۲ ارد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۱
وزیر نفت:

گاز فلر خوراک صنایع پتروشیمی می‌شود

وزیر نفت با اشاره به اینکه ۴۰ میلیون تن طرح جدید پتروشیمی تعریف شده است، گفت: ما از گازهای فلر با قیمت نزدیک به صفر به منظور تأمین خوراک پتروشیمی‌ها استفاده خواهیم کرد.

به گزارش عیارآنلاین، بیژن زنگنه وزیر نفت در سیزدهمین همایش IPF با اشاره به اینکه تصمیم نظام برای جهش دوم صنعت پتروشیمی اتخاذ شده و آینده روشنی روبه‌روی این صنعت قرار دارد،‌گفت: با به ثمر رسیدن برجام در آغاز این جهش جدید هستیم.

وی با اشاره به اینکه در دولت یازدهم میزان محصولات پتروشیمی ۸ میلیون تن افزایش یافته و خواهد یافت، تصریح کرد: در جهش جدید پتروشیمی دولت مانند گذشته نقش تصدی‌گری را ایفا نمی‌کند و تنها نقش حاکمیتی دارد.

زنگنه با اشاره به اینکه هیچ کشوری به اندازه ایران خوراک برای صنعت پتروشیمی در اختیار ندارد،‌گفت: بر اساس آمارهای بین‌المللی ایران بزرگترین ذخایر گاز دنیا و بزرگ‌ترین ذخایر هیدروکربری را در جهان دارا است به همین دلیل برای اولین بار تصمیم گرفته شد طرح‌هایی برای خوراک تعریف شود.

این مقام مسئول با تأکید بر اینکه آینده عرضه نفتا بی‌نظیر است،‌ گفت: طرح‌های پالایشگاه سیراف که ظرفیت ۱۲ هزار شبکه میعانات گازی را دارد می‌تواند منبع بسیار خوبی برای تأمین خوراک نفتا باشد.

وی با تأکید بر اینکه طرح‌های واگذاری NGL را به بخش خصوصی دنبال می‌کنیم،گفت: یکی دیگر از کارهای ما تأمین خوراک از طریق فروش گازهای مشعل و فلر با قیمت نزدیک به صفر است.

زنگنه تصریح کرد: بر اساس برنامه جدید ۴۰ میلیون تن طرح پتروشیمی تعریف شده که دولت از سرمایه‌گذاری‌های خارجی به منظور تأمین مالی این طرح‌ها استقبال می‌کند و همین طور ما به دنبال تکنولوژی‌ جدید هستیم تا بتوانیم در کنار توسعه صنعت پتروشیمی زنجیره ارزش را نیز تا آخرین حلقه تولید کنیم.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: