۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۲۹
اجرای قانون تسهیل ازدواج جوانان

بهترین شعار برای جلب آرای ۱۲ میلیون جوان

وام ودیعه مسکن، مسکن موقت برای زوج‎‌‌های جوان، پرداخت کمک ‌هزینه قرض‌الحسنه به زوج‌های که شاغل نیستند، در اختیار قرار دادن تالار برای برگزاری جشن، دو برابر کردن پرداخت تسهیلات به سربازان و دانشجویان و… از جمله تسهیلاتی است که در قانون تسهیل ازدواج در سال ۱۳۸۴ تصویب شد و هنوز اجرایی نشده است.

 به گزارش عیارآنلاین، در هر انتخابات، از سوی کاندیدای شرکت کننده، برای جلب آرای مردم، وعده‌هایی داده می‌شود. به دلیل اینکه بیشترین گروه سنی جمعیت کشور از جوانان تشکیل شده است، اکثر شعارهای تبلیغاتی کاندیدها، بر محور حل مشکلات و حمایت از جوانان می‌چرخد. در حالی این جنس شعارها هر ساله در کشور ما تکرار می‌شود که تعداد زیادی قانون در کشور جهت حمایت از جوانان وجود دارد که اجرایی نشده است. قوانینی که نیازهای اصلی جوانان از طریق آنها پوشش داده شده است و در صورت اجرا بخش عمده‌ی مشکلات برطرف خواهد شد.

قانون تسهیل ازدواج جوانان یکی از این قوانینی است که ۱۲ سال پیش در سال ۱۳۸۴ در مجلس شورای اسلامی جهت تسهیل بسیاری از نیازهای جوانان تصویب شد. وام ودیعه مسکن، مسکن موقت برای زوج‎‌‌های جوان، پرداخت کمک ‌هزینه زندگی به صورت قرض‌الحسنه به زوج‌هایی که هیچ کدام اشتغال به کار ندارند، در اختیار قرار دادن تالارها و باشگاه‌های رفاهی برای برگزاری جشن ازدواج، دو برابر کردن پرداخت تسهیلات به سربازان و دانشجویان و… از جمله تسهیلاتی است که در این قانون برای حل مشکل ازدواج در نظر گرفته شده است.

برای پشتیبانی مالی از این قانون، صندوقی با نام اندوخته جوانان در نظر گرفته شده بود. باید ۳ ماه بعد از تصویب این قانون، اساسنامه آن توسط دولت تهیه و برای تصویب به مجلس فرستاده می‌شد. اما دولت نهم پنج ماه بعد از تصویب قانون، از ادغام چند صندوق از جمله صندوق اندوخته جوانان (این صندوق هنوز ایجاد نشده بود)، صندوق اشتغال و ازدواج مهر امام رضا را ایجاد کرد. دولت در نظر داشت به وسیله این صندوق، مشکل اشتغال و ازدواج جوانان را حل نماید اما در واقع این کار باعث شد که مسئله ازدواج و به تبع آن اجرای مواد قانون تسهیل ازدواج جوانان به حاشیه برود.

سال۱۳۹۱ و ۷ سال پس از تصویب این قانون، محمدصادق اکبری معاون سامان دهی امور جوانان، خبر از اصلاح قانون برای اجرای آن داد، اما در این زمینه فقط نشستی با عنوان «تدوین اصلاح قانون تسهیل ازدواج جوانان» برگزار شد. در همین سال و در چهل و نهمین جلسه ستاد ملی جوانان، تدوین آیین‌نامه اجرایی قانون به عهده معاونت امور زنان ریاست جمهوری گذاشته شد، اما در ادامه هیچ خبری در این مورد منتشر نشده است. محمود گلزاری معاون سامان‌دهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان دولت یازدهم در سال۱۳۹۳ گفت: «حتی بیشتر از مفاد این قانون اجرا شده است.»

سال ۱۳۹۵ نمایندگان مجلس دهم و مدیران دولت خبر از پیگیری برای اصلاح و اجرای قانون تسهیل ازدواج جوانان دادند. صبحی‌قراملکی مدیرکل دفتر تعالی خانواده ۲۶ دی ماه ۱۳۹۵ گفت: «پیشنهادات دستگاه‌های اجرایی و اعضای کمیسیون تخصصی ازدواج و خانواده دریافت شد و ان‌شاالله تا پایان آذرماه جلسه توجیهی با نمایندگان برگزار و سپس این لایحه به مجلس ارائه می‌شود.» اما یک ماه بعد در مصاحبه با عیار‌آنلاین در چرخشی عجیب با بیان اینکه، قوه‌ مقننه باید اقدامات لازم برای بازنویسی این قانون را انجام دهد و در اختیارات ما نیست، گفت: «به عنوان قوه مجریه فقط می­توان پیشنهاد داد».

نقل قول‎‌های فوق بخشی از صحبت‌های مسئولین در این ۱۲ سال بود و این گمانه به ذهن می‌رسد که  مسئولین امور جوانان همتی برای حل مشکلات این قشر ندارند.

سال ۸۴ زمانی که قانون تصویب شد، ۷ میلیون جوانان مجرد در سن ازدواج وجود داشت، اگر این قانون به مرحله اجرایی می‌رسید، بسیاری از مشکلات جوانان برای ازدواج، تسهیل می‌شد و امروز جمعیت جوانان مجرد در سن ازدواج ما تا ۱۲ میلیون افزایش پیدا نمی‌کرد.

بهتر است نامزدهای انتخابات به جای وعده‌های کلی و مجهول اعلام کنند که قوانینی از این دست را چگونه اجرا می‌کنند؟

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: