۱۰ ارد ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۱۷

ضعف آماری و حمایتی در حوزه ناباروری کشور

در حالی کشورهایی مانند فرانسه، آلمان و انگلستان  برنامه‌های زیادی برای حمایت از ناباروران ارائه داده اند که کشورایران نه‌تنها برنامه‌ای جامع در حمایت از ناباروران نداشته بلکه حتی آمار دقیقی نیز از تعداد زوج‌های نابارور در دسترس ندارد.

به گزارش عیارآنلاین، کشورهای توسعه‌یافته با درک اهمیت استراتژیک جمعیت در نیل به توسعه، سیاست‌های افزایش جمعت خود را از چندین دهه پیش آغاز کرده‌اند. ازجمله برنامه‌های موجود در این سیاست‌ها برنامه حمایت از ناباروران است؛ چراکه ناباروران گروه بزرگی از جمعیت هستند که خواهان فرزندند اما قادر به داشتن آن نیستند که این امر اهمیت توجه به این گروه را دوچندان می‌کند.

به‌عنوان‌مثال کشور فرانسه برای درمان نابارورانی که شرایط لازم را دارا هستند ۴ دوره درمان پیشرفته IVF و ۶ دوره درمان IUI را به‌صورت رایگان پرداخت می‌کند. نتایج به‌دست‌آمده از این حمایت‌ها نیز بدین‌صورت است که در درمان IVF، بیست و دو درصد موفقیت و در ICSI(نوع پیشرفته IVF) بیست و سه درصد موفقیت داشته‌اند.

همچنین حمایت‌های انجام‌شده برای درمان ناباروران در آلمان بدین‌صورت است که برای درمان بیماران دارای شرایط هفتاد درصد هزینه‌های ۴ دوره IVF و تمام هزینه‌های ۶ تا ۸ دوره IUI پرداخت می‌شود که میزان موفقیت‌های حاصل از این حمایت‌ها بیست و نه درصد موفقیت در IVF و بیست و هشت درصد در IUI است.

دولت انگلستان نیز برای درمان ناباروران دارای شرایط ۳ دوره IVF و ۶ دوره IUI به‌صورت رایگان انجام می‌دهد. نتایج به‌دست‌آمده از این حمایت‌ها بدین‌صورت است که در روش IVF، بیست و شش درصد موفقیت و در روش ICSI، سی درصد موفقیت به‌دست‌آمده است.

هرچند اهمیت توجه و حمایت از ناباروران در دستیابی به توسعه غیرقابل کتمان است اما در ایران نه‌تنها حمایتی جامع از ناباروران نمی‌شود بلکه حتی آمار دقیقی نیز از تعداد زوج‌های نابارور وجود ندارد.

بنا بر آمارهای حداقلی موجود بیست درصد از زوجین و به عبارتی بهتر از هر ۵ زوج ۱ زوج نابارورند اما تا سال ۱۳۹۵ هیچ‌گونه حمایت مالی از ناباروران وجود نداشته است. در سال ۱۳۹۵ هم بودجه‌ای معادل صد و پنج میلیارد تومان برای تشخیص و درمان ناباروران در نظر گرفته‌شده است که آمار رسمی در رابطه با میزان اثرگذاری و موفقیت آن وجود ندارد. بعلاوه اینکه این بودجه با توجه به هزینه‌های درمانی و تعداد زوج‌های نابارور بسیار ناچیز به شمار می‌رود؛ به‌طوری‌که به ازای هر نفر هفده هزار و پانصد تومان تخصیص‌یافته است که با توجه به هزینه‌های بسیار زیاد درمان ناباروری حتی گوشه کوچکی از هزینه‌های ۱۰ تا ۱۵ میلیونی درمان را نیز شامل نمی‌شود.

تأسف‌بارتر اینکه حتی آمار رسمی از میزان موفقیت‌های به‌دست‌آمده از درمان ناباروران در کشور وجود ندارد. نبود این اطلاعات دقیق و شفاف در درمان ناباروری از سویی باعث خروج ارز از کشور برای درمان در کشورهای اروپایی شده است؛ همچنین موجب ارائه آمارهای نادقیق و بعضاً متفاوت از سوی مسئولین شده است و که این امر ضرورت وجود بانک اطلاعاتی در درمان ناباروری را نشان می‌دهد؛ درواقع مرجعی برای ارائه آمار میزان ناباروران، نسبت جنسیتی ناباروران، میزان حمایت‌های انجام‌شده از آن‌ها، قوانین وضع‌شده در حمایت از درمان ناباروران، روش‌های مورد تائید در درمان، کلینیک‌ها و بیمارستان‌های مورد تائید و همچنین تعرفه‌های تعیین‌شده برای درمان نیاز است که نیاز به این مرجع اطلاعاتی در درمان ناباروری در ایران بخصوص پس از مطرح‌شدن طرح «سیاست‌های کلی جمعیت» دوچندان شده است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: