۶ ارد ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۱۹

صادرات ۷ میلیارد دلار محصولات معدنی در سال ۹۵

ارزش صادرات بخش معدن و صنایع معدنی در حالی که در سال گذشته به بیش از ۷ میلیارد دلار رسید، زنجیره فولاد نیز شاهد رکورد شکنی صادرات شد. هم چنین در سال ۱۳۹۵ شرکت های فولادی بیش از ۶ میلیون و ۶۰۰هزار تن از تولیدات خود را روانه بازارهای هدف کردند.

به گزارش عیارآنلاین، از روابط عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت،‌ آمارهای گمرک جمهوری اسلامی نشان می دهد از ابتدای فروردین تا پایان اسفند سال گذشته، ۵۷ میلیون و ۶۴۸ هزار و ۱۶۴ تن انواع محصولات معدنی شامل محصولات زنجیره فولاد، مس، آلومینیوم، سیمان، سرب، روی، فلزات و سنگ های گرانبها، زغال سنگ و کک، انواع فرو، کروم، مولیبدن، تیتان، میکا، نیکل، آنتیموان، انواع سنگ و غیره صادر شد.

میزان ارزش این محصولات صادر شده نیز بیش از ۷ میلیارد بوده است. میزان صادرات محصولات معدنی طی سال ۹۵ در مقایسه با سال ۹۴، از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب ۳۸ درصد و ۱۷ درصد رشد یافت.

طی ۱۲ ماه سال قبل بیش از ۷ میلیارد دلار از تولیدات این بخش روانه بازارهای هدف شد.

صادرات این بخش از اقتصاد کشور، سهم ۴۴درصدی از نظر وزنی و سهم ۱۶درصدی از نظر ارزشی از کل تجارت خارجی را به دست آورد.

بیشترین صادرات از نظر ارزشی، مربوط به زنجیره فولاد و صنایع پایین دستی با ۲ میلیارد و ۶۹۹ میلیون دلار و کمترین میزان مربوط به آنتیموان بوده است.

طی سال گذشته بیش از ۶میلیون و ۶۰۰هزار تن فولاد صادر شد که چنین رقمی در تاریخ صادرات کشور بی سابقه است. کاهش واردات در بخش واردات، ۵ میلیون و ۸۹۲ هزار و ۵۹۱ تن انواع محصولات معدنی به ارزش ۳ میلیارد و ۷۴۳ میلیون دلار وارد کشور شد که که در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۴ از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب ۲۶ درصد و ۱۷ درصد کاهش نشان می دهد.

بیشترین میزان واردات از نظر وزنی متعلق به زنجیره فولاد و محصولات پایین دستی با ۴ میلیون و ۱۶ هزار و ۹۳۷ تن و کمترین حجم به زنجیره مولیبدن با ۷۵ تن اختصاص داشته است.

از نظر ارزشی نیز، بیشترین واردات مربوط به زنجیره فولاد و صنایع پایین دستی با ۲ میلیارد و ۵۳۳ میلیون دلار و کمترین به زنجیره مولیبدن بوده است.

میزان واردات زنجیره فولاد از نظر تناژ و ارزشی به ترتیب کاهش ۱۶ درصدی و ۱۷درصدی را به ثبت رساند. سهم بخش واردات از تجارت خارجی کشور در سال ۹۵ از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب ۱۸ درصد و ۸ درصد بوده است.

منبع: آنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: