۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۳
نامه مرکز مطالعات اقتصادی دانشگاه علم‌وصنعت به سیف

صف طولانی وام ازدواج و تعلل بانک مرکزی

مرکز مطالعات اقتصادی بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت در نامه‌ای رسمی به رئیس کل بانک مرکزی، خواستار تغییر رویه نامناسب کنونی در ارائه وام ازدواج ۱۰میلیون تومانی به متقاضیان و بهبود آن و همچنین پاسخگویی نسبت به پیشنهادات مطرح‌شده شد.

به گزارش عیارآنلاین، مرکز مطالعات اقتصادی بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت در نامه‌ای رسمی به رئیس کل بانک مرکزی، خواستار تغییر رویه نامناسب کنونی در ارائه وام ازدواج ۱۰میلیون تومانی به متقاضیان و بهبود آن و همچنین پاسخگویی نسبت به پیشنهادات مطرح‌شده  شد. متن این نامه به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر سیف، رئیس‌‎کل محترم بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

سلام علیکم

با توجه به گذشت حدود ۹ ماه از اجرایی شدن قانون افزایش تسهیلات وام ازدواج، در حال حاضر، شاهد صف طولانی متقاضیان دریافت وام ازدواج و همچنان کارشکنی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری از پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج هستیم.

قانون بودجه سال ۹۵ و همچنین سال ۹۶، بانک مرکزی را مسئول نظارت بر اجرای این قانون  کرده است؛ لکن همان‌طور که ذکر شد، صف طولانی متقاضیان دریافت وام ازدواج بیانگر قصور بانک مرکزی از انجام مسئولیت قانونی خود بوده است. گزارش‌های مردمی واصله به مرکز مطالعات اقتصادی بسیج دانشجویی علم و صنعت و همچنین صف طولانی متقاضیان در انتظار دریافت وام، خود شاهدی بر کارشکنی و تخلف برخی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری از اجرای قانون بوده است؛ اما تا به امروز، با هیچ بانک یا مؤسسه‌ای به علت تخلف در اجرای قانون، برخورد قانونی صورت نگرفته است.

با توجه به نزدیکی انتخابات و فرصت اندک باقی‌مانده، مرکز مطالعات اقتصادی بسیج دانشجویی بار دیگر بر پیشنهادات و مطالبات خود جهت تسهیل و تسریع در اعطای وام ازدواج و شفافیت اطلاعات به آن مقام مسئول تاکید می‌نماید.

۱- ایجاد سامانه‌ای جهت شفاف‌سازی اطلاعات و مشخص نمودن وضعیت سپرده‌های قرض‌الحسنه مردم به شرح زیر:

الف) مشخص کردن مقدار منابع قرض‌الحسنه به تفکیک هر بانک

ب)  مشخص کردن مصارف قرض‌الحسنه هر بانک به تفکیک محل مصرف

ج)  مشخص کردن صف وام ازدواج به تفکیک هر بانک

د)  مشخص کردن تعداد وام‌های ۱۰میلیونی پرداخت‌شده توسط هر بانک

۲- اجرایی کردن طرح جایگزین ضامن با هدف تسهیل پرداخت وام ازدواج بدین صورت که:

بانک‌های عامل به جای درخواست ضامن کارمند کسر از حقوق٬ پنج نفر یارانه‌بگیر را به عنوان ضمانت بازپرداخت اقساط وام ازدواج قبول کنند، بدیهی است در صورت اجرای طرح‌های ذکرشده، مسیر دریافت وام ازدواج هموار خواهد شد.

مرکز مطالعات اقتصادی بسیج دانشجویی علم و صنعت به عنوان نماینده قشر عظیمی از متقاضیان دریافت وام ازدواج، خواستار تغییر رویه نامناسب کنونی در ارائه وام ازدواج به متقاضیان و بهبود آن بوده و همچنین مصرانه پیگیر مسائل مطرح‌شده خواهد بود.

۳ دیدگاه

 1. سعید محمدی :

  سلام
  وضعیت وام ازدواج در استان کرمان و بانکهای استان کرمان بسیار بد است . کسی به فکر جوانهای کرمانی در این استان نیست . به داد جوانهای کرمانی برسید .

 2. سعید محمدی :

  به خصوص بانکهایی مانند بانک سپه

 3. سعید محمدی :

  چرا ریاکارانه با وجود عدم پرداخت تسهیلات اسم بانکها در سامانه ازدواج استان کرمان وجود دارد .

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: