۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۳

وزیر علوم ایران و وزیر آموزش، دانشگاه و تحقیقات ایتالیا دیدار کردند

محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و والریا فدلی وزیر آموزش، دانشگاه و تحقیقات ایتالیا در نخستین برنامه اولین نشست مشترک همکاریهای علمی، فناوری و نوآوری میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ایتالیا در دانشگاه شهید بهشتی دیدار و گفت وگو کردند.

به گزارش عیارآنلاین،محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در این دیدار با اشاره به سوابق تاریخی تعاملات دولت و ملت ایران و ایتالیا با یکدیگر گفت: ایتالیا از جمله کشورهای اروپایی است که همواره رابطه سیاسی و اقتصادی خوبی با ایران داشته است.
وی با اشاره به تفاهمنامه همکاری های علمی دو کشور که در یک سال ونیم گذشته امضا شد، از آمادگی کامل ایران برای اجرای مفاد این تفاهمنامه خبر داد.
وزیر علوم، تاسیس صندوق همکاری های پژوهشی بین ایران و ایتالیا را از مفاد مهم تفاهمنامه همکاری های علمی دو کشور نام برد و گفت: برای تعیین جزییات سرمایه گذاری و روش کار این صندوق آمادگی داریم.
وی افزود: در زمینه های فرهنگی هم ایران و ایتالیا همکاری دارند و در همین راستا زبان ایتالیایی در چهار دانشگاه ایران تدریس می شود و کرسی آموزش زبان فارسی نیز در ایتالیا فعال شده است.
فرهادی با اشاره به همکاری پژوهشی مشترک بین ایران و ایتالیا در پروژه های سزامی و سرن، تبادل استاد و دانشجو و برگزاری دوره تحصیلات تکمیلی مشترک بین دانشگاههای دو کشور را از زمینه های مهم همکاری علمی مشترک نام برد.

** ایران و ایتالیا مشابهت های فرهنگی و قرابت های زبانی با هم دارند
سنتاتور والریا فدلی وزیر آموزش، دانشگاه و تحقیقات ایتالیا نیز در این دیدار گفت: ایران و ایتالیا مشابهت های فرهنگی و قرابت های زبانی با هم دارند و در محیط روابط بین الملل نیز همدیگر را درک کرده و روابط متقابل دارند.
وی افزود: در زمینه علمی و فناوری نیز دو کشور همکاری های خوبی دارند و برگزاری اولین نشست مشترک همکاریهای علمی، فناوری و نوآوری میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ایتالیا در عمیق تر شدن این همکاریها موثر خواهد بود.
وزیر آموزش، دانشگاه و تحقیقات ایتالیا گفت: در حدود یک سال پیش تفاهمنامه همکاری های علمی بین وزیر سابق علوم ایتالیا و ایران امضا شده و از فرصت نشست مشترک همکاری های علمی، فناوری و نوآوری میان جمهوری اسلامی ایران و ایتالیا می توان برای عملی کردن مفاد مختلف این تفاهم استفاده کرد.
وی برگزاری کرسی های آموزش زبان فارسی در ایتالیا و زبان ایتالیایی در ایران را از جمله زمینه های همکاری دو کشور نام برد و درخواست کرد در زمینه به رسمیت شناختن مدارک تحصیلی، دو کشور با یکدیگر رایزنی کنند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، والریا فدلی ضمن اعلام خرسندی از همکاری پارک های علم و فناوری و شرکت های دانش و بنیان دو کشور، از آمادگی ایتالیا برای حضور و مشارکت در منطقه ویژه علم و فناوری یزد خبر داد.
در این دیدار معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، قائم مقام وزیر علوم، مدیرکل دفتر وزارتی وزارت علوم، رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران، مدیرکل امور فناوری وزارت علوم و سفیر ایتالیا در ایران حضور داشتند.

منبع: ایرنا

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: