۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۰

حجتی: پشتیبانی های دولت یازدهم از بخش کشاورزی بی نظیر بوده است

حجتی، وزیر جهاد کشاورزی: در دولت یازدهم، راهبری و مدیریت بخش کشاورزی در راستای دستیابی به کشاورزی اقتصادی و تولید انبوه بوده و در این مسیر مجموعه ای سیاست ها،تدابیر و تمهیدات اتخاذ شده و از سوی دولت پشتیبانی های بی نظیری به عمل آمده است. کشاورزی کشور در حال گذر از مرحله کشاورزی سنتی و معیشتی به سمت کشاورزی اقتصادی و تولید انبوه است،گفت: در کشاورزی معیشتی،تامین نیازهای غذایی روزمره محوریت دارد ولی در کشاورزی اقتصادی و تولید انبوه نیازمند مجموعه ای از خدمات متنوع و گسترده هستیم و باید در هم پیوندی نظامند حوزه تولید با خدمات مورد نیاز پیش و پس از تولید و به صورت زنجیره ای وابسته باشیم تا منافع اعضای زنجیره تامین شود.

به گزارش عیارآنلاین، مهندس محمود حجتی در نشست با کشاورزان و بهره برداران بخش کشاورزی استان قزوین با بیان این مطلب،اظهار داشت: در سه سال و نیم گذشته دولت تلاش کرده تا حضور خود را در فعالیت های میدانی تصدی گری به حداقل برساند و متقابلا در حوزه سیاستگذاری و برنامه ریزی های اصولی برای کشاورزی حضوری فعال و اثربخش داشته باشد.

وی با بیان این که کشاورزی کشور در حال گذر از مرحله کشاورزی سنتی و معیشتی به سمت کشاورزی اقتصادی و تولید انبوه است،گفت: در کشاورزی معیشتی،تامین نیازهای غذایی روزمره محوریت دارد ولی در کشاورزی اقتصادی و تولید انبوه نیازمند مجموعه ای از خدمات متنوع و گسترده هستیم و باید در هم پیوندی نظامند حوزه تولید با خدمات مورد نیاز پیش و پس از تولید و به صورت زنجیره ای وابسته باشیم تا منافع اعضای زنجیره تامین شود.

حجتی با اشاره به این که در کشاورزی اقتصادی تولید براساس تقاضا و واقعیت های محیط بیرون از تولید یعنی بازار مصرف صورت می گیرد و در این کشاورزی باید شرایط نیازهای پیش از تولید نیز فراهم شود.

وی با بیان این که مازاد تولید محصولات کشاورزی حاصل کشاورزی تولید انبوه است و این مهم براساس راهبرد ارتقا بهره وری در واحد سطح به دست آمده است،خاطرنشان کرد: دولت یازدهم،حمایت ها و پشتیبانی های متنوع و گسترده ای را برای صادرات این محصولات و حضور در بازارهای جهانی انجام داده که اعطای مشوق های صادراتی،اتخاذ سیاست های بازرگانی مناسب،تقویت دیپلماسی کشاورزی،امضای تفاهم نامه های بهداشتی گیاهی و دامی و توافقات دو و چندجانبه برای صادرات محصولات کشاورزی از جمله این اقدامات حمایتی است.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این که استان قزوین ظرفیت های بالایی در بخش کشاورزی دارد،اظهار داشت:کشاورزی استان قزوین یک کشاورزی بهره ور است و به سمت اقتصادی شدن و تولید انبوه و استانداردها و معیارهای جهانی در حال حرکت است.

حجتی با بیان این که درون زایی و برون نگری در سیاست های اقتصاد مقاومتی مورد تاکید قرار گرفته است،خاطرنشان کرد:برای تقویت اقتصاد ملی باید ضمن شناسایی و بهره گیری از ظرفیت های داخلی با دنیا تعامل و مراوده داشته باشیم و از تجارب این کشورها استفاده کنیم.

در این نشست،نمایندگان کشاورزان و تشکل های تولیدی مسایل حوزه های مختلف بخش کشاورزی استان را مطرح و از اقدامات وزارت جهاد کشاورزی در حمایت از تولید داخلی تقدیر کردند.

منبع: آریا

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: