وقتی سیاست‌های کلی خانواده و جمعیت در اولویت معاونت امور زنان و خانواده نیست

معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری طبق ابلاغ های سال ۱۳۹۳ و ۱۳۹۵ به ترتیب مسئول اجرایی کردن سیاست‌های کلی جمعیت و خانواده است، بررسی گزارش عملکرد این معاونت در چهارسال اخیر که توسط این معاونت منتشر شده، نشان می­‎دهد رویکرد غالب این معاونت، کمتر رنگ و بوی پیگیری اجرای این سیاست‎ها داشته است.

به گزارش عیارآنلاین، معاونت‌های ریاست جمهوری به عنوان یک بازوی تسهیل‌گری و تنظیم نقش‌های وزارت‌خانه‌های مختلف در چارچوب یک سیاست مشخص طبق قانون اساسی می‌توانند از سوی رئیس‌جمهور ایجاد شوند. طبق هدف قانون معاون رئیس جمهور شخصی است توانمند که وظیفه رفع اختلاف و همگرا کردن سایر بخش‌های دولت را برای اهداف خاص بر عهده دارد.

یکی از معاونت‌های مهمی که در سال ۱۳۹۲ از سوی رئیس دولت یازدهم به این منظور ایجاد شد، معاونت امور زنان و خانواده است که وظیفه اجرای برخی سیاست‌ها نظیر معاونت امور زنان و خانوادهرا بر عهده دارد. این معاونت تقریبا تسهیل کننده و تنظیم‌گر همه ارکان دولت حول محور زنان، خانواده، کودکان و سالمندان است.

بررسی گزارش عملکرد این معاونت در چهارسال اخیر نشان می­‎دهد رویکرد غالب این معاونت، کمتر رنگ و بوی ستادی و فرماندهی داشته است و در برخی مواقع، اقدامات آن تا حد یک اداره­ کل استانی تنزل یافته است.

موارد پرابهام و اختلافی که بین سازمان برنامه، بیمه ­ها و وزارت­خانه ­های مختلف در این چهار سال بدون تعیین تکلیف باقی مانده ­­اند را می­توان جزئی از نواقص عملکردی معاونت امور زنان و خانواده برشمرد. از مهم­ترین این موارد می‎­توان به عدم اجرای قانون افزایش مرخصی زایمان از ۶ به ۹ ماه، عدم اجرای بیمه زنان خانه‌دار و بیمه ناباروری اشاره کرد.

هرچند برخی رویکردهای ستادی در این معاونت نظیر اصلاح برخی قوانین حوزه زنان قابل رویت است، اما بررسی گزارش عملکرد منتشرشده در فروردین ۹۶ از سوی این دستگاه نشان از آن دارد که هنوز اولویت ­بندی مبتنی بر منطق و شواهد در دستور کار اقدامات خانم مولاوردی محسوس نیست.

در اینفوگرافی ذیل به بررسی سطح ارائه خدمات این معاونت در حوزه­ های محوله قانونی نسبت به نیازهای موجود کشور پرداخته شده است.

همان طور که در اینفوگرافی بالا قابل مشاهده است، بازگشت به تحصیل یک­دهم درصد از کودکان بازمانده از تحصیل یکی از این اقدامات است که هرچند به خودی خود اقدام قابل تقدیری است، اما نسبت این اقدام با حجم نیاز جامعه قابل تطبیق نیست.

سایر عناوین عملکردی این معاونت شامل آموزش مهارت­های اجتماعی به سه درصد از دانش ­آموزان بزرگسال، آموزش مهارت­های مدیریتی به دو درصد از مدیران زن، آموزش مهارت­ هایی نظیر اشتغال، سلامت و برگزاری مشاوره برای ۹ درصد از خانوارهای زندانیان و آموزش تاب­ آوری اجتماعی به شش­صدم درصد از خانوارهای کشور است. اقدام موثرتر و فراگیرتر این معاونت شامل آموزش به ۶۸ درصد از نمایندگان سمن­ های مردم­ نهاد حوزه زنان می­ شود که همگی این آمارها در اینفوگرافی بالا قابل رویت است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: