۲ ارد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۳۵
رویترز: در ماه می

صادرات نفت ایران به پایین ترین رقم در ۱۴ ماه اخیر می‌رسد

رویترز نوشت: صادرات نفت خام ایران در ماه می به پایین ترین رقم در ۱۴ ماه اخیر خواهد رسید. این نشان می دهد که ایران بعد از فروش تمام نفت ذخیره شده خود بر روی دریا برای ادامه صادرات در حجم بالا با مشکل روبروست.

به گزارش عیارآنلاین، یک منبع آگاه از برنامه بارگیری محموله های نفتی ایران گفت، صادرات نفت خام این کشور در ماه می به پایین ترین رقم در ۱۴۴ ماه اخیر خواهد رسید. این نشان می دهد که ایران بعد از فروش تمام نفت ذخیره شده خود بر روی دریا، برای ادامه صادرات نفت خود در حجم بالا با مشکل مواجه است.

بخشی از این کاهش احتمالا ناشی از کاهش تقاضاست زیرا هندی ها به دلیل اختلافی که بر سر میدان گازی فرزاد ب با ایران دارند، قرار است خرید نفت خود از ایران را کاهش دهند. تقاضای ژاپن برای نفت خام هم نسبت به ماه آوریل به کمتر از نصف کاهش یافته است.

به گفته این منبع، ایران همچنین حدود ۳ میلیون بشکه از نفت خود را در ماه می ذخیره کرده است. این مسئله نشان می دهد که به رغم توافق بین اوپک و غیر اوپکی ها برای کاهش تولید، چه مقدار نفت اضافه همچنان در بازار موجود است.

به گفته منبع مذکور، انتظار می رود میزان بارگیری نفت خام ایران در ماه می مجموعا به حدود ۱٫۷ میلیون بشکه در روز برسد و تقریبا ۱۰۰ هزار بشکه از این میزان در تانکرها ذخیره خواهد شد.

آمارهای بارگیری میعانات ایران در ماه می هنوز در دسترس نیست.

انتظار می رود میزان صادرات نفت خام و میعانات ایران در ماه می به ترتیب به ۱٫۸ میلیون و ۳۷۰ هزار بشکه در روز برسد که کاهش قابل توجهی نسبت به رقم حدودا ۲٫۹ میلیون بشکه ای ماه فوریه دارد. میزان صادرات نفت خام و میعانات ایران در این ماه به بالاترین رقم در طی ۶ سال گذشته رسیده بود.

این منبع افزود، در ماه می، ایران روزانه حدود ۲٫۶ میلیون بشکه نفت خام و میعانات بارگیری کرد که بخش عمده ای از آن نفت خام بود. ایران در ماه های مارس و آوریل هیچ نفت خام و میعاناتی ذخیره نکرده است.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: