اجرای سیاست های افزایش جمعیت در آمریکا

مسئولین آمریکایی به دنبال افزایش جمعیت این کشور از طریق سیاست‎هایی چون تخفیف‎های مالیاتی به والدینی که در خانه می‌مانند و از فرزندان نگهداری می‎کنند، افزایش انگیزه کارفرمایان برای ایجاد امکانات مراقبت از کودک در محل کار، افزایش مرخصی زایمان با حقوق و ایجاد اصلاحاتی در جهت ترویج راه‌حل‌های جدید خانواده محور هستند.

به گزارش عیارآنلاین، خانواده به‌عنوان بنیادی‌ترین نهاد جامعه در چند دهه اخیر دچار تغییرات و تحولات بسیاری در فرم و محتوای خود شده است، تغییراتی که نگرانی‌های بسیاری را نسبت به آینده جوامع به وجود آورده است؛ دلیل این نگرانی‌ها این است که خانواده به عنوان اولین نهاد جامعه‌پذیری و رشد دهنده فرزندان از کارکرد اصلی خود در حال دور شدن است. هرچند تغییرات در نهاد خانواده در عصر کنونی بسیار زیاد بوده اما حتی در غرب، فرزندآوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین نتایج ازدواج هنوز هم در بستر خانواده انجام می‌گیرد.

تغییراتی که در نهاد خانواده در طول زمان و بخصوص پس از صنعتی شدن کشورهای غربی انجام‌گرفته است در فرم و محتوای نهاد خانواده مؤثر بوده است. این تغییرات به دلایل گوناگونی ازجمله رشد و گسترش جریانات فمنیستی و برابری­خواهی با مردان، صنعتی شدن کشورهای غربی و نیاز به نیروی کار ارزان‌قیمت و درنهایت درآمد پایین خانوار غربی که منجر به کار خارج از خانه برای زنان شد، صورت پذیرفت.

از طرفی جایگزینی خانواده هسته‌ای به‌جای خانواده گسترده، تغییر فرم از خانواده سنتی که در آن‌یک مرد به‌عنوان نان‌آور خانواده در کنار همسر و فرزندانش زندگی می‌کرد به خانواده‌هایی که در آن‌هم مرد و هم زن در خارج از خانه مشغول به کار هستند و فرزندان هم به‌جای رشد در بستر خانواده در مهدهای کودک پرورش می‌یابند، همچنین تغییر از خانواده سنتی به خانواده‌های تک والدی، رواج خانواده‌هایی که با ازدواج دو هم‌جنس شکل‌گرفته و گسترش خانواده‌هایی از نوع هم‌باشی ازجمله مهم‌ترین تغییرات در نهاد خانواده بوده است.

بااین‌حال همچنان در بسیاری از جوامع غربی، خانواده سنتی که در آن‌یک مرد به‌عنوان نان‌آور در کنار همسر و فرزندان که بر محور ازدواج در کنار هم زندگی می‌کنند، به‌عنوان خانواده آرمانی شناخته می‌شود.

به همین دلایل هرساله طرح‌ها و قوانین بسیاری در حمایت از نهاد خانواده و در جهت پرورش فرزندان در بستر خانواده پیشنهاد، تصویب و اجرا می‌شوند. ازجمله این طرح‌ها که در ایالات‌متحده در تاریخ ۱۳ سپتامبر ۲۰۱۶ میلادی ارائه شد، مبتنی بر ساماندهی سیاست‌های مالیاتی دولت فدرال در راستای تسهیل پرورش فرزندان در درون خانواده است. همچنین از نکات مثبت این طرح می‌توان بر توجه ویژه به اقشار متوسط و پایین اشاره کرد.

به عقیده طراحان این سیاست­ها، مراقبت از کودکان بخش زیادی از هزینه‌های خانوار را در برمی‌گیرد که منجر به کاهش رغبت خانواده‌ها در رابطه با فرزند آوری و مراقبت از کودکان می‌شود.

ازآنجایی‌که تامین مالی نظام اقتصادی ایالات‌متحده مبتنی بر مالیاتی است که از شهروندان خود اخذ می­‎کند، دولت آمریکا سعی دارد با استفاده از اصلاحات مالیاتی، شرایطی را فراهم کند که والدین بتوانند بین کار در خارج از خانه و نگه‌داری از کودکانشان در داخل خانه توازن برقرار کنند و ماندن در خانه و نگهداری از فرزند منجر به افزایش مالیات آنان نشود.

پیشنهادهای موجود در طرح مراقبت از کودکان

این طرح با اقدام به بازنویسی نرخ‌های مالیاتی این امکان را به والدینی که کار می‌کنند می‌دهد تا هزینه‌های مراقبت از کودکان تا چهار فرزند و همچنین وابستگان سالخورده را از مالیاتی که باید به دولت بپردازند کسر کنند.

درآمدهای فردی زیر دویست و پنجاه‌هزار دلار واجد شرایط برای کسب این تخفیف مالیاتی هستند. برای درآمدهای خانوادگی هفتاد هزار دلار در سال با نرخ مالیاتی دوازده درصد و احتساب هزینه نگهداری کودک به میزان هفت هزار دلار نیز سالانه هشتصد و چهل دلار کسر مالیاتی تعلق می‌گیرد.

برای مالیات‌دهندگان کم‌درآمد هزینه‌های مراقبت از کودکان تقریباً هزار و دویست دلار در سال به خانواده‌های واجد شرایط تخفیف داده می‌شود.

این طرح به منظور ارج­ نهادن به نظام تربیتی تمام ­وقت خانواده به والدینی که در خانه می‌مانند این تضمین را می‌دهد که به‌اندازه والدینی که کار می‌کنند کسر مالیاتی دریافت کنند، سیاست رفاهی دولت ترامپ این امکان قانونی را فراهم می­کند تا والدینی که برخلاف قرارداد کاری خود، شغل خود را به منظور تربیت فرزندان خود رها می­کنند شامل پرداخت غرامت به کارفرما نشوند.

دولت آمریکا با افتتاح یک حساب بانکی آتیه کودکان که از هرگونه مالیات معاف است، این امکان را برای خانواده ­ها به وجود می­آورد که منابع آن در سه زمینه مراقبت از کودکان، آموزش­های فوق‌برنامه مدرسه و شهریه مدرسه، برای کمک به والدین کم‌درآمد به‌کاربرده شوند، دولت آمریکا به این منظور سالانه پانصد دلار به هر حساب واریز می­کند.

این طرح سعی در ایجاد اصلاحات منظمی در جهت ترویج راه‌حل‌های جدید خانواده محور و جامعه‌محور دارد، همچنین اصلاحاتی برای افزایش انگیزه کارفرمایان برای ایجاد امکانات مراقبت از کودک در محل کار ایجاد می­کند. بودجه کنار گذاشته‌شده به‌ویژه برای زنان، کارگران کم‌درآمد و افرادی که خواهان کاهش زمان کار خارج از خانه برای داشتن مراقبت‌های بدون دستمزد هستند، مفید است. این طرح شش هفته مرخصی با حقوق زایمان را نیز به تعهدات دولت افزوده است که برای شرکت‌های خصوصی نیز لازم‌الاجرا است.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: