎های ایران حمایت کند و بسیار روشن است که ١۵ سال پیش زمانی که ما توسعه ۶ تا هفت فاز پارس جنوبی را آغاز کردیم سیگنال‎های مهمی به بازارهای بین المللی فرستادیم.
وزیر نفت ادامه داد: ما فازهای پارس جنوبی را در دوران تحریم توسعه دادیم و این به معنای این است که هیچ کس نمی‎تواند توسعه صنعت نفت و گاز ایران را متوقف کند، شاید تنها بتوانند روند سرعت فعالیت‎های توسعه‎ای ما را کند کنند.
زنگنه تاکید کرد: من فکر می کنم مشکل، مسائل اعتباری و مالی نیست بلکه سیاسی است، زیرا با توجه به فعالیت‎هایی که شرکت‎های بین المللی در ایالات متحده آمریکا دارند، ازسوی دولت این کشور با محدودیت‎ها و فشارهایی روبه‎رو می‎شوند.
وی گفت: من امیدوارم که اتحادیه اروپا از شرکت‎های اروپایی برای حضور و مشارکت در کشوری که بزرگ ترین دارنده ذخایر نفت و گاز جهان است، به منظور تضمین عرضه امنیت انرژی نه تنها در اروپا بلکه همه جهان، حمایت کند.
وزیر نفت در واکنش به این پرسش که شرکت شلمبرژه آمریکا گفته است تصمیمی برای همکاری با ایران ندارد آیا این موضوع به تحریم‎ها و محدودیت‎ها مربوط می‎شود، گفت: این موضوع به خود شرکت‎ها بستگی دارد اگر بیایند می توانند از فرصت خوب همکاری با صنعت نفت و گاز ایران استفاده کنند و اگر امتناع کنند ما با شرکت‎های دیگری همکاری خواهیم کرد.
زنگنه درباره مذاکرات با اتحادیه اروپا در حوزه انرژی هم گفت: اتحادیه اروپا با وزارت‎خانه‎ های نیرو، نفت و سازمان حفاظت محیط زیست مذاکراتی دارد، ما از گسترش همکاری ‏‎ها و مذاکرات استقبال می‎کنیم و محورهای مذاکره درباره مسائلی مانند بهینه سازی مصرف انرژی در صنایع، انرژی‎های تجدید پذیر، مسائل زیست محیطی و جلوگیری از سوزاندن گازهای مشعل است.
وی افزود: ما درباره ادامه مذاکرات در این حوزه‎ها و پیدا کردن راهی برای توسعه همکاری‎ها با مقام‎ های اتحادیه اروپا گفت‎و‎گو کردیم و اتحادیه اروپا خواهان مشارکت در صنعت نفت و گاز ایران هستند و ما نه تنها از حضور شرکت‎های بزرگ اروپایی بلکه از همکاری با شرکت ‎های متوسط این قاره نیز استقبال می‎کنیم.
وزیر نفت درباره آمادگی ایران برای صادرات گاز به قاره اروپا گفت: ما حجم بالایی گاز داریم و در دولت یازدهم ما بیش از ٣٠٠ میلیون مترمکعب گاز با وارد مدار کردن ١١ فاز جدید پارس جنوبی به تولید گاز شیرین خود اضافه کردیم.
زنگنه تصریح کرد: اولویت ما برای آینده صادرات گاز با خط لوله به کشورهای همسایه ایران است و ما فکر می کنیم بهترین راه برای عرضه گاز به اروپا صادرات به صورت گاز طبیعی مایع شده (ال ان جی) است، زیرا ما برای صادرات گاز از طریق خط لوله به این قاره با دشواری ‎های روبه‎رو هستیم، اما مشکل اصلی موضوع اختلاف قیمت ال.ان.جی در اروپا و آسیای شرقی است.
وی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره ین که آیا مذاکره با توتال برای اجرای پروژه ال.ان.جی در ایران ادامه خواهد داشت، گفت: ما این موضوع را رد نمی‎کنیم اما در عین حال نمی توانیم برای یک بازه نامحدود منتظر سرمایه گذاران باشیم.
به گزارش ایرنا، ایران با برخورداری از ۳۳٫۷ تریلیون مترمکعب ذخایر اثبات شده از بزرگترین کشورهای دارنده ذخایر گاز طبیعی در جهان است که پیش بینی می شود تا ۲۰۰ سال آینده از این نعمت برخوردار باشد.
این حجم عظیم ذخایر گازی، ایران را به یکی از بزرگترین صادرکنندگان بالقوه این محصول هیدروکربوری تبدیل کرده است به طوری که تخمین زده می شود که در صورت فراهم شدن شرایط، ایران بتواند ۱۰ درصد تجارت گاز دنیا را در اختیار بگیرد.
با توجه به محدودیت انتقال گاز از طریق خط لوله، بخشی از صادرات گاز ایران به مناطق دوردست باید به صورت گاز طبیعی مایع شده (LNG ) انجام شود که تحقق آن نیاز به ایجاد زیرساخت ها و تامین تجهیزات مورد نیاز دارد.
برای اجرای طرح ال.ان.جی، ایران مذاکرات متعددی را با شرکت های اروپایی، کره ای و ژاپنی انجام داده است.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: